Pa pojdimo po vrsti. Aprila 2002 je imel Mirko Jelenič z vsemi dodatki več kot milijon in pol tolarjev bruto plače, kar pomeni krepko preko 600.000 tolarjev neto plače. V znesek je vključen tudi mobilni telefon. Jelenič je aprila očitno ker veliko telefoniral, saj naj bi za telefonski račun prejel kar 80.914 tolarjev. Nekdanji sekretar si je pred dobrim mesecem prislužil še odpravnino - s prispevki vred je ta Rdeči križ stala skoraj 13 milijonov tolarjev bruto. Neto znesek, ki ga je dobil Jelenič, tako znaša dobrih 4 milijone tolarjev. Mirko Jelenič je za POP TV dejal, da so o zneskih sklepali najvišji organi, ne pa tisti, ki so takšne plače prejemali.
Jeleničeva namestnica Darja Horvat, ki je trdila, da je prejemala okoli milijon tolarjev bruto plače, je po podatkih vodstva v aprilu prejela kar 1.647.543 tolarjev bruto oziroma močno preko 700.000 neto. Znesek prav tako vključuje: porabo mobitela za 43.212 tolarjev, bencina za 58.934 tolarjev in nakup žemljic za 6.000 tolarjev, kar pomeni, da si je Horvatova ta mesec kupila kar okrog sto žemelj.
Bruto plača druge Jeleničeve namestnice Neve Petek je znašala 1.320.389 tolarjev, neto pa 520.046 tolarjev. Neva Petek nam je po telefonu povedala, da ni storila prav ničesar narobe.
Predsednik RKS Janko Predan je v izjavi za POP TV povedal, da je šlo novo vodstvo v objavo številk namenoma tudi z možnostjo, da jih nekdanji funkcionarji tožijo. A to pojasnjuje: "Za objavo številk smo se odločili, ker so bile izjave in pojasnila, ki so jih v javnosti dajali podpisniki individualnih pogodb, napačne in za javnost zavajajoče."
Mirku Jeleniču po individualni pogodbi zaradi predčasnega prenehanja delovnega razmerja pripada še dvanajst plač. Tej pravici se menda ne bo kar zlahka odrekel.
"Leto dni pred upokojitvijo bom na vse možne načine in po vseh možnih pristojnih institucijah iskal zadoščenje pravici," pravi nekdanji generalni sekretar RKS.
Če so tako individualne pogodbe po mnenju pravne stroke zakonite, pa morda visoke plače vendarle kršijo zakon o Rdečem križu. Po mnenju dr. Rajka Pirnata z ljubljanske Pravne fakultete zakon na srečo vsebuje določbo, ki pravi, da se sredstva uporabljajo za namene, zaradi katerih je bil Rdeči križ ustanovljen. "Prav gotovo ni bil ustanovljen za dajanje plač zaposlenim," dodaja Pirnat.
Tako pravijo strokovnjaki. Javnost je na drugi strani zgrožena. Mirko Jelenič pa bo sedaj pravico iskal v tujini. O vseh zarotah proti njemu in napadih nanj bo obvestil Mednarodni Rdeči križ.