Slovenska ljudska stranka (SLS) in Stranka mladih Slovenije (SMS), ki bosta na letošnjih parlamentarnih volitvah nastopili skupaj, sta na slavnostni konvenciji v Mariboru predstavili kandidatke in kandidate na skupni listi ter skupni programski memorandum.
Kot je dejal predsednik SLS Bojan Šrot, se lahko pohvalijo z najboljšo listo doslej. Letošnje volitve je označil kot ene najpomembnejših doslej, če ne celo enako pomembne kot prve demokratične volitve v Sloveniji. Kot je dejal, so volitve čas, ko si postavljamo pomembna vprašanja o tem, kdo smo, kje smo in kam gremo, to pa ni pomembno le za stranke, pač pa so odgovori pomembni predvsem za ljudi, ki želijo živeti boljše.

Prvi mož SLS je tudi na konvenciji poudaril najdaljšo tradicijo njihove stranke v slovenskem političnem prostoru in zasluge za demokratični preporod države, obenem pa izpostavil dejstvo, da njegova stranka ni nikoli sodelovala pri nobeni od afer, ki so se vrstile v Sloveniji. "Ni nas bilo zraven pri orožarski aferi, niti pri aktualnih dogodkih v zvezi s kupovanjem orožja. Mi nismo sodelovali pri spornih privatizacijah, nismo bili zraven pri prodaji deleža Mercatorja, pač pa smo bili ravno tisti, ki smo marsikakšno tovrstno početje zaustavili," je dejal Šrot in pri tem spomnil na zasluge SLS pri preprečitvi divje privatizacije Zavarovalnice Triglav in prehitre odprodaje državnega deleža Telekoma.
Kot je še dejal Šrot, bodo na takšen način ravnali tudi po jesenskih volitvah, na katerih želijo v koaliciji s SMS izboljšati svoj rezultat izpred štirih let. Prepričan je, da je ekipa kandidatov odlična, najboljša doslej in okrepljena z mladimi ljudmi. "Pripravljeni smo vložiti ves trud za to, da bomo v tej državi ustvarili pogoje, da bo lahko vsak, ki ima znanje, sposobnost in je voljan delati, uspel. Da bomo skupaj krojili državo, ki bo temeljila na uspehu posameznika in vseh skupaj, ter državo, v kateri bo delo ljudi pravilno vrednoteno in se ta ne bo vtikala v zasebno življenje ljudi, pač pa bo opravljala svojo temeljno nalogo - skrbeti za javne zadeve," je poudaril predsednik SLS. V zvezi z volilno kampanjo je dejal, da bo ta očitno vroča, vendar ne po zaslugi SLS, ki je bila vselej umirjena stranka in je že doslej znala graditi politične mostove.
Predsednik SMS Darko Krajnc je ob tem dodal, da se njegova stranka s sklenjeno koalicijo namerava vrniti v državni zbor, ki ga bodo nekoliko ozelenili. V šestih mesecih, odkar so sklenili dogovor o sodelovanju, so z SLS našli precej skupnih točk in uspeli zgraditi kakovosten program, s katerim bodo dobro konkurirali političnim tekmecem.
Kandidati:
Med 86 kandidati SLS in SMS bo na letošnjih parlamentarnih volitvah nastopilo 25 kandidatk, na njihovi listi bodo nastopili trije aktualni ministri, šest poslancev državnega zbora ter 19 županov. Šrot bo tako kot vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik in nekdanji poslanec SMS Marko Diaci nastopil v peti volilni enoti s sedežem v Celju.

Predsednik SMS Darko Krajnc bo kandidiral v osmi volilni enoti s sedežem na Ptuju, kakor tudi prometni minister Radovan Žerjav in poslanec ter lenarški pa Janez Kramberger. Minister za okolje in prostor Janez Podobnik bo kandidiral V prvi volilni enoti s sedežem v Kranju, kjer bodo na volitvah nastopili tudi aktualna poslanca Franc Čebulj in Mihael Prevc ter nekdanji predsednik državnega sveta Jane Sušnik.
Poslanec Josip Bajc bo kandidiral v drugi volilni enoti s sedežem v Postojni, krški župan Franc Bogovič pa v šesti volilni enoti s sedežem v Novem mestu. Nekdanja poslanka Nada Skuk in ljubljanski mestni svetnik Miha Jazbinšek bosta kandidirala v tretji volilni enoti s sedežem v Ljubljani - Center, glavni tajnik Rok Ravnikar pa v četrti volilni enoti s sedežem v Ljubljani - Bežigrad.
Minister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Ivan Žagar bo kandidiral v sedmi volilni enoti s sedežem v Mariboru, kjer bo na volitvah sodeloval tudi nekdanji prometni minister Marjan Bergauer.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.