Zadnji ljubljanski protest, ki je bil uperjen zoper župana Zorana Jankovića, se je razmeroma hitro končal, udeležba pa ni bila množična. Takrat so se slišali številni komentarji, da je to začetek konca protestov, ki so zajeli Slovenijo, a za zdaj protestniki še niso obupali.
Danes sta protesta potekala v Celju in Kopru. Na Trgu celjskih knezov v Celju se je na drugi vstaji pod geslom Postavi se zase tudi ti – Celjani protestirajo zbralo okoli 200 protestnikov.
Eden od njih je sporočil njihove zahteve, ki se nanašajo na odstop vseh barabinov na oblasti in tajkunov. Dejali so, da zahtevajo uvedbo "islandskega modela" v Sloveniji in da se zavzemajo za ustanovitev nove stranke novih obrazov ter poštenih ljudi. Dovolj imajo skorumpiranih politikov in deljenja naroda na "leve, desne, zelene in roza". Siti so tudi varčevanja na ramenih najšibkejših, pristranskih sodišč, ljudi in lobijev iz ozadja in ospredja, ki krojijo naša življenja.
Protest je minil v mirnem ozračju. Občasno so protestniki vzklikali "lopovi, lopovi", pohvalili so tudi delo policije in poudarili, da si ne želijo izgredov. Eno od celjskih kupol so obložili s kartoni, na katerimi piše "Šrot, fertik si", "Mestno jedro oživljeno", "Župan odgovarja – komu" in podobno. Razšli so se po dveh urah.
V Kopru se je zbralo nekaj deset protestnikov
V Kopru pa se je na Gortanovem trgu zbralo nekaj deset ljudi. Podali so se na Titov trg, kjer so nase opozorili s piščalkami. Tudi ti protestniki so se po slabih dveh urah razšli. Vnovičen shod je sicer sklicala skupina na Facebooku Primorska vstaja.
"Namesto granitnih mečimo kokosove kocke!"
V Mariboru pa bo jutri potekal protest, ki ga organizira t. i. Vstajniška republika. Ta protest je namenjen opozarjanju, da so bili med izgredi na protestih aretirani tudi nedolžni. Starši priprtih tako zahtevajo, da jih policisti izpustijo in da se jim sodi s prostosti.
V Mariboru se večji protest obeta v petek. To bo že četrta mariborska vstaja, kot so pobudniki na Facebooku poimenovali proteste proti mariborskemu županu Francu Kanglerju, mestni in državni oblasti. Petkov protest v Mariboru bo prvi protest po tem, ko je Kangler že napovedal, da se bo konec leta poslovil od županskega stolčka. "Franca je res napovedal odstop, ampak dokler se ne razpusti mestni svet, nismo naredili nič!" pravijo organizatorji protesta na Facebooku. Tudi tokrat pozivajo k mirnim protestom in šaljivo predlagajo, da namesto granitnih kock udeleženci mečejo kokosove kocke.
Priprave na vsesplošno slovensko vstajo naroda
V večini naslednjega tedna večjih protestov ne bo, v petek, 21. decembra, pa bo potekala t. i. vsesplošna slovenska vstaja naroda. Ta bo potekala ravno na datum, ki ga je vladni odbor za proslave pred tedni izbral za dan, ko bi potekala državna proslava ob dnevu samostojnosti in enotnosti. Ta praznik je sicer 26. decembra, a proslavo vedno prilagodijo tako, da ne poteka med praznikom ali koncem tedna. Predsednik državnega zbora Gregor Virant je dejal, da ni najprimerneje proslavljati takrat, ko se dogajajo množične demonstracije, in da bi bilo tudi varnostno to težko izvedljivo. Odbor za proslave je tako naknadno odločil, da bo državna proslava 22. decembra, torej v soboto. Takrat bo potekala tudi slavnostna seja državnega zbora, obenem pa bo na njej kot novi predsednik republike zaprisegel Borut Pahor.
Na Facebooku so se po tej odločitvi že začele pojavljati pobude, da bi protest podaljšali tudi na 22. december.
KOMENTARJI (293)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.