V Sloveniji je 31 odstotkov prebivalcev pretežkih, normalno telesno težo pa ima 35 odstotkov prebivalcev, kaže raziskava družbe Mediana, ki so jo opravili v Sloveniji, na Hrvaškem in v Srbiji. V teh dveh državah je delež tistih, ki imajo normalno težo, 43 odstotkov. Delež prekomerno težkih je primerljiv s Slovenijo.
Večje so razlike v deležu ljudi z nezadostno težo. V Sloveniji je takih 16 odstotkov, medtem ko je ta delež na Hrvaškem in v Srbiji veliko nižji – osem oziroma tri odstotke. Razlike med državami so tudi pri deležu oseb, katerih telesna teža je zelo prekomerna. V Sloveniji je takih 16 odstotkov, na Hrvaškem 17 odstotkov, v Srbiji pa najmanj – 10 odstotkov.
Z raziskavo so med drugim skušali ugotoviti tudi, ali obstaja medsebojna odvisnost med indeksom telesne teže in socio-ekonomskim položajem prebivalcev. Ugotovili so, da je za prebivalce z izrazito čezmerno težo v Sloveniji in na Hrvaškem značilno, da pripadajo najnižjemu socio-ekonomskemu razredu. Povsem nasprotno pa velja v primeru Srbije, kjer je za tiste s prekomerno težo značilno, da so iz najvišjega socio-ekonomskega razreda.
V Sloveniji in na Hrvaškem je za prebivalce z normalno težo značilno, da so v najvišjem razredu, medtem ko se tisti z izrazito čezmerno težo nahajajo v najnižjem razredu. V Srbiji je odnos med indeksom telesne teže in socioekonomskim položajem prebivalcev povsem drugačen. Za prebivalce z nezadostno težo je značilno, da pripadajo spodnjemu srednjemu, prekomerno težki pa višjemu razredu.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.