Na naslovnicah slovenskih medijev se je Karl Erjavec znašel tudi zaradi svojih dveh hčerk, Ines in Eve. Kakšno vlogo je takrat igral nekdanji mož Eve Erjavec, poslovnež Andrej Marčič? Ko sta se spoznala, je Erjavec Marčiča najprej vprašal, kaj pomeni to, da je on poslovnež, sam pa se politično udejstvuje, a mu je Marčič zagotovil, da to ni pomembno.
"Pozneje pa se je to spremenilo v pritiske, da moram v Janševo vlado," je dejal. Kot kaže, je imel velik interes, da bi bil v vladi in bi iz tega naslova verjetno imel boljše možnosti zaposlovanja, meni Erjavec. "Ves čas je pritiskal, da moram postati minister, da mora DeSUS ostati v koaliciji, tega mi ni takoj povedala, ampak je to eskaliralo, ko so ti pritiski postali premočni," opiše, kako se je politika zarezala tudi v hčerkino družinsko življenje.
Glede razvpite fotografije, na kateri so na jahti Marčič, Janez Janša in Božo Dimnik, Erjavec pravi, da je razvidno, da je bilo to posneto brez vednosti predsednika vlade. "Verjetno je bil vsak, ki je stopil na tisto jahto, deležen tajnega fotografiranja in snemanja. Tajno snemanje se je izvajalo tudi, ko smo bili v njegovem stanovanju. Tega sploh nisem vedel, dokler niso povedali na Policiji, kjer teče nek postopek," pravi nekdanji Marčičev tast.
V Janševo vlado ni hotel več
Ko je bilo že jasno, da bo Erjavec zmagal na strankarskem kongresu konec leta 2020, ga je poklical Jelko Kacin in "nekako namignil, da se mi ponuja mesto ministra za notranje zadeve". Erjavec si je vseeno dejal, da ne more prelomiti dane obljube, da ne bo sodeloval v nobeni Janševi vladi: "Ker sem vedel, da njegova politika vodi k ustvarjanju druge Slovenije, druge republike, kot so se izražali v SDS." Spomnil je, da je že na volitvah 2018 podprl idejo levega bloka, ker se je bal, da če bo Janša sestavil vlado, "se nam bo zgodilo to, kar se je zgodilo". Pravi, da so bili že takrat znaki "orbanizacije". Kot pravi, smo prej denimo vedno težili k t. i. jedrni Evropi, zdaj pa sta naši partnerici Madžarska in Poljska.
Na začetku leta 2021 je sledila konstruktivna nezaupnica zoper Janševo vlado, Erjavec je bil kandidat za novega mandatarja, a nezaupnica ni uspela. "Takrat so bili problem poslanci, razen Jurija Lepa, ki mu čestitam, ponovno je bil izvoljen v državni zbor v Gibanju Svoboda. Medtem ko ostali niso bili navdušeni nad tem, da bi odšli iz vlade, očitno je imel vsak določen interes," meni Erjavec. Poleg Lepovega glasu mu je koalicija KUL zagotavljala 39 glasov, kar je bilo še vedno premalo. Pogovarjal se je tudi z Igorjem Zorčičem iz vrst SMC-ja, kjer so prav tako že izražali nezadovoljstvo z delom Janševe vlade, vendar je ta po Erjavčevih besedah takrat ocenil, da je še malo prezgodaj, da bi bilo treba počakati še dva ali tri mesece. "Tisti trenutek sem postal ujetnik tudi nekaterih poslancev stranke DeSUS, ki pogojevali, da bodo podprli moje mandatarstvo, če bom prinesel zagotovilo, da me bo podprl tudi del stranke SMC," opisuje.
Kdo je bil grobar DeSUS-a?
