Naš bralec je nedavno prejel kazen v višini 300 evrov, saj naj bi se po avtocesti vozil z neveljavno vinjeto. Kot pravi, je sicer tri vinjete – zanj, za ženo in zase – tašča kupila že decembra. Prav zato so se s potrdilom o nakupu oziroma z računom obrnili na Dars, da bi razčistili napako. "Na Darsu so ugotovili, da je prodajalka na bencinski črpalki napačno vnesla podatke o registrski tablici. Namesto LJ in številke je vnesla samo številko," pojasnjuje naš bralec.
Prav zato, ker so vinjete kupovali že decembra, ko je trenutni sistem šele začenjal delovati in so se vsi še nekoliko lovili, je bralec upal, da bodo na Darsu razumevajoči. "Toda Dars ne želi odstopiti od kazni, češ da smo si sami krivi, ker smo podpisali kontrolni listek. Skušali smo jim dopovedati, da smo registrske oznake na kontrolnem listku preverili in da številka je prava, ampak smo mislili, da označbe LJ pač ni treba vnesti," je dejal in pojasnil, da so prodajalki zaupali, da "že ve, kaj dela".
Vinjete se lahko kupi tudi prek spleta, a marsikomu, zlasti starejšim osebam, ta vrsta nakupa ni najbližje, zato raje izkoristijo možnost nakupa v živo, kjer naj bi bili usposobljeni prodajalci, ki naj bi jim pri nakupu pomagali. Naš bralec je moral na kraju kupiti tedensko vinjeto, za katero je odštel 15 evrov, družina pa je morala kupiti tri nove vinjete in plačati kazen.
Dars lahko kazen razveljavi in izreče opomin
Dars smo vprašali, če bi se dalo v takšnem primeru zadevo kakorkoli urediti, saj je jasno razvidno, da ne gre za poskus izigravanja sistema, pač pa le človeško napako. "Kršitelj, ki je prejel plačilni nalog, lahko poda zahtevo za sodno varstvo (pravni pouk s podrobnostmi je na plačilnem nalogu), kjer naj zapiše, kako je prišlo do napake, in priloži potrdilo o nakupu vinjete," odgovarjajo z Darsa.
Pojasnili so, da o vloženi zahtevi po zbranih obvestilih odloča pooblaščena uradna oseba prekrškovnega organa družbe Dars. Ta lahko odpravi plačilni nalog in ustavi postopek, ga nadomesti z novo odločbo, izreče opomin in/ali spis posreduje v odločitev pristojnemu sodišču. Pojasnili so še, da se primeri med sabo razlikujejo in da je treba vsakega obravnavati posebej, zato splošne odločitve za tovrstne primere niso mogli podati vnaprej. So pa dodali, da se pogosto izkaže, da nekatere navedbe uporabnikov niso točne ali popolne.
Zahtevo za sodno varstvo je vložil tudi naš bralec, ki je izpostavil, da je treba tudi pri vložitvi zahteve plačati stroške. "Ko je zahtevek za sodno varstvo obravnavan in dobiš odločbo, ti zaračunajo upravne stroške. Na Darsu so mi rekli, da je 30 evrov, v zakonu pa načeloma piše, 10 odstotkov od kazni, vendar ne manj kot 40 evrov," je pojasnil. Trenutno še ne ve, ali mu bodo denar plačane kazni vrnili in izrekli zgolj opomin.
Naš bralec se sprašuje tudi, kako je možno, da je kazen prejel po osmih mesecih, saj se je v tem času vsaj dvakrat na dan vozil po avtocesti in obvoznici.
'Cestninski zavezanec lahko po nakupu pravilne letne vinjete zahteva vračilo sorazmernega dela'
"Plačilo cestnine za čas prekrška in ureditev plačila cestnine vnaprej so olajševalne okoliščine pri odločanju o zadevi. Glede nakupa 'napačne' letne vinjete lahko cestninski zavezanec po nakupu pravilne letne vinjete zahteva vračilo sorazmernega dela, če dokaže, da je prišlo do napačnega nakupa zaradi pomote pri vpisu registrske oznake," pravijo na Darsu.
Po nakupu treh novih vinjet je moral naš bralec na Dars poslati potrdila o nakupu napačnih vinjet, potrdilo o nakupu novih vinjet ter kopije prometnih dovoljenj in prositi za povračilo. Strošek, ki je nastal pri postopku, je šest evrov na vsako vinjeto. Na Darsu so preračunali sorazmerni delež in jim za vsako vinjeto vrnili za štiri mesece neizkoriščene vinjete, kar je naneslo na približno 40 evrov – odšteli so seveda še po šest evrov stroškov, ki so nastali pri postopku. Opozoril je, da je moral vseeno vmes kupiti še tedensko vinjeto, za katero je odštel še 15 evrov.
Kako lahko dokažete, da ste vinjeto res kupili?
