Predlog zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, ki ga je sprejela vlada, ne predvideva uvedbe tobačnega centa, temveč višjo trošarino, in sicer za pet evrov na tisoč kosov. Za kadilce bi to pomenilo deset centov več za škatlico.
Jan Peloza z Mladinske zveze je zadovoljen, da je večina stvari, ki jih je sprejela vlada, v skladu z njihovim mladinskim manifestom iz leta 2006. "Žalosti pa nas, da nista vključena tobačni cent in prepoved kajenja v avtomobilu v prisotnosti otroka," je povedal Peloza.
V zvezi so sicer prepričani, da je to še vedno mogoče nadoknaditi z drugim zakonom, konkretno z zakonom o trošarinah oziroma zakonom o varnosti cestnega prometa. Upajo pa, da bodo poslanci tokratni predlog podprli.
OBZ meni, da je ukrep nepotreben
Podpredsednik Sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) Drago Delalut pa je ukrep označil za nepotrebnega in ocenil, da le obremenjuje gospodarstvo. "Menimo, da bi morali to področje urediti na druge načine, s prevzgojo mladih in podobnim, kar bi bilo dosti bolj uspešno od dvigovanja trošarin in uvajanja drugih ukrepov," je dejal.
Ob tem je izpostavil, da so previsoke tudi kazni. Predvsem so neskladne denimo z zaslužkom natakarja, ki mora v primeru, da tobačni izdelek nevede proda mladoletniku, plačati zelo visoko globo, je še poudaril Delalut.
Cilj novele je sicer preprečevati kajenje med mladostniki in mladimi odraslimi, spodbujati opuščanje kajenja, zmanjševati izpostavljenost tobačnemu dimu med mladoletnimi ter posledično zmanjšati obolevnost in prezgodnjo umrljivost ter stroške zaradi rabe tobaka.
Vlada je za to, da bi sledila tem ciljem, sprejela sklep, s katerim je ministrstvu za zdravje namenila dodatna proračunska sredstva v višini najmanj štiri milijone evrov na leto.
Vlada je ministrstvo za zdravje zadolžila, da skupaj z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije do konca leta oblikuje nabor ukrepov in načrt njihove izvedbe za povečanje učinkovitosti porabe sredstev zdravstvene blagajne, predvsem na področju izdatkov za zdravila ter sistemske ureditve boleznin, vključno z okrepljenim nadzorom.
Ministrstvu za finance pa je vlada naložila, da najkasneje do konca januarja pripravi spremembo uredbe o določitvi zneska specifične in stopnje proporcionalne trošarine na cigarete na način, da se poviša trošarina na cigarete za pet evrov na tisoč kosov.
Predlog sledi evropski direktivi, tudi glede enotne embalaže
Predlog novele v slovenski pravni red prenaša določbe evropske direktive in med drugim določa najvišje vrednosti emisij ter poročanja o sestavinah in emisijah tobačnih izdelkov, prepoveduje arome in določene dodatke v tobačnih izdelkih.
Določa tudi označevanje in embalaže tobačnih izdelkov, vključno z zdravstvenimi opozorili in uvedbo enotne embalaže, zagotavlja sledljivost in varnostne elemente, ki se uporabljajo za tobačne izdelke.
Prav tako predlog novele regulira tobak za oralno uporabo, nove tobačne izdelke, elektronske cigarete in zeliščne izdelke za kajenje ter njihovega dajanja na trg. Opredeljuje tudi oglaševanje, promocijo in sponzoriranje tobaka, tobačnih in povezanih izdelkov, regulira prodajo oziroma omejitev prodaje tobaka, tobačnih in povezanih izdelkov, vključno z uvedbo dovoljenj za prodajo teh izdelkov.
Poleg tega prepoveduje kajenje oziroma uporabo tobaka, tobačnih in povezanih izdelkov v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.