Predsednica Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Katja Šoba je poudarila, da ŠOS že šest mesecev opozarja vlado, da je socialni položaj študentov in dijakov težak in zato vlada študentom ne more vzeti socialnega korektiva, s katerim si krijejo stroške.
Študentje si želijo, da se jih obravnava ločeno od upokojencev in brezposelnih, pravi. "Študentje si želimo fleksibilno delo ter da vstopamo in izstopamo na trg dela prilagojeno študiju," je povedala. Po njenih besedah morajo študentje imeti možnost, da pridobijo denar za pokrivanje stroškov ter si privoščijo študij in s tem odskočno desko za zaposlitev.
Dodala je, da je treba urediti štipendije ter problem pomanjkanja študentskih postelj v študentskih domovih. "Samo 16,4 odstotka študentov spi v študentskih posteljah, imamo 110.000 študentov, 30 odstotkov študentov pa plačuje najemnino. Najprej je treba urediti socialni položaj študentov, šele nato se lahko pogovarjamo o omejitvah," meni Katja Šoba.
Ureditev štipendijske politike
Vlada je danes sicer potrdila poslovni in finančni načrt Javnega sklada RS za razvoj kadrov in štipendije za letošnje leto, je povedal minister za delo, družine in socialne zadeve Ivan Svetlik. Po njegovih besedah je to eden izmed ukrepov oziroma prizadevanj za izboljšanje štipendijske politike.
Ministrstvo namerava spremeniti štipendijsko politiko tudi skozi zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, s katerim se ureja področje državnih štipendij. Po tem zakonu bodo državne štipendije dostopne večjemu številu upravičencev, povišali se bodo tudi zneski štipendij, kar je po mnenju ministra pomemben korak, da študentom iz nižjih socialnih kategorij ne bo več treba delati v času študija. V okviru štipendijskih sprememb je načrtovana tudi popolna prenova Zoisovih in kadrovskih štipendij, kar bodo pripravili v naslednjih mesecih oz. do konca leta, je napovedal.
Dijaki nasprotujejo ukinitvi malice
S podobnimi problemi se srečujejo tudi dijaki, pa pravi predsednik DOS Aleksandar Spremo. S predlogom zakona o šolski prehrani se ukinja brezplačna malica vsem dijakom, zato ne morejo pristati na ukinitev pravice do stoodstotno subvencionirane dijaške prehrane. Poudaril je, da dijaki ne nasprotujejo ureditvi šolske prehrane v osnovnih šolah, vendar ne na račun dijakov. Po izračunih DOS bi država potrebovala dodatnih 12 milijonov evrov za zagotavljanje brezplačne malice osnovnošolcem in dijakom.
Prav tako se Spremo ne strinja z ukinitvijo državne štipendije za mladoletne dijake in ukinitvijo otroškega dodatka za polnoletne osebe. "Za državno štipendijo je v prejšnjem šolskem letu zaprosilo slabih 40.000 dijakov, odobrenih pa je bilo le 23.000 štipendij," zato Spremo ocenjuje, da je potreba po državnih štipendijah velika.
50.000 evrov za protest
Po ocenah ŠOS bodo stroški protesta znašali približno 50.000 evrov. ŠOS, DOS in študentski klubi so iz večjih slovenskih mest organizirali avtobusne prevoze, trenutno pa imajo napovedanih 50 avtobusov.
V SMS - Zelenih podpirajo napovedan protest ter vlado in koalicijo pozivajo k umiku zakona o malem delu. Skrbi jih, kakšen bo socialni položaj večine dijakov in študentov, če bo predlagani zakon o malem delu začel veljati. Zato so napovedali, da bodo dijakom in študentom pomagali tudi pri izvedi referenduma glede omenjenega zakona, če bo to potrebno.
Sprašujejo se tudi, ali bo Slovenija resnično dosegla želeno ekonomsko rast z neučinkovitimi zakoni, ki znižujejo življenjski standard študenta, dijaka, brezposelnega in večine državljanov.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.