Dosedanjega direktorja Slovenske varnostno obveščevalne službe (SOVA) Matjaža Šinkovca je vlada razrešila. Na položaju ga bo zamenjal Andrej Rupnik, je za 24ur.com povedal tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak.
Premier Janez Janša je na novinarski konferenci pojasnil, da je bil z delom Šinkovca, ki je bil na položaju slabo leto dni, zadovoljen. Kot razlog za zamenjavo Šinkovca je Janša navedel premike v Sovi in dejstvo, da je prva faza prenove agencije zaključena. Nastopile so tudi nove prioritete, kot je denimo predsedovanje Slovenije Evropski uniji v prvi polovici prihodnjega leta, je dejal predsednik vlade.
Šinkovec, ki ga je vlada s funkcije razrešila sporazumno, bo svojo novo funkcijo kot državni sekretar v kabinetu predsednika vlade opravljal na zunanjem ministrstvu v smislu okrepitve v pripravah na predsedovanje Slovenije EU in med predsedovanjem.
Rupnik je do imenovanja za direktorja Sove na generalni policijski upravi opravljal funkcijo vodje sektorja za mednarodne odnose v službi generalnega direktorja policije. Po rangu je bil višji policijski svetnik. Šinkovca bo nasledil 14. septembra.
Od izjave do tožbe
Afera Sova je izbruhnila na začetku poletja. Obveščevalna agencija naj bi v letu 2004 posnela več telefonskih pogovorov med predsednikom hrvaške vlade Ivom Sanaderjem in takratnim vodjo slovenske opozicije Janezom Janšo. Nekdanji direktor Sove Iztok Podbregar sicer vseskozi trdi, da je Sova delovala zakonito.
Poslanec SD Anton Rop je zatrdil, da sta se Sanader in Janša dogovarjala za incidente v Piranskem zalivu, zato je Janša včeraj na ljubljansko okrožno sodišče vložil civilno tožbo, v kateri zahteva javni umik izjave in javno opravičilo Ropa. Rop je v odzivu izrazil prepričanje, da bo vložena tožba pomembno vplivala na to, da bo lahko dokazal resničnost svojih izjav.
V Sovi brez pravega izziva?Odstavljeni prvi mož Slovenske obveščevalno varnostne agencije (Sova) Matjaž Šinkovec naj bi se vrnil v diplomacijo. Glede njegovega odstopa je predsednik SLS dejal, da "Sova trenutno preživlja turbulentne čase, ki jih je potrebno prebroditi". Po njegovi domnevi se je Šinkovec odločil, da vodenje Sove zanj ni ključen izziv, pravi Podobnik.
Odstavitev Matjaža Šinkovca komentirajo tudi drugi poslanci. Predsednik DeSUS Karl Erjavec je povedal, da zaradi kratkosti njegovega vodenja Sove težko ocenjuje Šinkovčevo uspešnost. "Direktorja Sove je na eni strani presenetila afera znotraj Sove, na drugi strani pa predsednik vlade v času predsedovanja Evropski unije na zunanjepolitičnem področju potrebuje izkušenega diplomata kot je Šinkovec," je pojasnil Erjavec. Prav kombinacija teh dveh okoliščin naj bi bila po Erjavčevem mnenju vzrok za odstop.
Poslanec nepovezanih poslancev Pavel Gantar, ki je tudi predsednik komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, razrešitev Šinkovca ocenjuje kot pričakovano. Upa, da bo novi direktor Andrej Rupnik, ki ga Gantar osebno ne pozna, "samo profesionalec". Problem Šinkovca je, da je bil diplomat, profesionalec, seveda pa tudi profiliran član SDS, je ocenil Gantar.
Kljub temu, da je bil Šinkovec član vladajoče stranke, "ni bil pripravljen sprejeti in pokriti vsakega ravnanja vlade v Sovi. Tu pa tam je skušal postaviti zavoro in obraniti določeno integriteto te službe in zaradi tega je prišlo do težav", je prepričan Gantar.
"Direktor Sove mora imeti zaupanje predsednika vlade. Mora
biti tisti, ki po dogovoru dejansko poskrbi za to, da agencija deluje
korektno, pravilno in v skladu z zakonom," je še ugotovil
Gantar. Ustanovitev zunanje vladne komisije za nadzor nad Sovo je po
mnenju Gantarja pomenila nezaupnico direktorju Sove.
V SNS pa se sprašujejo, čemu je do odstopa direktorja Sove prišlo ravno v tem času. Hkrati obljubljajo, da bodo dogajanje v Sovi budno spremljali. Poslanec LDS Aleš Gulič pa je dejal, da je Šinkovca poznal "bolj kot pisca znanstvene fantastike, kot direktor Sove pa ni nastopal veliko".
Vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat zamenjave Šinkovca ni želel komentirati.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.