Afera Satex, ki velja za eno od največjih posojilnih afer do zdaj v Sloveniji, ne bo dočakala sodnega razpleta. V četrtek bo primer namreč absolutno zastaral, mariborsko sodišče pa je tako kot mnoge obravnave pred tem tudi zadnji dve ta teden moralo preklicati zaradi opravičil obtožencev. Odgovornosti za takšen epilog ne prevzema nihče.
Četverica obtoženih v omenjeni aferi, med katerimi so nekdanji uslužbenec NKBM Borut Rataj, menedžerja družbe Satex Štefan Poštrak in Mladen Kerin ter nekdanji notar Tomislav Ajdič, naj bi si od začetka leta 1995 do jeseni 1996 prek 944 različnih posojil od NKBM pridobila za okoli 11 milijonov današnjih evrov protipravne premoženjske koristi. Vsi so bili za očitana kazniva dejanja leta 2005 že pravnomočno obsojeni na zaporne kazni, a je vrhovno sodišče sodbo novembra 2008 razveljavilo in zadevo vrnilo v novo sojenje.
Z mariborskega okrožnega sodišča so na vprašanja o morebitni soodgovornosti za zastaranje primera, ki bo med obtoženci najverjetneje sprožilo tudi odškodninske tožbe, poslali le kratko kronologijo primera, ob koncu pa dodali, da je sodišče v novem sojenju zadevo obravnavalo tekoče in razpisalo številne glavne obravnave. Zaradi različnih zdravstvenih razlogov na strani obtoženih pa velikokrat ni bilo procesnih pogojev, da bi se glavna obravnava opravila, so še dodali. Niso pa pojasnili, zakaj je sodišče že po vložitvi obtožnice leta 2002 za razpis prve obravnave potrebovalo več kot dve leti.
Tudi na mariborskem tožilstvu se ne čutijo odgovorne, vodja tožilstva Drago Šketa pa je zapisal, da je iz kronologije dogodkov razvidno, da je delo pristojnega tožilca v omenjeni kazenski zadevi potekalo tekoče, tako glede vlaganja tožilskih aktov kakor tudi aktivnega sodelovanja na glavnih obravnavah. Zakaj je tožilstvo predolgo čakalo s spremembo obtožnice po razveljavitvi sodbe na vrhovnem sodišču, na tožilstvu niso odgovorili.
Zastaranje zadev škoduje pravosodju
Da je zastaranje kazenskih zadev pojav, ki škoduje ugledu pravosodja, menijo na ministrstvu za pravosodje. V odzivu na omenjeni primer so tako zapisali, da so Višjemu sodišču v Mariboru že predlagali izvedbo nadzora nad opravljanjem zadev sodne uprave na tamkajšnjem okrožnem sodišču. Predsednik višjega sodišča naj bi jim medtem sporočil, da iz zapisnika o nadzoru izhaja, da so na njihovem okrožnem sodišču sprejeti vsi potrebni mehanizmi in ukrepi, da do zastaranj ne bi prihajalo.
Ob tem so na pristojnem ministrstvu tako okrožno sodišče kot okrožno državno tožilstvo v Mariboru pozvali, da jim posredujeta poročilo o stanju reševanja kazenske zadeve Satex. Poročili so konec preteklega tedna že prejeli, na njuni podlagi pa so predsednika mariborskega višjega sodišča prosili za predložitev podatkov o poslovanju sodišča ter o delu predsednice okrožnega sodišča v Mariboru.
Ministrstvo za pravosodje je ob tem od začasne predsednice vrhovnega sodišča zahtevalo predložitev poročila o delu predsednika višjega sodišča v Mariboru, prav tako pa so za preučitev primera zaprosili tudi generalno državno tožilko. Kot so še zapisali, se bodo o nadaljnjih ukrepih odločali po prejemu naročenih poročil oziroma mnenj.
SLS zahteva revizijo
Poslanec SLS Franc Pukšič je pred zastaranjem kazenskih postopkov v aferi Satex pozval pravosodnega ministra Aleša Zalarja k zagotovitvi revizije sodnih postopkov v tem primeru. Zahteva, da se pravosodno ministrstvo opredeli do primera, napove revizijo sodnih postopkov ter predstavi ukrepe in varovalke, ki bodo takšne absurdne situacije, kot se je zgodila pri primeru Satex, v prihodnje preprečevale. Pričakuje se tudi preiskava razlogov (največkrat zdravstvenih), zaradi katerih so se obtoženci redno izogibali sodnim obravnavam.
"Zaupanje v pravno državo je med ljudmi skoraj popolnoma izgubljeno. Kar pa je še huje, takšno dogajanje v pravosodju povzroča posredno ogromno gospodarsko škodo,“ še dodajajo. Opozarjajo, da se tuji investitorji investicijske dejavnosti odločajo na podlagi ocene poslovnega okolja. Velik del te ocene sestavlja tudi učinkovitost pravosodnega sistema in stopnja korupcije v njem.
"Če bo v tujini obveljalo, da je naš pravosodni sistem nezanesljiv in neučinkovit, se nam obeta drastičen padec zunanjih investicij, ki jih bomo v naslednjih nekaj letih še kako potrebovali pri ponovnem zagonu slovenskega gospodarstva,“ še zaključijo.
KOMENTARJI (302)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.