"Največ noči, ko se najnižja temperatura ni spustila pod 20 stopinj Celzija, smo našteli v Vedrijanu, kjer jih je bilo 23, ter v Kopru, kjer jih je bilo 35," so sporočili z Agencije RS za okolje (ARSO). V termalnem pasu na vzhodu je bilo tropskih noči približno deset, v Jeruzalemu celo 14.

Tropske noči so zaznali tudi na meteoroloških postajah nad nadmorsko višino 900 metrov. Štiri so bile na Miklavžu na Gorjancih, dve na Lisci, zabeležili pa so jo tudi na Krnu in Slavniku.
S plohami in nevihtami se je konec prejšnjega tedna prekinil tudi nov vročinski val. "Po nižinah v notranjosti smo v dveh poletnih mesecih zabeležili že tri oz. štiri vročinske valove. Ponekod na Primorskem jih je bilo še malo več, saj so bila vmes obdobja ploh in neviht, ki so prinesla kratkotrajno osvežitev," so zapisali. V Vedrijanu jih je bilo tako denimo šest.

Enotne definicije za vročinski val sicer ni, na Arsu pa uporabljajo tisto, ki je bila sprejeta na znanstvenem posvetu o vročinskih valovih Slovenskega meteorološkega društva. V skladu z njo je vročinski val obdobje najmanj treh zaporednih dni s povprečno temperaturo nad izbrano mejo, ki je odvisna od podnebnega tipa. Za zmerno podnebje hribovitega sveta znaša meja 22 stopinj Celzija, za celinsko podnebje 24 in za omiljeno sredozemsko podnebje 25 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.