Nedavno sprejeti zakon o romski skupnosti kljub pomislekom nekaterih pomeni najvišjo stopnjo pravne zaščite katere koli etnične skupnosti, po njem pa bi se v prihodnje lahko zgledovale tudi druge evropske države, je na današnji slovesnosti ob svetovnem dnevu Romov v Mariboru dejal minister za šolstvo in šport Milan Zver.
Minister je v slovesnem govoru še dejal, da je s tem normativno okolje za zaščito romske skupnosti urejeno, potrebno pa bo prilagoditi še enajst področnih zakonov, ki urejajo politiko na posameznih področjih. Dotaknil se je predvsem področja šolstva, kjer poskušajo uresničevati strategijo, sprejeto leta 2004, po kateri želijo v izobraževanje vključiti čim več Romov. Pri tem pa ne mislijo le izobraževanja otrok, pač pa tudi odraslih, ki se bodo tako lažje vključili v družbo, kar more biti skupen cilj vseh.
Zver je poleg čestitk ob romskem prazniku dodal, da je njihova največja odlika, ki je pomembna za razvoj celotne družbe, ideja svobode, prav to idejo pa Romi s svojim načinom življenja in vztrajanjem pri avtonomnosti najbolj poosebljajo. Minister je Romom zaželel, da bi avtonomijo na področju jezika in kulture ohranjali tudi v prihodnje ter s tem še naprej bogatili slovenski, evropski in globalni prostor.
Pomebno je povezovanje z Romi
Zbrane je pozdravil in jim ob prazniku čestital tudi mariborski župan Franc Kangler, ki je ob tem poudaril velik pomen povezovanja predstavnikov romske skupnosti v Mariboru in njihovo sodelovanje pri skupnem ustvarjanju boljše prihodnosti štajerske prestolnice. Pri tem je poudaril, da mora biti vizija in prihodnost mesta povezana tudi z Romi.
Predsednik mariborskega romskega društva Romano Pralipe, Fatmir Bečiri, je povedal, da je bilo njihovo društvo ustanovljeno leta 1996, da bi na ta način ohranjali svojo identiteto ter pomagali pri odpravljanju morebitnih težav romske skupnosti v Mariboru. Ob tem se je zahvalil tudi lokalni skupnosti, ki jih že ves čas podpira pri njihovem razvoju.
Standard in izobrazba mariborskih Romov se po njegovih besedah iz leta v leto izboljšuje, pri tem pa jim ob strani stojita tako država kot mestna občina. Še vedno se sicer srečujejo z različnimi težavami, ki pa jih rešujejo hitro in sproti, zato je prepričan, da se tako mariborskim kot drugim Romom v Sloveniji pišejo boljši časi.
Zaščita romske skupnosti
Spoštovanje oziroma zaščita etničnih in drugih manjšin je pomemben pokazatelj demokratičnosti družbe, je poudarila varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek - Travnik. Ob tem je dodala, da podpira aktivnosti za reševanje romske problematike, med katerimi je pomembno tudi nedavno sprejetje Zakona o romski skupnosti v RS v Državnem zboru. Zakon bo omogočil boljšo organiziranost Romov na državni in lokalni ravni in jih vzpostavil kot sogovornike pri sprejemanju ukrepov, ki bodo lahko prispevali k uspešnejšemu vključevanju Romov v družbo.
Varuhinja poudarja, da so nujne usklajene politike izenačevanja možnosti pripadnikom Romske skupnosti na področjih izobraževanja, reševanja bivanjskih problemov, zaposlitev in socialne varnosti, tako na državni kot lokalni ravni. Zakon daje le formalne podlage za to, zato bodo šele prihodnje aktivnosti, predvsem na državni ravni, pokazale, ali bo ta priložnost tudi dejansko izkoriščena.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.