Kljub temu, da so prejšnji teden z Inštituta za javno zdravje sporočili, da prijava v sistem ne pomeni, da ste se s tem postavili v vrsto za cepljenje, je premier Janez Janša dejal, da bo upoštevana kot vrstni red. Kaj je torej res? Drži oboje, pravita zdravstveni minister Tomaž Gantar in vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin. Potem ko bodo cepili prioritetne skupine, bodo na vrsti ostali državljani, po vrstnem redu, kot so izrazili interes.
Evropska agencija za zdravila naj bi najkasneje do 27. decembra, lahko pa tudi že prej, podala odločitev o ustreznosti Pfizerjevega in BioNTechovega cepiva. Po besedah Gantarja je Sloveniji do konca leta namenjenih 5000 doz. Prva pošiljka cepiva bo predvidoma zadostovala za cepljenje 50.000 do 60.000 ljudi.
Predsednik vlade Janez Janša pa je nato zvečer objavil tabelo s podatki, koliko odmerkov cepiva družbe Pfizer naj bi Slovenija dobila letos in v začetku prihodnjega leta. Kot je razvidno iz tabele, naj bi v tem letu tako prejeli 58.500 odmerkov, januarja 5850, februarja 83.850 in nato marca še 99.450 odmerkov. "Lahko sicer pride še do sprememb (upajmo navzgor), a tole so količine obljubljenih odmerkov cepiva Pfizer zoper Covid-19 za Slovenijo iz skupnih naročil Evropske komisije. Za učinkovito cepljenje ene osebe potrebujemo dva odmerka. Prvo cepivo Moderne pa bo na voljo najkasneje do 12. 1. 2021," je še zapisal.
Cepljenje po vrstnem redu
Prve enote so zagotovljene za cepljenje oskrbovancev domov za starejše, ki še niso preboleli covida-19, je v oddaji 24UR poročala Urška Šestan.
Strategija določa, da bodo po zdravstvenem kadru, zaposlenih in oskrbovancih v domovih, vsega skupaj gre za okoli 70 tisoč ljudi, prišli na vrsto starejši, in sicer najprej starejši od 80 let, skupno gre za dobrega pol milijona ljudi.
V tretji skupini so vsi kronični bolniki, mlajši od 60 let, ki jih je v Sloveniji okoli 400.000. Zadnja prioritetna skupina pa so druge nujne službe, kot denimo zaposleni v vzgojno-izobraževalnih zavodih, Policiji, Civilni zaščiti in Slovenski vojski.
Kot pojasnjuje Gantar, šele nato pridejo na vrsto seveda vsi tisti, ki se prijavljajo: "Verjamem, da bo takrat na razpolago zadosti cepiva, da tudi to ne bo več predstavljalo težave." Bodo pa imeli takrat seveda prednost tisti, ki so prej oddali vlogo na eUpravo.
Ker bo cepljenje trajalo kar nekaj časa, računajo, da bodo nekateri ukrepi ostali v veljavi vse do junija prihodnje leto. Sicer pa bi kolektivno imunost dosegli s 60-odstotno precepljenostjo, kar pomeni, da bi se moralo cepiti kar milijon dvesto tisoč Slovencev.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.