Sliši se kot čudež, v resnici je uspeh znanosti. Celična terapija CAR-T lahko diagnozo neozdravljiv rak spremeni iz smrtne obsodbe v slab spomin. Žal je pandemija pahnila nakup 600 tisoč evrov vredne naprave na stranski tir, UKC Ljubljana je namreč sredstva vložil v prepotrebne prostore za covidne bolnike, na ministrstvu za zdravje pa se - do tega meseca - zadeve niso premikale.
Zdaj pa se zdi, da je luč na koncu predora še kako vidna. Bolniki z levkemijo in limfomom so skupaj s svojimi zdravniki šli v akcijo in sprožili zbiranje prostovoljnih prispevkov. Do današnjega jutra so zbrali 352.750 evrov, do cilja jim manjka še 260.250 evrov.
Za namen zbiranja sredstev za nakup CAR-T aparature je Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, pri NLB d.d. odprlo poseben TRR:
SI56 0284 3026 3615 528
Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L,
Vrazov trg 1, 1000 Ljubljana,
koda namena: CHAR
referenca: SI00 52021
Nakup aparature lahko podprete tudi z SMS-donacijo s ključno besedo ZDRAV5 na 1919.
"Z vašo pomočjo skupaj s strokovnjaki premikamo gore v dobro naših bolnikov," je dejala izvršna direktorica Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L Kristina Modic in znova poudarila, da celično zdravljenje CAR-T vsaj 30 bolnikom pomeni edino upanje. "Naši soborci ne morejo čakati, mudi se jim," je dodala, preden je mikrofon prepustila predstojniku Kliničnega oddelka za hematologijo UKC Ljubljana dr. Samu Zveru, da z javnostjo deli obljubljeno dobro novico.
Ni prav, da morajo pacienti ob težkem zdravljenju zbirati še denar za nakup nujno potrebne aparature, je najprej dejal, nato pa razkril, da bodo v proračuna ministrstva za zdravje za leto 2021 zagotovljena sredstva za nakup te aparature. "Jaz trdno verjamem, da dana beseda še vedno velja," je še dejal in dodal: "Akcija, ki se jo gremo, pa je tisto zagotovilo, da bomo napravo zagotovo dobili." Ob tem je dal svojo besedo, da bodo vsa zbrana sredstva namenili bolnikom.
"So ljudje, ki jim ni vseeno, hvala vam vsem," je dodal s solzami ganjenosti v očeh. "To moramo speljati, drugače nimam kaj početi na mestu predstojnika."
Ena naprava namreč ne bo dovolj, imeti bi morali vsaj tri. Pričakovana življenjska doba ljudi, ki potrebujejo tovrstno zdravljenje, je od pol leta do enega leta, na leto pa lahko tovrstno terapijo zagotovijo le okoli desetim pacientom. Ostalim bi se med čakanjem iztekel čas.
Zdravnike to postavlja v nehvaležno in bolečo situacijo, ko se morajo odločiti, kdo bo deležen zdravljenja in kdo ne, je poudaril dr. Zver. "Samo včeraj so bili pri meni dva ali trije, ki so izpolnjevali vse pogoje za tovrstno zdravljenje," je še povedal. Zavrnil pa je trditve, da je bolnikom, ki do zdravljenja ne morejo v Sloveniji, to dostopno v tujini.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.