Brane Gregorčič in Janez Polajnar iz Agencije RS za okolje (Arso) sta na tiskovni konferenci podala pojasnila glede vremenskih opozoril za vetrolom večjih razsežnosti, povišan vodostaj Drave in povišano gladino morja.
Gregorčič: Vremensko dogajanje nas dejansko skrbi
Gregorčič je povedal, da jih razvoj vremenske situacije dejansko skrbi. "Ciklon nad zahodnim Sredozenljem se bo popoldne še poglobil in pomikal nekoliko severneje, tako da se bo gradient pritiska nad našimi kraji močno povečal, s tem se bo zelo okrepil veter na vseh nivojih. Tako da pričakujemo hiter porast hitrosti vetra v popoldanskih urah, predvsem v zahodnih slovenskih regijah," je dejal. Najmočnejše sunke vetra pričakujejo v večernem času in prvem delu noči, hitrosti vetra pa znajo marsikje doseči okoli 110 km/h, kar je neobičajno za naše podnebne razmere iz južne, jugovzhodne do jugozahodne smeri.
Tudi naše sosednje države so izdale najvišjo stopnjo opozorila, tako za možnost intenzivnih nalivov, kot tudi za zelo močan veter. "Takšna vremenska situacija se pri nas zgodi morda enkrat letno, zato rdeča, najvišja stopnja opozorila nikakor ni pretirana." Razglasili so jo za jugozahod in severozahod države, "kar pa ne pomeni, da ne bo določenih posledic tudi v drugih regijah, predvsem na izpostavljenih območjih." Po Gregorčičevih besedah je realno pričakovati večje vetrolome, s tem povezane težave, izpade elektrike, neprevoznost cest in druge posledice. Veter bo potem v drugem delu noči toliko oslabel, da jutri ne bo več presegal opozorilnih vrednosti, čeprav bo tudi jutrišnji dan še kar vetroven.
Tudi padavine se bodo ob fronti okrepile, lahko pride do dodatnega porasta hudourniških vodotokov. "Najbolj nas skrbi veter, vendar ne gre izključiti tudi težav z obilnimi padavinami in porastom rek," je zaključil.
Polajnar: Najbolj nas skrbi dogajanje na reki Dravi
Polajnar pa je povedal, da zaradi močnega vetra ob slovenski obali med 23. in 1. uro pričakujejo povišano primovanje in gladino morja. "Morje lahko za okrog 20 do 30 centimetrov preplavi obalno črto, ker pa gre za redek pojav tako močnega vetra v tem delu Jadrana, obstaja pa tudi možnost, da se bo gladina morja dvignila celo za 40 centimetrov. Lahko se zgodi podobno visoka plima, kot je bila 6. decembra leta 2008," je opozoril.
Zgodaj popoldne so opozorilo še zaostrili. Sedaj napovedujejo, da bo morje najbolj izpostavljene dele obale poplavilo v višini okoli 50 centimetrov. Na postaji v Kopru lahko gladina morja preseže višino 350 centimetrov. Morje bo poplavljalo v širšem obsegu od običajnega.
Padavine bodo po njegovih besedah povzročale težave z odvajanjem vode, kar se tiče meteorne vode in dodatnim naraščanjem rek. "Trenutno beležimo velike pretoke rek v severni, zahodni in deloma osrednji Sloveniji, tam bodo tekom popoldneva in noči reke še naraščale, ponekod lahko pride do manjših razlitij na običajnih razlivnih območjih, lahko narastejo tudi hudourniški vodotoki."
Po napovedih hidrologov so zvečer in ponoči najbolj verjetna razlivanja rek v porečju Save Bohinjke, Save v zgornjem toku ter Kolpe. Možna so tudi razlivanja posameznih rek drugod v zahodni, osrednji, južni in deloma vzhodni Sloveniji. Hudourniška razlivanja so najbolj verjetna zvečer in v noči na torek.
Kaj je razlog za tako burno vremensko dogajanje?
Razlog za tako burno vremensko dogajanje je velika razlika v tlaku med anticiklonom na vzhodu in ciklonom na zahodu. Slednji se bo tekom današnjega dne še poglobil in se zvečer prek Alp začel pomikati proti severu celine. Istočasno bo naše kraje dosegla hladna fronta in poskrbela za nevaren razvoj vremena.
Najburnejše dogajanje nas čaka zvečer in v noči na torek, ko nas bo fronta tudi prešla. Takrat se bo pas vetrovnega stržena, ki predstavlja območje z najmočnejšimi vetrovi, pomikal prek Slovenije. Najmočnejši sunki južnega do jugovzhodnega vetra, tudi do 120 kilometrov na uro, bodo v večernih urah najprej zajeli Obalo, nato pa bo le nekoliko šibkejši veter zapihal tudi drugod po nižinah zahodne polovice države. Najkasneje, okoli polnoči, bo okrepljen veter južnih smeri dosegel še nižine vzhodne Slovenije. Tudi tu bodo najmočnejši sunki lokalno lahko presegali 70 kilometrov na uro. Še veliko bolj vetrovno bo v višjih legah. Po izračunih večine meteoroloških modelov bi lahko najmočnejši sunki v sredogorju in v visokogorju presegali hitrost 150, lokalno pa tudi 200 kilometrov na uro.
Če ni nujno, se ne odpravljajte na pot
V takih razmerah bo gibanje na prostem zelo nevarno. Zaradi razmočenih tal in še vedno olistanega drevja so predvsem na Primorskem, Notranjskem in delu Gorenjske možni obsežni vetrolomi. Kot je navedeno na spletni strani Agencije za okolje, tako močan veter podira drevesa in lahko odkriva strehe. Promet bo močno oviran. Možne so prekinitve v oskrbi z električno energijo. Gibanje na prostem bo zelo oteženo in mestoma nevarno zaradi letečih predmetov. Svetujejo, da ostanete v zaprtih prostorih in se na pot ne odpravljate, če to res ni nujno potrebno, saj na prostem zaradi letečih predmetov obstaja možnost smrtno nevarnih poškodb.
Še močneje bo pihalo vzdolž Jadrana, zato bo morje močno razburkano. Najvišji valovi bodo na odprtem morju presegali višino petih metrov. Najnižje dele obale je morje že poplavilo, še višja plima bo nastopila zvečer in v noči na torek, ko so možne obsežne in silovite poplave.
Kakšni so obeti?
Fronta se bo v noči na torek pomikala prek Slovenije. Poleg močnega vetra jo bodo spremljale še nevihte z močnejšimi in dolgotrajnejšimi nalivi. Nekaj več dežja bo padlo tudi v vzhodni polovici države, kjer v preteklih dneh padavin ni bilo veliko.
V drugi polovici noči na torek se bo vremensko dogajanje postopno umirjalo, a bo tudi jutri ponekod še precej vetrovno. Na vzhodu države se bo delno zjasnilo, na zahodu pa bo še prevladovalo oblačno vreme z občasnim dežjem. Zaradi dotoka nekoliko hladnejšega zraka se bo meja sneženja na območju Julijskih Alp spustila do nadmorske višine okoli 1700 metrov. Sreda prinaša več sonca vsej državi, četrtek pa ponovno več oblakov in novo pošiljko dežja.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.