Kdo po novem zaseda položaje?
Končala se je prva seja vlade, kjer so člani vlade sprejeli prve odločitve ter imenovali svoje najožje sodelavce, vključno z državnimi sekretarji. Vlada je imenovala podpredsednike vlade in za generalno sekretarko vlade imenovala Barbaro Kolenko Helbl. Ustanovila je Odbor Vlade RS za državno ureditev in javne zadeve, Odbor Vlade RS za gospodarstvo in Komisijo Vlade RS za administrativne zadeve in imenovanja. Obenem je imenovala več državnih sekretarjev na ministrstvih.
Vlada je imenovala Tanjo Fajon, ministrico za zunanje zadeve, za podpredsednico Vlade Republike Slovenije ter Luko Mesca, ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, in Danijela Bešiča Loredana, ministra za zdravje, za podpredsednika Vlade Republike Slovenije.
Vlada je tako na ustanovni seji s položaja generalnega direktorja policije razrešila Antona Olaja in na njegovo mesto kot v. d. imenovala nekdanjega direktorja uprave kriminalistične policije Boštjana Lindava. Zadnji dve leti je opravljal funkcijo višjega policijskega svetnika in je bil premeščen v prostore policijske akademije v Tacnu. Menjava direktorja policije je bila napovedana poteza nove vlade.
Vlada je na ustanovni seji razrešila tudi direktorja Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) Janeza Stuška in na njegovo mesto kot vršilca dolžnosti imenovala dosedanjega vodjo protiobveščevalnega oddelka Sove Joška Kadivnika, je po današnji seji vlade potrdil premier Robert Golob.
Šef Ukoma pa postaja Barbutovski.
Jaroš Britovšek se z dnem 1. 6. 2022 razreši s položaja generalnega direktorja Obveščevalno varnostne službe Ministrstva za obrambo. Andrej Fefer se imenuje na položaj vršilca dolžnosti generalnega direktorja Obveščevalno varnostne službe Ministrstva za obrambo za obdobje šestih mesecev, so sporočili.
Vlada je izdala tudi odločbo, s katero se Damjan Žugelj z dnem 1. 6. 2022 razreši s položaja direktorja Urada Republike Slovenije za preprečevanje pranja denarja. Vlada je izdala odločbo, s katero se Anika Vrabec Božič imenuje za vršilko dolžnosti direktorice Urada Republike Slovenije za preprečevanje pranja denarja, in sicer do imenovanja direktorja po opravljenem natečajnem postopku, vendar največ za šest mesecev.
Dolg seznam imenovanj
Vlada je imenovala več državnih sekretarjev, so sporočili po koncu seje vlade. Ministrski zbor je tako imenoval državne sekretarke in sekretarje.
Med njimi so imenovali Andreja Benedejčiča za državnega sekretarja v Kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije, Antona Grizolda za državnega sekretarja v Kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije, Mašo Kociper za državno sekretarko v Kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije.
Nadalje so Igorja Mallyja imenovali za državnega sekretarja v Kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije, Maksimiljano Polak za državno sekretarko v Kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije, Natašo Sax za državno sekretarko v Kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije, Petro Škofic za državno sekretarko v Kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije, Vojka Volka za državnega sekretarja v Kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije,Melito Župevc za državno sekretarko v Kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije.
Dana Juvana za državnega sekretarja na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Simona Maljevca za državnega sekretarja na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti,Sašo Jazbec za državno sekretarko na Ministrstvu za finance, Tilna Božiča za državnega sekretarja na Ministrstvu za finance, Matevža Frangeža za državnega sekretarja v Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo.
Kot še naštevajo so imenovali Dejana Židana za državnega sekretarja v Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, Darja Felda za državnega sekretarja na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, Matjaža Krajnca za državnega sekretarja na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, Jureta Trbiča za državnega sekretarja v Ministrstvu za javno upravo, Urbana Kodriča za državnega sekretarja v Ministrstvu za javno upravo, Marka Rusjana za državnega sekretarja na Ministrstvu za kulturo, Branka Lobnikarja za državnega sekretarja na Ministrstvu za notranje zadeve, Tino Heferle za državno sekretarko na Ministrstvu za notranje zadeve.
