Ljubljanski mestni svet je sklenil, da ustanovi komisijo za razjasnitev okoliščin nakupa SIB banke. V sedemčlanski komisiji bo po en predstavnik vsakega od največjih svetniških klubov (LDS, ZLSD, SDS, SLS, NSi, DeSUS in liste Ljubljana moje mesto) ljubljanskega mestnega sveta, predsednik komisije pa bo iz vrst opozicije. Komisija bo po končanem delu pripravila poročilo, katerega bo obravnaval mestni svet.
Vika Potočnik banke danes ne bi kupila
Takoj na začetku seje se je zapletlo, saj svetniki niso vedeli, kaj lahko povedo in kaj ne, glede na to da je bil del gradiva zaupen, seja pa javna. Mnogi so zato raje povedali manj. Udeleženci so iskali tudi krivce za sporen nakup, vendar so večinoma kazali drug na drugega.
Rezultati revizije poslovanja SIB banke, ki jo je naredil KPMG, so prav tako ostali bolj ali manj skrivnostni, čeprav je v medijih že bilo objavljeno, da se je Energetika odločila za nakup še preden je imela vse potrebne podatke. Znotraj Energetike menijo, da je bi bila kriva tedanja uprava, saj se je za nakup odločila brez soglasja nadzornega sveta. Nekdanji direktor Energetike Grošelj pa meni, da je vsega kriv tedanji prokurist Igor Pogačar: "S spremembo ustanovnega akta so bila 4. oktobra 2001 vsa pooblastila za zastopanje družbe dana prokuristu, meni pa odvzeta." Nekdanji predsednik uprave SIB banke Vlado Klemenčič, ki je sodeloval pri prodaji delnic pa trdi, da mu ni šlo nikoli za lasten interes, saj bi se sicer zdaj zavzemal za konec SIB banke, kar mu bi povrnilo dobro ime. "Iz 8 milijard rezerv bi se povrnil denar Energetiki in še kaj bi ostalo," je dejal Klemenčič.
V razpravo o nakupu SIB banke in ugotavljanju odgovornosti se je vključila tudi Vika Potočnik, sicer nekdanja ljubljanska županja, ki ji mnogi opozicijski svetniki pripisujejo največjo odgovornost za nakup banke. Potočnikova je poudarila, da prevzema del politične odgovornosti za nakup in dodala, da politiki skoraj vsak dan odločajo o stvareh, o katerih ne morejo vsega vedeti, zato so močno odvisni od svoje strokovne ekipe. Danes je sama najbolj zainteresirana, da se "pride stvari do dna", zato je tudi predlagala svoji svetniški skupini in koalicijski partnerici ZLSD ustanovitev preiskovalne komisije. Vse odgovorne institucije je še zaprosila za manj sprenevedanja in več odgovornosti.
Sprejeli nekaj sklepov
Mestni svet je županjo Danico Simšič zadolžil, da kot predstavnica največjega družbenika skupščini Holdinga Ljubljana predlaga spremembo družbene pogodbe o ustanovitvi holdinga ter izvedbenih aktov, ki se nanašajo na ustanovitev odvisnih javnih podjetij. Akti naj bi jasno razmejili pristojnost in odgovornost posameznih organov holdinga in odvisnih podjetij.
Mestni svetniki od Energetike pričakujejo, da bo na skupščini banke ravnala v skladu z napotili skupščine ljubljanskega holdinga. Tako je mestni svet odločitev za ali proti dokapitalizaciji SIB banke prenesel na skupščino holdinga.
Poleg omenjenih sklepov, ki jih je mestnemu svetu v sprejem predložila ljubljanska županja, so člani ljubljanskega mestnega sveta potrdili tudi nekatere sklepe, ki jih je predlagala opozicija. Tako so med drugim sprejeli sklep svetniškega kluba SLS o pridobitvi analize bančnega poslovanja, ki naj bi pokazal, zakaj je potrebna dokapitalizacija SIB banke. Mestna uprava naj bi pridobila izpis delniške knjige, iz katerega bo razvidno, kdo je od začetka leta 2001 prodajal in kupoval delnice SIB banke, ter količina in cena transakcij. Poleg tega naj bi mestni svet na predlog SLS prejel podatke o delitvi čistega dobička banke v letih 2001 in 2002. Na predlog svetniških klubov SDS in NSi bo mestni svet računskemu sodišču predlagal, naj opravi revizijo postopka nakupa oziroma poslovanja banke. Na predlog NSi pa bo MOL od Banke Slovenije zahtevala tudi nadzorna poročila o poslovanju SIB banke, od agencije za trg vrednostnih papirjev in drugih pristojnih institucij pa celo "izvedbo vseh potrebnih postopkov za razveljavitev odkupa delnic SIB banke s strani Energetike".
Poleg tega svetniki pričakujejo, da bodo nakup raziskali še tožilstvo, Agencija za trg vrednostnih papirjev, računsko sodišče in Urad za preprečevanje korupcije. Niso pa sprejeli sklepa, da bi mestna občina zaradi suma kaznivega dejanja prijavila tiste, ki so vpleteni v nezakonita dejanja pri nakupu SIB banke.