"Dovolite, da v osebnem imenu in v imenu kolegic in kolegov ministric in ministrov slovenske vlade izrečem sorodnikom, prijateljem in znancem žrtev naravne nesreče globoko sočustvovanje,“ je predsednik vlade Borut Pahor začel novinarsko konferenco po seji vlade, na kateri so se sestali pristojni ministri ter predstavili svoje predloge za nadaljnje ukrepanje pri odpravljanju posledic nedavnih poplav.
'Nikoli ne bomo obvladali narave'
Kot pravi, se je vlada tako v pripravah na nesrečo kot po njej aktivno ukvarjala s sanacijo posledic naravne nesreče. Premier poudarja, da si vlada ne sme zadati za cilj le sanacije posledic te nesreče, ampak v razumnem roku tudi sanirati vzroke, da do takih nesreč ne bo več prišlo. "Nikoli ne bomo obvladali narave, a moramo z njo živeti tako, da bo škoda nastala zaradi vremenskih pojavov za ljudi čim manjša,“ pravi.
Ocena škode do 20. oktobra, sredstva pomoči čez pol leta
Po njegovih besedah ima država v proračunu rezerviranih 18 milijonov evrov denarja, ki jih bo potem, ko bodo poročila pripravljena, razdelila za sanacijo škode. Poleg tega pa Pahor pričakuje tudi dodatna sredstva iz solidarnostnega sklada Evropske komisije, a mora vlada pred tem pridobiti vse informacije o škodi. Slednjo naj bi po besedah sekretarja na okoljskem ministrstvu Uroša Kreka skupno 120 aktiviranih komisij za ocenjevanje ocenilo do 20. oktobra. Okoljski minister Roko Žarnič pa je temu še dodal, da bodo lahko posamezniki deležni pomoči po programu sanacije v petih oziroma šestih mesecih.
Žarnič je ob tem pohvalil dobro delovanje Agencije za okolje RS, ki je bila pri napovedih točna. Dodal je še, da je zadovoljen s sanacijo starih plazov, ki so povodenj zdržali. "Pričakujemo novo deževje, pri katerem pa obseg padavin ne bo tako katastrofalen. Kljub temu je treba tudi te padavine jemati resno,“ je še opozoril ter dodal, da je ministrstvo s pristojnimi službami takoj okrepilo nekatere tekoče naloge, kot je čiščenje vodotokov ter pregledovanje napak, razmišljajo pa tudi o reorganizacijskih ukrepih znotraj ministrstva.
200 tisoč evrov za škodo v poslovanju
Ministrica za gospodarstvo Darja Radić je predstavila dva kratkoročna ukrepa za pomoč podjetjem, ki so bila v poplavah najbolj prizadeta. "Preko Slovenskega podjetniškega sklada bomo po načelu De minimis lahko dodeljevali državno pomoč za vsa podjetja do višine 200 tisoč evrov za sanacijo škode v poslovanju," je ministrica predstavila prvi ukrep. Do te pomoči bi lahko po njenih besedah podjetja prišla že letošnjega decembra. Drugi ukrep pa bodo garancije za bančne kredite za sanacijo škode v poplavah. "Ti ukrepi lahko začnejo funkcionirati takoj," pravi. Za večja podjetja ministrstvo pripravlja poseben program pomoči, ki bo nared v približno štirih mesecih.
70 policistov in 150 vojakov še vedno v pripravljenosti
Po besedah Kreka je bilo po nepreverjenih podatkih ogroženih 11.500 ljudi, od tega jih je bilo 249 tudi evakuiranih. Poškodovanih je bilo tudi okoli 8000 različnih objektov. Celotne akcije reševanja in saniranja se je do srede udeležilo okoli 12.600 reševalcev, od tega 10.500 gasilcev, več kot 500 pripadnikov Civilne zaščite, 350 drugih reševalcev, okoli 700 zaposlenih v javnih in drugih podjetjih ter čez 700 pripadnikov Slovenske vojske. V različnih aktivnostih je bilo angažiranih tudi prek 1500 policistov, od teh jih je 70 še vedno v pripravljenosti. Prav tako je vsak dan v pripravljenosti 150 vojakov, je pojasnil Krek.
Poplave so minuli konec tedna prizadele več območij v državi. Pretoki rek na poplavljenih območjih so še vedno veliki in se le počasi zmanjšujejo, zato so nekatera območja še vedno poplavljena.
Občinske komisije ocenjujejo škodo, prav tako cenilci zavarovalnic. Končne ocene bodo zavarovalnice podale, ko se bo voda povsod umaknila. Po ocenah GZS znaša neposredna škoda v gospodarstvu približno 40 milijonov evrov.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.