Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je v času javne razprave predloga zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki se je končala v petek, prejelo okoli 50 odzivov oziroma pripomb na predlog zakona. Med njimi prevladuje predvsem nasprotovanje ukrepu neprenosljivega meseca starševskega dopusta za očete. Na ministrstvu se bodo po podrobnejšem pregledu vseh pripomb odločili, katere bodo konec avgusta posredovali v obravnavo vladi. Takrat jih bodo tudi spet javno predstavili.
Prisila namesto izbire?
Na predlog zakona so se med drugim odzvali tudi v Družinski pobudi – društvu za družini naklonjeno družbo. Predlog zakona po njihovem mnenju vsebuje nekaj manjših izboljšav sedanje ureditve, večinoma pa gre za poslabšanja, prisilo in omejevanja izbire. Kot negativno spremembo vidijo ukinitev 75 dni neplačanega dela očetovskega dopusta, saj da gre za nižanje pravice brez vsakršne utemeljitve, kot pozitivno pa možnost izrabe očetovskega dopusta v obliki delne odsotnosti z dela.
Nasprotujejo tudi neprenosljivemu 30-dnevnemu starševskemu dopustu. Po njihovem mnenju gre namreč za zmanjšanje obstoječe pravice oziroma njene prožnosti in možnosti izbire, da vsak par sam izbere način izrabe dopusta, kakor mu najbolje ustreza. Tako menijo, da predlog neutemeljeno in brez potrebe zapleta življenje mladih staršev, ki je že brez tega dovolj zahtevno in je v nasprotju s koristmi otroka.
Zdi pa se jim pozitivno podaljšanje časa, v katerem je mogoče delati s skrajšanim delovnim časom. Ne zdi pa se jim v redu, da se pravica omejuje tako, da mora vsaj eno leto pravico izrabiti vsak od staršev.
Spremembe, ki jih predlagajo na ministrstvu:
Predlog zakona je ministrstvo poslalo v javno razpravo v začetku julija. Zakon med drugim namesto porodniškega dopusta uporablja termin materinski dopust, namesto posvojiteljskega dopusta in dopusta za nego in varstvo otroka pa uvaja termin starševski dopust.
Predlagano je, da bi bil materinski dopust dolg 105 dni in bi ga torej lahko koristila samo mati. Od ostalih 260 dni starševskega dopusta bi z nekaj izjemami morala po najmanj 30 dni koristiti tako oče kot mati, ostalih 200 dni pa si lahko razdelita poljubno.
Predlog zakona tudi podaljšuje pravico do krajšega delovnega časa do zaključka prvega razreda osnovne šole, pri čemer bosta morala pravico vsaj eno leto koristiti oba. Zdaj so lahko starši enega otroka koristili krajši delovni čas do tretjega leta otrokove starosti, pri dveh otrocih pa do šestega leta najmlajšega otroka.
Pri otroškem dodatku so spremenili višino dodatka v primeru enostarševskih družin z 10 na 30 odstotkov. Spremenili pa so tudi dodatek za nevključenost v vrtec, ki ga bodo po novem podeljevali samo do otrokovega tretjega leta starosti, saj želijo spodbuditi vključenost otrok drugega starostnega obdobja v vrtec.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.