Zato bo za Primorsko že jutri na vremenskem opozorilnem spletnem portalu Meteoalarm veljala rdeča, torej najvišja stopnja ogroženosti. "Imamo vse kriterije za rdečo stopnjo alarma. Takšne burje ni bilo že več let," je dejal Gregorčič in dodal, da bo najmočnejša burja na območju Vipave.
Čaka nas nevarno vreme
Evropski indeks nevarnega vremena, ki se meri 0 do 1, za Slovenijo v prihodnjih dneh namreč znaša več kot 0,9. Gre za nevarnost močnega vetra, do katerega bo prišlo zaradi ciklona nad Severnim Jadranom in anticiklonom nad Srednjo Evropo, pri čemer bo prišlo do velike razlike v zračnem pritisku. Veter bo najmočnejši v sredo vzdolž jadranske obale in še posebej na območju Tržaškega zaliva. Rdeča stopnja ogroženosti velja od torka popoldne do četrtka zjutraj, razglasila pa jo je tudi Italija.
Prebivalci delov Primorske, ki so najbolj ogroženi, so, kot kaže, opozorila že vzeli zelo resno, saj so večino premičnih stvari, ki bi jih burja lahko poškodovala že umaknili. V preostalih predelih države veter ne bo povzročal takšnih težav, bo pa več nevarnosti zaradi snega in nenehnega vetra, zaradi česar bo prihajalo do snežnih zametov, je za oddajo Svet povedal meteorolog Janez Markošek. Zaradi tega bodo po njegovih besedah vozne razmere otežene po vsej državi.
Odkrivanje streh, ruvanje dreves in prevračanje vozil
Do 25 centimetrov novega snega
Na Arsu dodajajo, da bo Slovenijo zajelo tudi močno sneženje, povsod pa bo vetrovno. "Snega ne bo veliko, a zaradi vetra lahko pride do nevarnih snežnih zametov," pravi Gregorčič. Sicer lahko ponekod zapade od 10 do 25 centimetrov snega. Na Meteoalarmu bo veljala oranžna, torej druga najvišja stopnja ogroženosti.
Opozarjajo tudi, da predvsem v sredo lahko pričakujemo močno poslabšane vozne razmere povsod po državi, še posebej pa na Primorskem. "Kdor lahko odloži svojo pot v sredo, bi bilo to zelo primerno. Promet bo upočasnjen, lahko pa se seveda zgodi tudi kakšna nesreča ali pa zdrs vozil," je povedal Gregorčič. "Na cestah so nevarni bočni sunki, ki lahko zanesejo avto na nasprotni vozni pas. Vse to je zelo nevarno ob izvozu iz predorov in na viaduktih," je opozoril. Verjetno pa bo zaradi vremena oviran tudi pomorski promet.
Marko Korošec iz Družbe za avtoceste v RS (Dars) je povedal, da so doslej v merilnem sistemu Darsa zabeležili od pet do šest primerov orkanske burje, ko so sunki dosegli od 180 do 190 kilometrov na uro. Dars je zaradi burje danes za nekaj ur že zaprl hitro cesto Razdrto–Vrtojba, zapore pričakuje tudi v prihodnjih dveh dneh.
Civilna zaščita: Če bo prehudo, bomo zaprli tudi šole in vrtce
Poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite Samo Kosmač pravi, da se bodo o ukrepih dogovorili jutri zjutraj in dodaja, da bodo v primeru zelo močne burje morda primorani zapreti tudi vrata nekaterih šol in vrtcev. Za voznike tovornjakov, ki bodo zaradi vremenskih razmer morda obtičali nekje na poti, bodo pripravili pomoč v hrani. Bolj kot zapore hitre ceste pa se mnogi bojijo, da bo zaradi sneženja neprevozna tudi stara magistralna cesta.
Uprava RS za zaščito in reševanje: Razloga za vznemirjanje ni
Na Obali zaradi napovedane okrepljene burje ni pričakovati posebnih ukrepov, so pojasnili s koprske izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje. Burja predvidoma ne bo tako močna, da bi bile na območju Južne Primorske verjetne cestne zapore. Pričakovati ni niti zaprtja vrtcev, šol ali drugih ustanov. "Razloga za vznemirjanje ni,“ menijo, saj je burja podobne jakosti na Koprskem pihala že pred dvema letoma.
Lahko pa se zgodi, da bo zaradi burje Uprava za pomorstvo odredila zaporo za vplutje in izplutje ladij iz koprskega pristanišča, kar je v takih vremenskih razmerah običajen ukrep in navadno velja le za ladje določene tonaže. Luka Koper je danes ponoči že bila zaprta za ladje, od 5. ure naprej pa prepovedi vplutja in izplutja ni več, so sporočili iz Luke koper.
Drugod po Sloveniji pristojne zimske službe ne pričakujejo težav zaradi vremena, saj naj bi bili na sneženje dobro pripravljeni.
Na letališčih ne pričakujejo večjih težav
Tudi na ljubljanskem letališču zaradi trenutnega vetrovnega vremena in za prihodnje dni napovedanega močnega vetra ne predvidevajo omejitev prometa, pravijo na Aerodromu Ljubljana. Do težav bi sicer lahko prišlo, če bi veter pihal s 30 vozli ali več in če bi bil veter bočne komponente.
O težavah v prometu zaradi vetra tudi ne poročajo z evropskih letališč. "Tudi pri nas jih nismo imeli in jih ne pričakujemo. Za Brnik z okolico je namreč napovedan veter vzhodne smeri, moči od 13 do 25 vozlov, ki naj bi proti jutru slabel," navajajo v družbi. Sicer pa je pri vetru veliko odvisno od tipov letal, saj ima vsako letalo svojo omejitev. "Vsak prevoznik zase določa, kakšne so njegove omejitve za pristanek ali vzlet. Omejitev je manjša pri čelnem in večja pri bočnem vetru," še pojasnjujejo.
KOMENTARJI (214)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.