Po pisanju časopisa Dnevnik naj bi družbo izčrpali prejšnji lastniki oziroma družba SasGroup, ki je G7 kupila decembra 2004. Takrat naj bi za svoj delež plačala 7,24 milijona evrov. A ta denar naj bi SasGroupu dal kar G7, ki si ga je izposodil pri NLB Banki Zasavje. Ta naj bi G7 odobrila 5,8 milijona evrov posojila, ta denar pa naj bi potem G7 posodil SasGroupu, ki pa svojih obveznosti do družbe, ki je bila v njegovi lasti, ni izpolnjeval. Prav to posojilo naj bi bilo ključno za težave družbe, ki so se jasno pokazale šele lani, ko je imela družba pet milijonov evrov izgube.
Anekse dobili dan pred stečajem
Dragica Andlovič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je pojasnila, da je glede na število zaposlenih v podjetju članov sindikata malo, a kljub temu dovolj, da je bila zagotovljena reprezentativnost. "Dokler ti ljudje ne bodo dobili služb, me bo upravičeno skrbelo za vsakega izmed njih, ne samo za naše člane," dodaja predstavnica sindikata. Povedala je, da so zaposleni v G7 v podpis dobili ponujene anekse k sedanjim pogodbam o delu. V aneksih piše, da bodo opravljali enako delo kot do sedaj, hkrati pa so jim ponujeni tudi enaki pogoji. Te ponudbe, izražene v aneksih, so dobili v podpis z datumom 27. oktober, torej en dan preden je sodišče potrdilo uvedbo stečaja.
Po besedah Andlovičeve so imeli nekateri v aneksih zapisano, da se ti nanašajo na pogodbe o delu za določen čas, ki so že pretekle. Zato se je predstavnica sindikata obrnila na stečajno upraviteljico, ki je zagotovila, da gre zgolj za računalniško napako in jo bodo pri vsakem, ki jo bo opazil, tudi odpravili.
Zaposleni so slabo informirani
"Sem precej skeptična, želim pa, da se motim glede tega, ali bodo imele te hčerinske družbe dovolj posla," opozarja sindikalistka, ki meni, da bi se lahko čez nekaj časa, morda že čez nekaj mesecev, zgodilo, da bodo nekateri spet ostali brez dela. "Tega si zagotovo ne želimo, še najmanj pa si to želijo delavci, ki že zdaj doživljajo travmo," pravi. Povedala je tudi, da so zaposleni zelo neinformirani glede svojih pravic pri uvedbi stečaja družbe. Ta jim namreč ni izplačala regresa, leto in pol jim je po mnenju Andlovičeve, ki je zaradi tega podala tudi kazensko ovadbo, nezakonito izplačevala 10 odstotkov nižje osebne dohodke, pod velikim vprašajem je tudi izplačilo oktobrske plače oziroma skoraj zagotovo zaposleni tudi ne bodo dobili izplačane oktobrske plače. Zato bodo skušali narediti nekakšen zbor za vse zaposlene, udeležbo pa je obljubila tudi stečajna upraviteljica. Samega vodenja podjetja ni želela komentirati, zdi pa se ji, da krivde za nastali položaj ni mogoče pripisati le enemu vodstvu družbe.
Glede 10-odstotnega znižanja plač je še dejala, da so delavci znižanje takrat sprejeli dobronamerno. "A ta namera jih je pripeljala do stečaja. Od koga naj zdaj dobijo ta denar?" se sprašuje Andlovičeva. Pojasnjuje še, da 10 odstotkov od osnovne plače pri izplačani plači pomeni okoli 14 odstotkov. "Če to pomnožimo z 18, bomo hitro ugotovili, da ne gre za majhen znesek," na koncu opozarja.
Zbornica odgovorne vabi na sestanek
Za komentar na stečaj največjega slovenskega podjetja, ki ponuja zasebno varovanje, smo poprosili tudi Zbornico za razvoj slovenskega zasebnega varovanja. Sporočili so, da so za stečaj izvedeli prek medijev in da so odgovorne osebe iz družbe G7 povabili, da se v tem tednu zglasijo na zbornici in podrobneje razložijo trenutni položaj ter načrte za prihodnost.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.