S premierjevega kabineta so sporočili, da je očitno, da je ta korespondenca pristna, kar kaže na nedopustno ravnanje te skupine policistov. Če bodo postopki potrdili, da je šlo za nezakonita ravnanja, predsednik vlade pričakuje ustrezne ukrepe. Ob tem premier poudarja, da tovrstno ravnanje ožje skupine policistov ne sme vreči sence na delovanje pripadnikov slovenske policije in njenega vodstva, saj vsi ti profesionalno in odgovorno, pogosto pa tudi zelo požrtvovalno, opravljajo svoje naloge in poslanstvo.
V dogodke vpleteni policisti svoje delo zaenkrat še opravljajo, so jih pa kranjski policisti danes uradno naznanili tožilstvu. Najverjetneje jih čaka disciplinski postopek in vsaj opomin pred odpovedjo. Kazenski postopek pa lahko pripelje do enoletne zaporne kazni.
Ker je v korespondenci sodeloval tudi predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič, je danes iz policijskega sindikata izstopilo že več razočaranih policistov. Petrovič je dejal, da so izstopili le štirje, po neuradnih podatkih pa naj bi jih izstopilo celo več deset.
Fank: Takšna ravnanja ne prispevajo k ugledu policistov
Popoldne se je odzval generalni direktor policije Fank, ki je dejal, da je razočaran nad ravnanjem sindikata, ki je s tem početjem okrnil ugled vseh policistov. V policiji ostro obsojajo dejanja, ki so jih storili posamezni policisti, saj s tem mečejo slabo luč na druge policiste, kar bo povzročilo policiji veliko škode, je dejal Fank. "Škode nima le policija, kot organizacija, pač pa vsak policist. V zadnjih 24 urah sem prejel veliko pisem razočaranih policistov," je dejal in dodal, da opravičila za takšno dejanje ni.
Ne le, da tovrstna dejanja pomenijo zlorabo policijskih pooblastil za dosego nekih drugih ciljev (sindikalnih, političnih itd.), ki niso prvenstveno namenjeni varovanju ljudi in njihovega premoženja, in so zato povsem neetična, takšna dejanja so tudi kazniva, zato se je policija povezala s specializiranim državnim tožilstvom.

Fanka skrbijo tudi izjave, ki prenašajo krivdo na policista, ki sta neposredno izvedla postopke. Še večji delež krivde je po njegovem osebnem prepričanju na tistih, ki so takšno ravnanje policistov organizirali in jih k temu napeljali. "Moje osebno stališče je, da je krivda (morda celo večja) na tistih, ki so organizirali takšno ravnanje teh dveh policistov, ki sta izpeljala naročeno," je dejal Fank in dodal, da takšno ravnanje nima prav nobene povezave s policijsko dejavnostjo. Na vprašanje, kakšne bodo sankcije v tem primeru, Fank odgovarja, da o milejših kaznih ne razmišljajo, in dodaja, da bodo težko našli olajševalne okoliščine za vpletene.
Na vprašanje, koliko je zaenkrat osumljencev, je Fank dejal, da je o tem še preuranjeno govoriti. Uradnega pogovora s policistoma, ki sta ustavila Koprivnikarja, še niso opravili, saj preiskava še poteka. Policisti, ki so vpleteni, pa so po besedah Fanka še na delu.
S predsednikom Sindikata policistov Slovenije Petrovičem, ki je glede na objavljeno korespondenco v njej sodeloval, še niso govorili. Njegovih izjav Fank ni želel komentirati, dejal pa je, da se mu "zdi nekorektno, da bi svojo vlogo minimaliziral na račun policistov, ki so bili napeljani, da izvedejo to nerazumno in slabo presojeno dejanje".
Na vprašanje, ali bi Petrovič moral odstopiti kot predsednik sindikata policistov, je Fank odgovoril, da o tem odloča članstvo in organi sindikata. Če pa bi bil na njegovem mestu, bi sam odstopil.
