Slovenija

Najmočnejša bo konzervativna EPP

Bruselj, 13. 06. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Evropskem parlamentu bo najmočnejša politična skupina Evropska ljudska stranka (EPP), ki bo v 732-članskem telesu imela od 247 do 277 poslancev.

Foto: Reuters
Foto: Reuters FOTO: Reuters
Sedeži so po 25 državah članicah EU porazdeljeni: Nemčija 99, Francija 78, Italija 78, Španija 54, Poljska 54, Nizozemska 27, Belgija 24, Portugalska 24, Grčija 24, Češka 24, Madžarska 24, Švedska 19, Avstrija 18, Danska 14, Finska 14, Slovaška 14, Irska 13, Litva 13, Latvija 9, Slovenija 7, Luksemburg 6, Estonija 6, Ciper 6, Malta 5.

Sledila ji bo Stranka evropskih socialistov (PES), katere poslanci bodo glede na projekcije zasedli od 189 do 209 mest. S tem se slika v primerjavi z zadnjim parlamentarnim sklicem ne bo bistveno spremenila, saj je bila EPP tudi v zadnjih petih letih najštevilčnejša in s tem najmočnejša politična skupina, socialisti pa so ji sledili kot druga politična družina. Kot v preteklosti bo tretja po moči Evropska liberalno-demokratska stranka (ELDR), ki bo zasedla od 54 do 70 mest.

Predvidoma četrta po moči bo skupina Zelenih z od 39 do 49 poslanci, sledila ji bo Združena evropska levica (EUL/NGL) s 30 do 40 poslanci, od 22 do 30 poslanskih mest se obeta Uniji za Evropo narodov (UEN), od 16 do 22 mest pa Evropi demokracij in raznolikosti (EDD).

Ponekod presenečenja

Tokratne volitve v Evropski parlament so bile že šeste po vrsti, hkrati pa najbolj množične. Okrog 340 milijonov volilnih upravičencev je izmed več kot 14.600 kandidatov izvolilo 732 poslancev Evropskega parlamenta.

V Nemčiji so socialdemokrati kanclerja Gerharda Schröderja doživeli hud poraz, podobno se je v Franciji zgodilo stranki predsednika Jacquesa Chiraca. V Avstriji so bili poraženi svobodnjaki Jörga Haiderja, v Grčiji so slavili vladajoči konservativci, na Danskem pa opozicijski socialdemokrati. Socialisti so slavili tudi v Španiji. Stranka Naprej, Italija!, ki jo vodi premier Silvio Berlusconi, je na evrovolitvah dosegla med 20,5 in 23,5 odstotka glasov, kažejo izidi vzporednih volitev. To pomeni, da se v Italiji podpora vladajoči stranki med volivci ni spremenila. V Veliki Britaniji je izjemen uspeh dosegla Neodvisna stranka nekdanjega televizijskega voditelja Roberta Kilroya, ki si je z 20 odstotki glasov pridobila kar 17 poslanskih sedežev od skupaj 78. Desnosredinska vladna koalicija v Estoniji ni dobila niti enega poslanskega mesta. Vseh šest poslancev, ki bodo v parlamentu predstavljali to novo članico EU, prihaja iz opozicijskih vrst.

Rekordno nizka udeležba

Udeležba na prvih volitvah v Evropski parlament v nedavno na 25 držav razširjeni Evropski uniji je bila po delnih podatkih rekordno nizka, le 44,2-odstotna. Udeležba je bila visoka le v tistih državah, kjer je bila obvezna - na Malti je bila skoraj 83-odstotna, na Cipru nekaj čez 70-odstotna, podobno tudi v Grčiji, v Luksemburgu pa je dosegla 80 odstotkov. V drugih 20 članicah je bila udeležba izjemno nizka - po neuradnih podatkih je bila najnižja na Slovaškem in Poljskem, in sicer okoli 20 odstotkov. Za njima sta Slovenija in Estonija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta