Nakup 156 prenosnikov za potrebe dela državnega zbora poraja vse več pomislekov, ali je bilo treba posel izpeljati v času, ko državo pesti kriza in bi morali na javne izdatke tako še bolj paziti. Plaz kritik se je na pristojne, ki so posel izpeljali, usul tudi zato, ker so se za nakup odločili, ko se je zaključeval mandat prejšnjega sklica parlamenta. V državnem zboru vse očitke ostro zavračajo in pravijo, da so ravnali gospodarno ter v skladu z delovnimi potrebami parlamenta.
Za mnenje, ali je bila tovrstna investicija potrebna, pa smo se obrnili na poslanske skupine v parlamentu.
SLS: Poslanci bi morali biti z varčevanjem zgled državljanom
S stališčem, da je bil nakup v času krize vse prej kot primeren, soglašajo v poslanski skupini SLS, ker pa poslanci na odločitev niso mogli vplivati, saj je bil prejšnji sklic parlamenta že razpuščen, menijo, da leži breme odločitve na plečih generalnega sekretariata državnega zbora in na pristojnih službah, ki so razpis izpeljale, so še prepričani.
"V poslanski skupini SLS izhajamo iz dejstva, da je v trenutni krizni situaciji, ko bodo morali prav vsi javni porabniki sredstev varčevati, prav, da tudi najvišji politični funkcionarji delijo to usodo,“ odgovarjajo v SLS. Od vodstva parlamenta pričakujejo, da bo preučilo možnosti za razveljavitev pogodbe ali vsaj poiskalo cenejšo rešitev. "V nasprotnem primeru poslanci SLS nadstandardnih računalnikov protestno ne bomo prevzeli in bomo tudi zahtevali, da se naš del presežnih sredstev vrne v proračun državnega zbora,“ je v izjavi za javnost zapisal vodja poslanske skupine Mihael Prevc.
NSi: Razpis za nove računalnike je stvar prejšnjega mandata
V NSi nabavi ostro nasprotujejo in menijo, da bi morale pristojne institucije glede postopka izvedbe razpisa opraviti temeljiti nadzor ter ob ugotovitvi nepravilnosti ukrepati v skladu z zakoni. Kot pravijo, nekateri poslanci računalnika niti ne uporabljajo. Poslanci NSi, razen enega, ki je v poslanskih klopeh nadomestil predsednico NSi, že imajo nov prenosni računalnik. Vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin je pisal policijskemu sindikatu, da podpira njihov predlog, da odpisane računalnike državnega zbora dobi policija. V NSi še predlagajo, da državni zbor računalnike, ki jih poslanci ne bodo prevzeli, v uporabo ponudi policiji.
Poslanka Pozitivne Slovenije poziva k solidarnosti
K pobudi se je s pozivom predsedniku parlamenta, da stare računalnike podarijo policiji, pridružila tudi poslanka poslanske skupine Pozitivna Slovenija Alenka Pavlič. "Ob napovedih ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka o odpuščanju in "prisilnem" upokojevanju v policiji sem mnenja, da lahko državni zbor pomaga ljudem, ki iz dneva v dan skrbijo za našo varnost v izjemno slabih pogojih in hkrati tudi nekoliko izboljša omajan ugled državnega zbora v očeh javnosti. Menim, da je nakup prenosnih računalnikov v kriznih časih nepremišljena poteza,“ dodaja Pavličeva. V poslanski skupini skupnega stališča o tem, ali je posel potekal ustrezno in ali bodo računalnike prevzeli, še niso pripravili.
Virantovi: Računalnikov ni možno vrniti, zato jih bodo prevzeli
Da bi lahko z razpisom prek agencije za javno naročanje nabavili sicer manj zmogljive, a cenejše in za delo poslancev primerne računalnike, so prepričani tudi v poslanskih vrstah Državljanske liste Gregorja Viranta, ker pa so računalniki že v parlamentu, razpisa ni možno razveljaviti in bodo računalnike prevzeli, uporabljali in tako upravičili nastale stroške, pravijo.
"Menimo, da so računalniki potrebni za delo poslancev in čim prej moramo preiti iz papirnate v elektronsko obliko poslovanja, v celotnem sistemu delovanja državnega zbora, in sicer po vzoru vlade, ki tako deluje že nekaj let. Z uvedbo takšnega sistema bi lahko veliko privarčevali. Poslanska skupina Državljanske liste je že prešla na elektronsko poslovanje in upamo, da bodo takšno prakso uvedle tudi druge poslanske skupine,“ je v odgovoru na novinarsko vprašanje napisala sekretarka poslanske skupine Renata Zatler.
SD: Naj nabava računalnikov ne postane polje demagoških izjav
Da je v času krize potrebna racionalizacija stroškov tudi med poslanskimi vrstami, soglašajo tudi v poslanski skupini SD. Vodja poslanske skupine SD Janko Veber je tako prepričan, da je treba poiskati ravnovesje med zadostno in ustrezno informacijsko podporo poslancem in med finančnimi zmožnostmi države, zato pozdravljajo poziv predsednika državnega zbora v uresničitvi vizije elektronskega poslovanja in razvoja informacijske podpore pri delu parlamenta.
"Ne bi pa želeli, da omenjeni nakup prenosnih računalnikov postane polje demagoških izjav posameznih "varčnih" poslancev, saj to ne bo v ničemer pripomoglo k doseganju optimalnih ciljev, ki so najbrž skupni vsem,“ še dodaja Veber.
Po toči zvoniti je prepozno
Ali bi lahko razpis ustavili, smo povprašali Državno revizijsko komisijo, ki je pristojna za revizije postopkov oddaje javnih naročil. Odgovorili so, da bi lahko ukrepali le na temelju revizijskega zahtevka, ki pa v tem primeru naročanja ni bil podan. Državna revizijska komisija po dokončni odločitvi nima več pristojnosti, kar pomeni, da v času izvajanja pogodbe ne more in ne sme poseči v postopke, so še napisali v odgovoru na novinarsko vprašanje.
Tudi pravno formalno je bil posel, čeprav mu je možno očitati nepotrebno potratnost, vsaj formalno v skladu z določili zakona o javnem naročanju, s podpisom pogodbe z izbranim podjetjem pa sta pogodbenim določilom zavezani obe strani. Naročeni računalniki so bili dostavljeni pristojnim tehničnim službam državnega zbora, kjer jih sedaj opremljajo z ustrezno programsko opremo in nato jih bodo predali tudi poslancem. S plačilom fakture, ki jo mora naročnik plačati v 30 dneh po prejemu, bo nabava prenosnikov dokončno zapečatena, vsakršna drugačna odločitev pa bi lahko še bolj škodila javnim financam, saj bi v primeru odstopa od pogodbe ter naknadne zavrnitve izdelka, morala država plačati kazen zaradi kršenja pogodbenih določil.
Ker se računsko sodišče s primerom ne bo ukvarjalo še vsaj leto dni, se bo tako prah polegel, odgovornost za morebitno škodovanje javnemu interesu pa bo do tedaj vsaj delno zbledela, zgodba pa bo pod številnimi obljubami, da se tovrstne nepravilnosti v bodoče ne bodo ponavljale, pozabljena. Naslednji razpis bo potekal prek za javna naročila pristojne republiške agencije.
KOMENTARJI (224)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.