Prav tako so Mateja Skočirja imenovali za državnega sekretarja na Ministrstvu za okolje in prostor, Uroša Vajgla za državnega sekretarja na Ministrstvu za okolje in prostor, Damirja Črnčeca za državnega sekretarja na Ministrstvu za obrambo, Rudija Medveda za državnega sekretarja na Ministrstvu za obrambo, dr. Igorja Šoltesa za državnega sekretarja v Ministrstvu za pravosodje, Sebastjana Zbičajnika za državnega sekretarja v Ministrstvu za pravosodje, Aleksandro Lah Topolšek za državno sekretarko na Ministrstvu za zdravje, Bredo Božnik za državno sekretarko na Ministrstvu za zdravje, Tadeja Ostrca za državnega sekretarja na Ministrstvu za zdravje.
Alenko Bratušek so imenovali za državno sekretarko na Ministrstvu za infrastrukturo, Tino Seršen za državno sekretarko na Ministrstvu za infrastrukturo, Marka Štucina za državnega sekretarja na Ministrstvu za zunanje zadeve , Samuela Žbogarja za državnega sekretarja na Ministrstvu za zunanje zadeve, Mateja Kalana za državnega sekretarja v Službi Vlade Republike Slovenije za digitalno preobrazbo, Vesno Humar za državno sekretarko v Uradu Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu, Marka Koprivca za državnega sekretarja v Službi Vlade Republike Slovenije za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, so sporočili po seji vlade.
Primopredaje na posameznih ministrstvih bodo po večini potekale v četrtek. Nova vladna ekipa bo tako kot dosedanja sprva štela 17 ministrov, trije bodo brez resorja. Iz kvote Gibanja Svoboda je 11 kandidatov, iz SD štiri in Levice dva. Po sprejetju predloga sprememb zakona o vladi, ki ga je SDS s predlogom za posvetovalni referendum začasno zaustavila, pa bo vlado sestavljalo 20 ministrov, eden bo brez resorja.
Janez Janša in Golob predala posle
Po izvolitvi in zaprisegi vlade v DZ je dosedanji predsednik vlade Janez Janša svojemu nasledniku na premierskem stolčku Robertu Golobu predal vladne posle. Potem sta stopila pred novinarje, kot je povedal Janez Janša, se je aprila zaključil mandat dveh vlad. Janša je povedal, da ima za sabo težek mandat, ki ga je zaznamovala epidemija covida-19 in predsedovanje Svetu EU ter da so uspeli za Slovenijo izpogajati in zagotoviti veliko sredstev iz fondov EU. Janša je dodal, da javne finance predaja v dobrem stanju, da je država v fazi okrevanja po epidemiji in da jo predaja v boljšem stanju, kot jo je prejel. "Čas pred nami ni brez čeri, je pa morje bolj mirno, kot je bilo marca 2020," je rekel. Novi vladi želi, da obrži tempo in rezultate, ki ga je imela njegova.
Golob je ocenil, da sta imela z Janšo zelo plodovit pogovor, v katerem je bil Janša izčrpen in pronicljiv glede stvari, s katerimi se je spopadal v svojem in prejšnjih mandatih ter kaj točno so čeri, ki so pred državo v naslednjih tednih in mesecih.
Dejal je, da sta se strinjala o marsičem, tudi o tem, da vlada državo prevzema pred poletjem, ki ga bo lahko izkoristila za priprave na jesen, ko pričakuje prehransko in energetsko draginjo ter izzive v gospodarstvu.
"Pred nami so težki meseci. Imamo privilegij, da so bili volivci jasni in nam podelili veliko mandatov. Imamo trdno koalicijo, ki je programsko zelo enotna," je navedel Golob. Verjame, da bo mandat uspešen in da lahko zdaj nehajo govoriti in začnejo delati.
Golob se je še zahvalil bivši vladi in predsedniku vlade z besedami, da imajo za sabo težko obdobje.
KOMENTARJI (509)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.