Tigrasti komarji postajajo vse večja nadloga tudi v Sloveniji, zlasti na Primorskem, čeprav so k nam prišli šele pred nekaj leti. Zato so vsa gospodinjstva v občini Šempeter - Vrtojba prejela brošuro o teh insektih, ki so ne le zelo neprijetni, temveč so lahko tudi nevarni. In glede na to, da se v Sloveniji prve ličinke izležejo med aprilom in majem, se je sezona tigrastih komarjev že začela.
Za razliko od navadnih komarjev so tihi, aktivni čez dan, zelo agresivni, njihovi piki pa so bistveno bolj srbeči in boleči. Vsaj trenutno niso prenašalci nobenih nalezljivih bolezni, zato človeku niso nevarni, vendar če komar slučajno naleti na bolnika ali klicenosca, ob piku posesa tudi viruse iz nosilca in jih potem lahko prenese naprej na druge ljudi, so zapisali avtorji brošure.
Najpomembnejša pri zaščiti pred temi agresivnimi komarji je preventiva, opozarjajo strokovnjaki in za to lahko največ naredimo sami. Ker so nadvse prilagodljivi, jih je težko uničevati, lahko pa omejimo njihovo razmnoževanje. Ker za to komarji potrebujejo zelo majhno količino stoječe vode, zelo pomaga, če se odpravijo vse luže in lužice, če se bazenčki pokrivajo in se odpravi tudi druga stoječa voda, ki na različne načine zastaja v okolici bivališč. Pomagata tudi redna košnja trave, urejanje žive meje, čiščenje žlebov, pravijo strokovnjaki.
Pred piki pa se zavarujemo tako, da nosimo svetlejša oblačila, ki naj pokrivajo čim večjo površino kože, omejimo uporabo vonjav, saj te privlačijo komarje, z mrežami preprečimo vstop komarjev v hiše in se izogibamo območju s komarji. Po potrebi pa uporabimo tudi repelent.
Zanimivo je, da zaradi mešanice hormonov komarje ženske privlačijo bolj kot moški, prav tako imajo raje večje kot manjše ljudi. Prav tako so pikom bolj izpostavljeni ljudje, oblečeni v temnejša oblačila, in ljudje v gibanju, ker oddajajo več ogljikovega dioksida, komarjem pa prija tudi pot in mlečna kislina, ki se pri tem izločata.
Če pa komar že piči, je treba mesto pika umiti in hladiti, po potrebi pa uporabiti antihistaminsko kremo.
Tigrasti komarji so slabi letalci, zadržujejo se bolj pri tleh, preletijo pa lahko le do 200 metrov, zelo redko tudi do 400 metrov, zato je življenjsko okolje komarja zelo omejeno. Za razmnoževanje potrebujejo zelo majhno količino stoječe vode. V naseljih so to jaški za odvajanje deževnice ter kanalizacijski sistemi, zlasti pa pokopališča. Odlične pogoje za odlaganje jajc pa predstavljajo tudi mokra okolja, bogata z listjem in odpadki. V večjih mlakah ali jezerih ličink tigrastega komarja ne najdemo. Najbolj aktivni so v jutranjem in večernem mraku.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.