
Zveza potrošnikov Slovenije ugotavlja, da je vse več potrošnikov oškodovanih zaradi najema kreditov po obrestni meri, ki presega zakonsko dovoljeno višino. Določena podjetja z razvejano mrežo poslovalnic in "posrednikov" ponujajo "ugodne" kredite. Pri tem izkoriščajo finančno stisko ljudi, ki zaradi nizkih dohodkov ali izgube službe kredita ne morejo najeti na banki. Podjetja ob sklenitvi kreditne pogodbe zahtevajo podpis posebne izjave (upravno izplačilna prepoved), s katero potrošnik svojemu izplačevalcu plače ali pokojnine (ZPIZ) odobri odtegovanje obrokov za plačilo kredita nepreklicno do izjave upnika, da je kredit poplačan. To pa v praksi pomeni, da v primeru oderuškega kredita oz. kreditne pogodbe, ki je sklenjena v nasprotju z zakonom, potrošnik ne more enostavno preklicati izjave in doseči prenehanje odtegovanja obrokov.
Pogosto so oškodovani upokojenci
Na ZPS poudarjajo, da so žrtve nebančnih ponudnikov kreditov pogosto upokojenci. ZPIZ izjavo oz. upravno izplačilno prepoved na podlagi zdaj veljavne zakonodaje dosledno obravnava kot sodni sklep o izvršbi in odteguje zneske od pokojnine vse do obvestila dajalca kredita, da je kredit poplačan. ZPIZ ne razpolaga s kreditnimi pogodbami in ni dolžan presojati, ali je potrošnik sklenil veljavno kreditno pogodbo, ali je pogodba oderuška, niti ne preverja, kdaj je kredit plačan.
Kot opozarjajo na ZPS, upokojenci lahko dosežejo prenehanje odtegovanja obrokov kredita od pokojnine le v sodnem postopku zoper dajalca kredita. To pa za potrošnika pomeni stroške in zaradi trajanja postopka tudi veliko nevarnost, da ob izidu sodbe podjetje ne bo več obstajalo oz. ne bo imelo nobenega premoženja, iz katerega bi bilo poplačano preplačilo kredita. Začasno prekinitev odtegovanja je pod izredno omejenimi pogoji mogoče doseči z začasno odredbo, ki pa za potrošnika pomeni dodaten postopek in strošek.

Zato ZPS predlaga spremembo zakona o izvršbi in zavarovanju. Že junija 2012 je ZPS ministrstvu za pravosodje in javno upravo v postopku spreminjanja zakona o izvršbi in zavarovanju predlagala črtanje 135. člena, ki ureja izplačilno prepoved z dolžnikovo privolitvijo in ji pripisuje pravne učinke sklepa o izvršbi. ZPS je v utemeljitvi poudaril, da je v praksi pogosto prišlo do zlorabe tega člena s strani nebančnih ponudnikov potrošniških kreditov. Ti namreč izjavo o izplačilni prepovedi oblikujejo kot obrazec, kamor med drugim vnesejo določbo, ki izplačevalcu plače ali pokojnine nalaga, da odteguje obroke v poljubni višini in do preklica s strani upnika. To v praksi pomeni, da brez sodnega postopka potrošnik ne more doseči prenehanje odtegovanja obrokov, niti v primeru, ko je dajalec kredita nezakonito sklepal pogodbe, ker za to ni imel uradnega dovoljenja ali pa mu je bilo sklepanje pogodb prepovedano z odločbo tržnega inšpektorata. Kot poudarjajo na ZPS pa je skrb vzbujajoče, ker ministrstvo predloga ZPS pri pripravi zakonskih sprememb (še) ni upoštevalo.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.