Kot je zagotovil, bo zagovarjal in ščitil policiste, ki bodo delali strokovno in zakonito. Prav tako bo pokazal razumevanje pri morebitnih manjših, nenamernih napakah, če nimajo posledic in če so policisti ravnali v duhu pravičnosti. "Za takšnimi ravnanji, ki so pogojena s kakršnimi koli drugimi motivi, pa žal ne morem stati," je dejal Fank.
Odbor za integriteto in etiko policijskim postajam razposlal pismo
Odzval se je tudi Odbor za integriteto in etiko v policiji, ki je na vse enote v policiji naslovil pismo, v katerem poudarja, da tovrstna neetična ravnanja policistov rušijo tudi ugled tistih, ki delajo profesionalno in požrtvovalno.
"Odbor za integriteto in etiko v policiji z zaskrbljenostjo in razočaranjem spremlja dogajanje v primeru postopka policistov z javnim funkcionarjem. Navedbe žal zelo negativno vplivajo na integriteto policije ter njeno podobo v javnosti. Takšno ravnanje je v popolnem nasprotju z našim poslanstvom in ruši težko prigarano zaupanje in zadovoljstvo javnosti z delom policije. V konkretnem primeru zato od vseh zaposlenih v Policiji pričakujemo, da se bodo, tudi v imenu sicer profesionalnega in velikokrat požrtvovalnega dela ostalih policistov, distancirali od domnevne nezakonitosti in neetičnosti, ter da bomo vsi skupaj javnosti dali jasen signal, da takšna in podobna ravnanja nedvomno zavračamo in obsojamo, ter da to ni policija," so zapisali v pismu in dodali: "Upamo, da se zadeva čim prej razjasni, in pričakujemo, da bodo vsi vpleteni prevzeli ustrezno odgovornost. Ob tem pa poudarjamo, da z odzivom ne želimo diskreditirati sindikata ali ogrožati pogajalskega procesa, saj smo še zmeraj mnenja, da so stavkovne zahteve legitimne."
Cerar nestrpno pričakoval poročilo
Cerar je, preden je prejel poročilo, poudaril, da gre"za sum tako zelo hudega dejanja zoper vlado s strani določenih policistov, ki je pravzaprav ena najhujših možnih kršitev demokratičnih vrednot: da skupina policistov poskuša spodkopati ministra, vlado". To je izjemno, izjemno nevarno, je dodal premier. Seveda pa bo, je dodal, potreben nek verodostojen postopek, kar bo naloga pristojnih organov.
Šefic: Takšne stvari se absolutno ne smejo dogajati
Tudi državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic je poudaril, da je vsakršna zloraba policije in policijskih postopkov v kakršne koli namene nesprejemljiva.
"Ni nobenega dvoma, da je to nesprejemljivo in nezakonito. Kakršna koli zloraba policijskih postopkov je nesprejemljiva. To meče slabo luč na policijo. Takšne stvari se absolutno ne smejo dogajati," je dejal.
Opozoril pa je, da formalni postopki v tem primeru še potekajo. Če bodo potrdili dogovarjanje glede prometnega nadzora Koprivnikarja, pa to po njegovih besedah meče slabo luč na policijo, čeprav gre zaenkrat za manjše število policistov, ki so bili tako ali drugače vključeni, domnevno v okviru enega od sindikatov.
Györkös Žnidarjeva: 'Policija bo opravila svoje, jaz pa tudi'
Notranja ministrica je že v torek zahtevala ponovno poročanje o dogajanju v zvezi s tem primerom. Nadzor se bo na podlagi novih razkritij nadaljeval. "Policija bo opravila svoje, jaz pa tudi," je zagotovila.
Ob obisku v Dobovi je izrazila pričakovanje, da bo policija tudi ukrepala v skladu z ugotovljenim in da se bodo, v koliko bo to potrebno, izvedli vsi ukrepi v skladu z delovno-pravno zakonodajo. Na podlagi tega pa bo ocenila, ali so potrebni kakšni dodatni ukrepi in bo o tem obvestila tudi premiera Cerarja.
Je pa poudarila, da to razkritje ne meče slabe luči na policijo kot tako, da ne gre za funkcioniranje policije, ampak verjetno zgolj nekaj posameznikov. Zakonski postopki pa bodo pokazali, kaj se je dejansko dogajalo.
