Diskriminacija na podlagi starosti in invalidnosti se je v primerjavi z letom prej okrepila v vsej Evropi, sicer pa je bil po ugotovitvah Eurobarometra v preteklem letu osebno diskriminiran eden od šestih Evropejcev.
Več kot polovico – 64 odstotkov Evropejcev skrbi, da bo recesija še povečala starostno diskriminacijo na trgu dela, sicer pa 58 odstotkov vprašanih Evropejcev in 52 odstotkov Slovencev meni, da je starostna diskriminacija v njihovi državi zelo razširjena.
Raziskava je pokazala, da je v EU sicer najbolj razširjena etnična diskriminacija – tako meni 61 odstotkov Evropejcev. V Sloveniji pa je etnična diskriminacija na tretjem mestu, sledi pa diskriminacija zaradi spolne usmerjenosti, spola in veroizpovedi.
Velika večina Slovencev – 72 odstotkov, kar je več kot v povprečju v Evropi – 64 odstotkov, je povedala, da ima prijatelje ali znance z drugačno veroizpovedjo, prepričanji ali etnično pripadnostjo oziroma prijatelje ali znance, ki so invalidi. Manj pa Slovenci v primerjavi z drugimi Evropejci poznajo istospolno usmerjene ljudi ali Rome.
Kar se tiče diskriminacije na delovnem mestu, Slovenci menijo, da sta najbolj razširjena kriterija te diskriminacije starost in invalidnost, medtem ko Evropejci v povprečju menijo, da sta to starost in videz. Veliko več Slovencev kot Evropejcev (31 odstotkov v primerjavi s 16 odstotki) meni, da je odločilno tudi dejstvo, ali oseba kadi.
Eurobarometer tudi kaže, da Slovenci ne bi imeli težav, če bi bil njihov najvišji politični predstavnik ženska, bi jih pa motilo, če bi bila ta oseba stara več kot 75 let. Strinjanje s tem, da bi bil njihov politični vodja invalid, homoseksualec, drugačne veroizpovedi kot večina prebivalcev ali mlajši od 30 let, pa so na lestvici od 1 do 10 ocenili z 6,4, 5,4, 6,6 oziroma 5,9.
Sicer pa večina Slovencev, nekoliko več kot Evropejci v povprečju, meni, da njihova država stori dovolj v boju proti različnim oblikam diskriminacije. Če bi bili žrtve diskriminacije, bi se Slovenci najprej obrnili na odvetnika, nato pa na policijo.
Raziskava, v kateri je sodelovalo 26.756 oseb iz 30 evropskih držav (27 članic EU in treh držav kandidatk), je bila izvedena maja in junija letos, rezultati pa so objavljeni pred letošnjim evropskim vrhom o enakosti, ki bo 16. in 17. novembra 2009 v Stockholmu. V Sloveniji je bilo v raziskavo vključenih 1022 oseb.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.