Vsak kupec e-vinjete vedno prejme potrdilo o njenem nakupu, na katerem so razvidni podatki o registrski označbi, državi registracije, cestninskem razredu in datumom veljavnosti. Na podlagi potrdila o nakupu e-vinjete je tako vedno mogoče preveriti, ali je plačana pravilna cestnina za registrske oznake. Ne samo, da je mogoče preveriti, kupec na prodajnem mestu najprej podpiše potrdilo, da je registrska številka pravilna. "Žal uporabniki v veliko primerih sploh ne preverjajo, kaj podpišejo," pravijo na Darsu.
Če ugotovite napako, kupite novo vinjeto in pokličite klicni center Darsa
Cestnina (e-vinjeta) se šteje kot plačana, če so izpolnjeni trije pogoji: veljavnost, pravilen cestninski razred ter točna registrska označba. "Uporabnike avtocestnega omrežja zato že vseskozi pozivamo, naj na potrdilu o nakupu e-vinjete preverijo registrsko označbo, za katero so kupili e-vinjeto. Če ugotovijo napako, naj nemudoma kupijo novo e-vinjeto s pravilno registrsko označbo. Nato naj pokličejo naš klicni center za cestninjenje na 01 518 8 350, kjer bodo uredili vračilo sorazmernega dela vrednosti e-vinjete za napačno registrsko številko," so še poudarili.
Do 24. julija izdanih več kot 23.000 glob zaradi neuporabe vinjet
Od 1. januarja pa do 24. julija letos je bilo v okviru nadzora obvezne uporabe vinjet za vožnjo po avtocestah in hitrih cestah izdanih skupno 23.110 glob. V letu 2019 je Dars iz naslova neplačevanja cestnine za vinjetna vozila izdal 58.067 plačilnih nalogov, v letu 2020 43.720, v letu 2021 pa 57.992.
Vprašali smo tudi, koliko je primerov, ko je Dars globe izdal zaradi neujemanja registrske številke s podatki na vinjeti. "Točnega podatka, ki ga želite, nimamo; ko izdamo plačilni nalog, je namreč ta izdan zato, ker za konkretno registrsko številko v sistemu ne obstaja e-vinjeta in ne moremo ugotoviti, ali je bila e-vinjeta za vozilo sicer kupljena, vendar na napačno registrsko številko," razlagajo.
Glede na Zakon o cestninjenju se posameznika, ki uporablja cestninsko cesto brez veljavne elektronske vinjete za določen cestninski razred, kaznuje z globo 300 evrov. Cestninskega zavezanca, ki neupravičeno prenese registrsko tablico vozila, na katero je vezana veljavna elektronska vinjeta, na drugo vozilo ali jo prenese na vozilo, ki ni uvrščeno v isti cestninski razred kot vozilo, s katerega je bila prenesena registrska tablica, pa se kaznuje z globo 500 evrov.
So pa dodali, da pri izvajanju nadzora neposredno na terenu (s preusmeritvijo prometa na nadzorno točko, počivališče ipd.) cestninski nadzorniki na kraju v takšnih primerih izrekajo opozorila in cestninskemu zavezancu prodajo pravilno elektronsko vinjeto. "Letos je bilo za kršitve zaradi uporabe cestninskih cest brez veljavne elektronske vinjete izdanih 3717 opozoril," dodajajo.
Zaradi zgoraj navedenih razlogov na Darsu tudi nimajo točnih podatkov o tem, koliko je bilo zaradi napačnega zapisa registrske številke pritožb na izdane globe. "Preko vloženih zahtev za sodno varstvo na izdane plačilne naloge in pozive pa ocenjujemo, da je bilo do sedaj okoli 700 takšnih primerov, pri čemer smo do sedaj izdali 600 odločb, s katerimi smo kršiteljem namesto glob izrekli opomin," pravijo. Do konca julija letos je bilo sicer prodanih skupno skoraj 4,8 milijona e-vinjet.
'Splošno zadovoljstvo z e-vinjeto je visoko'
Sicer pa so povedali še, da sistem e-vinjete, in sicer tako nadzora kot prodaje, deluje dobro, brez posebnih težav. "V družbi Dars smo z njim zadovoljni, precejšnjo podporo pa mu izkazujejo tudi uporabniki našega avtocestnega omrežja," pravijo.
Splošno zadovoljstvo z e-vinjeto je visoko, s kar 89-odstotnim deležem zadovoljnih voznikov in povprečno oceno 4,5 (na lestvici od 1 do 5), je po njihovih besedah pokazala spomladanska anketa po spletu in na terenu (avtocestnih počivališčih), v katero je bilo vključenih 600 domačih in tujih voznikov. Tudi zadovoljstvo z dostopnostjo in razumljivostjo informacij o sistemu e-vinjete je visoko, s 87-odstotnim deležem zadovoljnih voznikov in povprečno oceno 4,4, so še izpostavili.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.