To je pokazala raziskava 50 gradbišč v 11 evropskih državah. Raziskava, ki jo je julija opravilo 16 avtomobilskih klubov v Evropi, med drugimi je sodelovala tudi Avto moto zveza Slovenije (AMZS), je pokazala, da so v Sloveniji največje pomanjkljivosti pri varnostni opremi in napravah, je danes ob predstavitvi raziskave povedal odgovorni urednik Motorevije France Kmetič.
Kmetič je ob tem poudaril, da marsikje ni odstavnih niš ali vsaj zasilnih prostorov, kjer se lahko vozniki ustavijo ob okvarah vozil, voznikom pa tudi ni na voljo telefonov za klic v sili. Poleg tega so opozorila o meritvah hitrosti postavljena zelo na redko ali pa sploh ne, čeprav je dokazano, da to precej pripomore k vožnji s predpisano hitrostjo.
Od vrhniškega gradbišča slabši le Toledo
Strokovnjaki inštituta za prometne naprave pri fakulteti za prometne znanosti na tehnični univerzi v Dresdnu, ki so opravili raziskavo, so tudi ugotovili, da so na slovenskih gradbiščih pogosto manjkale tudi obvestilne table o vrsti del, trajanju del in dolžini gradbišča. Včasih so takšne obvestilne table šele na sredi gradbišča pogosto pa se zgodi, da so napisi tako majhni, da jih mimovozeči ne morejo prebrati. Pri vrhniškem gradbišču, ki je za gradbiščem v španskem Toledu drugo najslabše v Evropi, je manjkal tudi pospeševalni pas, kar je lahko potencialno zelo nevarno, je dejal Kmetič in ob tem dodal, da za vse prometne nesreče ob gradbiščih očitno ne gre kriviti le voznike, ampak tudi zelo pomanjkljivo označevanje na gradbiščih.
Pri vrhniškem gradbišču je v smeri proti Ljubljani zmanjšanje hitrosti preveč nenadno, v smeri proti Kopru pa je menjava prometnih pasov pod preveč ostrim kotom, pa tudi nagib cestišča je ob menjavi prometnih pasov precejšen. Poleg tega je levi prometni pas proti Kopru preozek, v smeri proti Ljubljani pa sta oba prometna pasova preozka. Podobne pomanjkljivosti so izvajalci raziskave opazili tudi na gradbišču pri Senožečah.
Najboljša gradbišča so v Angliji
Slovenija se je z dvema gradbiščema na začelju lestvice med državami odrezala najslabše, najboljša pa so bila po raziskavi gradbišča v Angliji. Med posameznimi gradbišči sta bila najbolje ocenjena gradbišči pri Ennsu v Avstriji in Vianenu na Nizozemskem, najslabše pa, kot rečeno, v Toledu in na Vrhniki.
Je slaba signalizacija botrovala nesreči pred Golovcem?
Razprave o urejenosti in zavarovanosti slovenskih avtocestnih gradbišč so v javnosti odmevale konec avgusta. 26. avgusta se je namreč na ljubljanski obvoznici pred predorom Golovec zgodila ena najhujših prometnih nesreč v Sloveniji, v kateri je umrlo sedem oseb. Takrat so na Dars leteli očitki, da se je nesreča zgodila zaradi neustrezne prometne signalizacije, saj so v avgustu na tem odseku potekala gradbena dela.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.