Član stranke DeSUS je Erjavec sicer postal teden dni pred začetkom kampanje na volitvah leta 2004: "Ankete so napovedovale, da DeSUS nima pogojev, za vstop v parlament. Na soočenjih sem nastopal tudi z afero Zbiljski Gaj in prepoznali so, da sem občutljiv za težave ljudi, zlasti starejših. Na tak način je DeSUS takrat za 200 glasov prišel v državni zbor." Čeprav je Janez Janša, ki je bil zmagovalec volitev, celo zahteval štetje teh glasov, je DeSUS nazadnje vseeno vstopil v njegovo vlado. Erjavec je nekaj mesecev pozneje postal predsednik stranke. Zadal si je cilj, da bo DeSUS vedno v parlamentu in da ne bo najmanjša stranka.
Potem Erjavca ni bilo več in po 26 letih DeSUS-a ni več v parlamentu. Kdo je DeSUS-ov grobar? "Poslanci in nekdanja predsednica Aleksandra Pivec. Če smo prišli v parlament z obljubo, da ne bomo sodelovali v vladi Janeza Janše, potem si izigral svoje volivce. Aleksandri Pivec se pa očitno vidi, da ni imela tega potenciala, da bi lahko vodila stranko, glede na to, da je že po nekaj mesecih doživela nezaupnico."
Pravi, da ni izkoriščal stranke za to, da bi bil vedno minister: "Če bi to držalo, bi bil danes v Janševi vladi". Zdaj, ko ga ni več v politiki, pa čuti veliko razbremenitev.
Janša kot rusofil in opozorila, da je grožnje Rusije treba jemati resno
Erjavcu se sicer očita tudi, da je rusofil, da je Slovenijo kot zunanji minister preveč zapeljal v objem Moskve. "Največji rusofil med politiki v Sloveniji je Janez Janša," je oponesel. "Kdo je leta 2008 prodal Slovensko industrijo jekla Rusom? Kot je znano, je Andrej Vizjak izpeljeval ta projekt kot minister, operativno pa soproga takratnega vidnega člana SDS-a, dr. Zagožna. Pojdimo v leto 2012, vlada je prisegla 10. februarja, 28. je že bil v Ljubljani predsednik uprave Gazproma in že so se pogovarjali o tem, da bi izpeljali projekt Južni tok. Nekaj tednov pozneje je prišel še v Maribor in pogovori so se nadaljevali. Novembra je Janša v Moskvi in s Putinom ureja ta projekt," je nanizal nekaj dogodkov, zraven pa omenil še račune pri ruski banki Sberbank.
Kot pravi, pa se je veliko število njegovih obiskov Moskve nabralo, ker je bil ves čas ministrovanja tudi predsednik meddržavne komisije za gospodarsko sodelovanje, kar je postal v času Janševe vlade. Praksa je bila, da se sestanejo dvakrat letno - enkrat v Sloveniji in enkrat v Rusiji. Poleg 20 drugih projektov pa je bil glavni projekt te komisije omenjeni projekt plinovoda Južni tok, pravi Erjavec.
Večkrat se je srečal tudi z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom, kaj mu je povedal o ciljih ruske zunanje politike v Ukrajini in drugod, smo pred tretjo svetovno vojno? "Ko Rusi izrazijo neko grožnjo, to ni kar tako, vsako grožnjo je treba vzeti resno. Tudi, ko govorimo o uporabi jedrskega orožja. Če bo Rusija stisnjena v kot, se tudi to lahko zgodi. Lavrov je izjavil, da obstaja možnost tretje svetovne vojne, to je treba resno obravnavti. Edina rešitev je, da se takoj začnejo pogovori. To da, se pošilja v Ukrajino težko orožje, ni prava politika, ker bo to nadaljevalo spopade, na dolgi rok pa bo Ukrajina samo uničena država," je opozoril. "Nisem rusofil, ampak samo trdim, da bi bilo potrebno, da se čimprej sprožijo diplomatske aktivnosti. Če se bodo napetosti stopnjevale, bomo res deležni še hujših stvari. Ko Rusi nekaj rečejo, običajno resno mislijo," je še poudaril Erjavec.
KOMENTARJI (816)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.