Poudarila je tudi, da to nikakor ne bo prejudiciralo pogajalskega procesa, ki poteka s policijskima sindikatoma. V torek, po omenjenih razkritjih, se je sestala s predsednikoma obeh sindikatov, Zoranom Petrovičem in Radivojem Uroševičem, in "v tem trenutku konstruktivno peljemo zadeve naprej". Vladna stran je podala približevalni predlog in ministrica pričakuje, da se bodo danes ali v četrtek srečali.
Kršenih kar nekaj pravil
Na Policijski upravi Kranj ugotavljajo, je bilo pri ravnanju policistov v omenjenem primeru kršenih kar nekaj pravil, zato bodo sledili ustrezni delovnopravni postopki. Obstaja pa tudi sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje. Po navedbah anonimnega policista v odprtem pismu, ki mu je priložena tudi korespondenca med policijskimi sindikalisti na Facebooku, naj bi bil namreč policijski postopek, ko so konec novembra lani ponoči ustavili Koprivnikarja, načrtovan.

Predsednik Sindikata policistov Slovenije (SPS) Zoran Petrovič, ki je glavni akter v teh pogovorih na Facebooku, ostro zanika, da bi komu kaj naročal. Po njegovem je namen takšnih pisanj "diskreditacija sindikata in predsednika sindikata s popolnoma neresničnimi izjavami ali prilagajanjem posameznih aktivnosti, ki jih sindikat izvaja v okviru svojih pristojnosti."
Petrovič je dejal še, da ne pozna nobenega določenega policista iz skupine, ki se je dogovarjala, čeprav je večina sodelujočih v pogovoru članov njegovega sindikata, med njimi sindikalni predstavniki posameznih policijskih uprav. Pravi, da bo zahteval izpisek telefonskih klicev, da to dokaže, čeprav se te obtožbe nanašajo na Facebook in ne na telefon. Fotografijo avta pa je objavil, pravi, da se preveri, ali je bil nakup transparenten.

Petrovič: vse skupaj je bila šala, saj je na koncu zapisa nasmešek
Medtem ko čakamo na njegov daljši odziv, ki je napovedan za danes, pa povzemimo, kaj je Petrovič dejal v oddaji 24UR ZVEČER, v kateri je na vprašanje voditelja, zakaj še ni odstopil, odgovoril, da čeprav je v klepetu sodeloval, ni neposredno vplival na delo policijske patrulje, in s policisti, ki so ustavili ministra, ni imel nobenega kontakta. "V času, ko je bil minister kontroliran, sem bil doma in sem spal," je dejal. Na vprašanje, ali ni sporno že njegovo napeljevanje k ustavitvi avtomobila z besedami "to bi bilo najlepše darilo za obletnico sindikata" in znak dvignjenega palca v korespondenci, pa je odvrnil: "To je interna komunikacija, na koncu mojega zapisa je nasmešek, kar pomeni, da smo to zadevo jemali kot šalo."
Minister Koprivnikar je dejal, da se mu policijska akcija ni zdela prav nič smešna. Opozoril je, da je Petrovičev odziv nedostojen za delo policije. "Ker je to organ, ki ima težko delo, si zasluži zaupanje, tako početje pa ne koristi organu, od katerega smo vsi odvisni in ki dela dobro," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal Koprivnikar.
Notranji nadzor se nadaljuje
Policija je v torek sporočila, da se notranji nadzor že nadaljuje, saj preučujejo nove informacije, ki so prišle v javnost. Notranja preiskava, ki je bila končana 3. decembra, na podlagi zbranih podatkov ni potrdila navedb, da je bil postopek v Škofji Loki vnaprej načrtovan.
Prav tako se nadaljuje tudi stavka
Iz Policijskega sindikata Slovenije so glede stavke in pogajanj z vlado sporočili, da sicer zadnji predlog vlade ocenjujejo kot sprejemljiv za nadaljevanje pogajanj, a je konkretna vsebina še precej oddaljena od možnosti za sklenitev stavkovnega sporazuma, s katerim bi se stavka končala. Zaradi tega se stavka nadaljuje in se bo po potrebi tudi zaoostrila.
KOMENTARJI (2097)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.