"Dosedanja sporočila delodajalcev in vlade zbujajo veliko skrb, negotovost," je opozoril predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Prepričan je, da bo napovedana izhodna strategija z osredotočanjem na zmanjšanje proračunskega primanjkljaja v prvi vrsti "udarila po delavcih". Prav tako bodo po njegovem položaj delavcev slabšale načrtovane strukturne spremembe. "Smo proti odločitvam, ki bi pod pretvezo izhoda iz krize pahnila ljudi v še večjo krizo. Država ne more priti iz krize tako, da ljudje ostanejo v krizi." Zato se bodo sindikati temu uprli.
Država je takoj našla okoli 250 milijonov evrov za dokapitalizacijo Nove Ljubljanske banke (NLB), "nepremostljiva ovira" pa je najti 400 milijonov evrov za dvig minimalne plače, je dodal. "Največ se lomi okoli minimalne plače. Dostojna minimalna plača preprečuje revščino, zagotavlja, da ljudje živijo od svojega dela, da ne potrebujejo pomoči države. Postajamo narod socialnih podpirancev." Veliko pričakuje od petkovega nadaljevanja pogajanj o minimalni plači. "Po dogovoru bo vlada prišla z novo ponudbo in od te ponudbe bo odvisno marsikaj v letošnjem letu." Pomembni bodo tudi pogovori z delodajalci, s katerimi se bodo v sredo sestali na pogovorih o novi tako imenovani splošni kolektivni pogodbi, ki bo v letošnjem letu za delavce brez panožne kolektivne pogodbe določala najnižje standarde usklajevanja plač, regresa in povračil stroškov, povezanih z delom.
O pričakovanjih in zahtevah v letošnjem letu so spregovorili tudi izvršni sekretarji ZSSS. Milan Utroša je opozoril na vmešavanje politike v delovanje sindikatov, kadrovsko sestavo njihovih vodstev ter tudi financiranje. Po mnenju Lučke Böhm bodo pogajanja o pokojninski reformi in spremembah zdravstvenega sistema odločilna za odgovor na vprašanje, ali se bo ohranila socialna država, pri čemer obljublja boj za zaščito interesov zavarovancev v pokojninskem in zdravstvenem sistemu.
Andrej Zorko glede napovedanih sprememb zakonodaje s področja sociale, trga dela in delovnih razmerij pričakuje, da bodo ljudem omogočile socialno in ekonomsko varnost. "O prožnem trgu dela ne moremo govoriti, ne da bi najprej poskrbeli za socialno varnost," je dejal. Opozarja tudi na neučinkovito delovanje inšpektorata za delo, ki da večkrat ne ukrepa tudi ob prijavah kršitev ali delodajalce ob kršitvah le opozarja, ne izreka pa jim kazni.
Ladislav Rožič pričakuje, da bodo uspeli z dvigom minimalne plače, in napovedal pogovore o novem plačnem modelu, Marjan Urbanč pa je poudaril potrebo po sprejetju novega zakona o udeležbi delavcev pri dobičku, ki bi uzakonil obvezno udeležbo, ter potrebo po omogočanju izobraževanja in vključitvi nacionalnih poklicnih kvalifikacij v kolektivne pogodbe.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.