Slovenija

Najemniki denacionaliziranih stanovanj izgubili tožbo

Strasbourg, 12. 06. 2014 14.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sodišče v Strasbourgu je v pritožbi najemnikov denacionaliziranih stanovanj proti Sloveniji odločilo v prid države. Primer se nanaša na Jazbinškov zakon iz leta 1991. Tožniki so opozarjali, da so eni lahko odkupili stanovanja pod ugodnimi pogoji, drugi pa ne, s čimer so jim bile kršene pravice.

Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je v zadevi najemnikov denacionaliziranih stanovanj proti Sloveniji, vloženi leta 2004, odločilo v prid države. Kot izhaja iz danes objavljene sodbe, sodišče v primeru Berger-Krall in drugi proti Sloveniji ni ugotovilo kršitev evropske konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin.

Primer se nanaša na stanovanjsko reformo iz leta 1991, ki je omogočila privatizacijo stanovanj v družbeni lasti. Na podlagi takrat sprejetega t.i. Jazbinškovega zakona so se posebej zaščiteni najemi teh stanovanj - najemniki so imeli pravico do dosmrtne uporabe stanovanj v zameno za kritje vzdrževalnih stroškov in amortizacije - spremenili v običajne najemne pogodbe.

Imetniki stanovanjske pravice so ob tem dobili možnost, da "svoja" stanovanja ali najamejo za nedoločen čas za neprofitno najemnino ali pa jih odkupijo po relativno zelo ugodnih pogojih.

A če je šlo za stanovanja, ki so bila po vojni nacionalizirana in so torej šla v postopek denacionalizacije, so jih lahko najemniki po ugodnih pogojih odkupili le, če so se s tem strinjali njihovi lastniki. Zato naj bi bili postavljeni v neenak položaj, saj so nekateri najemniki stanovanja lahko odkupili pod ugodnimi pogoji, drugi pa ne.

Združenje najemnikov Slovenije že dlje časa opozarja, da je stanovanjska reforma neustavna.
Združenje najemnikov Slovenije že dlje časa opozarja, da je stanovanjska reforma neustavna. FOTO: Mateja Klavs

Združenje najemnikov Slovenije je sicer že leta 1998 pri več državnih organih vložilo peticijo, v kateri je izpodbijalo stanovanjsko reformo, ker naj bi bila neustavna. Slovenska vlada je peticijo zavrnila. Neuspešni so bili tudi njihovi poskusi pred slovenskimi sodišči, zaradi česar so se obrnili na sodišče v Strasbourgu.

Z današnjo sodbo je evropsko sodišče odločilo o pritožbi desetih državljanov Slovenije, rojenih med letoma 1922 in 1959, ki so člani Združenja najemnikov Slovenije in so bili imetniki posebne najemne pravice v denacionaliziranih stanovanjih.

K skupinski pritožbi, vloženi aprila 2004, je sicer pristopilo kar 429 najemnikov denacionaliziranih stanovanj, a so bile njihove pritožbe razdružene - in sicer tako, da je bila notificirana pritožba v zadevi Berger-Krall izločena iz prvotne pritožbe, ostale pa se vodijo kot zadeva Abdić in 418 ostalih proti Sloveniji.

V pritožbi so med drugim trdili, da so bili žrtev diskriminacije pri privatizaciji stanovanj, da jim je bila prisilno odvzeta stanovanjska pravica, da so jim bile kršene zakonske pravice najemnikov in onemogočeno polnopravno sodelovanje v postopkih denacionalizacije.

S tem naj bi jim bile kršene pravice po več členih evropske konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin - prvem členu protokola št. 1 (varstvo lastnine), šestem členu konvencije (pravica do poštenega sojenja), osmem členu konvencije (pravica do spoštovanja zasebnega in družinskega življenja) in 14. členu konvencije (prepoved diskriminacije).
Sodišče je v današnji sodbi, ki sicer še ni dokončna, odločilo, da Slovenija pritožnikom ni kršila nobene od navedenih pravic. Sodba predstavlja pomemben presedan, zato pričakujejo podobno odločitev tudi v ostalih istovrstnih zadevah, so že sporočili iz Državnega pravobranilstva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Paleozoik
12. 06. 2014 17.54
Evropsko sodišče ne razume, v Nugoslaviji nismo poznali prave osebne lastnine, čez noč si je bilo treba razdeliti celo državo, da bi lahko postali KAPITALISTI. Tako je, iz nič ni nič, saj zato pa je danes pri nas toliko korupcije, ker se dobesedno 24 let samo krade. Krade se zato, ker ni bila družbena lastnina niti približno pravično in zakonito olastninjena, cela denacionalizacija je en ogromen kriminal, pa ne ker bi bili taki postopki pač krivični ampak zato, ker so skoraj vsi javni uslužbenci kršili zakone in omogočali nezakonito korupcijo, predvsem ministrstva in sodišča, kot je značilno za totalitarne režime. Bom pojasnil zakaj se ES moti, ampak najprej kviz iz logike. Ali je mogoče postaviti celo, pravo hišo, za 5.000 evrov? Kaj pa celo kmetijo? Seveda so kmetje garali, mi v blokih smo jim pa izdelovali vse ostalo in pazili, da se niso preveč razčlovečili. Bloke ni zidala država ampak delavci, eden nas je stal toliko kot Keopsova piramida, ker se je z materialom pozidalo še par bajt in vikendov. Niso bili vsi upravičeni do hiš, predvsem partijski funkcionarji in komunistične vaške straže, ampak gradbeni material, orodja in pomoč so pa vsi dobili praktično zastonj. Po vojni, so postali tudi lastniki hiš, ki so jih zarubili nacistom, brez sojenja, z navadnimi državnimi uredbami, nekaj malega se je vrnilo družinam tujih lastnikov, nekaj so podarili Vatikanu, na podlagi neveljavnih in zavržnih fevdalističnih zakonov. Kaj pa stanovanja v blokih, prvorazredni državljani niso imeli nobenih problemov, stanovanja so skoraj zastonj kupovali tudi otroci, zakonski partnerji in prijatelji nosilcev stanovanjske pravice, prodajala so se tudi ti. Službena stanovanja, ljudem ki niso bili uslužbenci teh organizacij, torej je bil zakon kršen. Bistveno je, da so na si faš* ljudem, ki so se v teh stanovanjih celo rodili, samovoljno in nezakonito spremenili najemniško pravico v status rezidenta, in to celo državne ustanove, ki so nastale šele leta 1993, torej si ne bi smeli ničesar deliti, če prej sploh niso obstajali, kaj šele razlastniniti in deložirati dejanske upravičence in lastnike. Sodišče je odločilo o rezidentih, ki so v resnici najemniki, ki pa so imeli pravico do odkupa svojih domov oziroma bivanja v njih do smrti. Slovenska država se obnaša slabše kot nacistični okupator, tole se je šele začelo, pripravite denarnice in začnite pakirat kufre, ne bo se dobro končalo.
Paleozoik
12. 06. 2014 17.24
Z vsako zavrnjeno pritožbo civilnih državljanov Evropskega sodišča, je manj Evrope.
SDS_je_poden
12. 06. 2014 17.04
Jah, jest sem ga moral pač kupit po tržni ceni, cca 5 let nazaj. Ni primerjave s temi, ki so ta stanovanja odkupovali po Jazbinškovem zakonu.
srbin333
12. 06. 2014 15.46
+1
Sramota. Nas so vrgli na ulico zaradi posameznikov ki so zdaj lastniki mnogih takih stanovanj ki so jih zastonj dobili oz na stroške nas davkoplačevalcev, SRAMOTA