Policija nas opozarja, da med prazniki ne pozabimo na varnost. Pri uporabi pirotehničnih sredstev moramo biti previdni, saj lahko nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba teh izdelkov pogosto povzroči telesne poškodbe, kot so opekline, raztrganine rok, poškodbe oči itd. Pokanje moti živali ter onesnažuje okolje.
Posebej poudarjajo, da so peterde prepovedane oziroma prepovedani so vsi ognjemetni izdelki kategorije 2 in 3, katerih glavni učinek je pok, je pa dovoljena uporaba petard kategorije 1, a le od 26. decembra do 2. januarja, pa tudi takrat teh izdelkov ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javna zbiranja. Prepovedana je tudi predelava pirotehničnih izdelkov, saj se ravno pri tem poškoduje največ ljudi. "Bodi zvezda, ne meči petard!," se glasi sporočilo policije.
Le varna smuka je užitek!
Tudi pri smučanju mora biti skrb za varnost na prvem mestu, saj smo za red in sožitje na smučišču odgovorni vsi. Smučanje je lahko veselo in varno le, če so smučarji dovolj ozaveščeni, obzirni do drugih, previdni in odgovorni. Poznati morajo mednarodno veljavna vedenjska pravila in jih dosledno upoštevati.
Ta pa pravijo, da je treba biti obziren do drugega, hitrost mora smučar prilagoditi svojemu znanju, hitrejši smučarji ne smejo ovirati smučarjev pred seboj, pri prehitevanju mora tisti, ki prehiteva, prehitevanemu pustiti dovolj prostora, pred začetkom smučanja se mora vsak smučar s pogledom navzgor in navzdol prepričati, da je smuka varna, na zahtevnejših predelih je ustavljanje dovoljeno le v sili, pa še takrat se mora smučar čim prej umakniti, vzpenjanje in sestopanje je dovoljeno le ob robu smučišča, treba je poznati signalne oznake in opozorila na smučiščih, v primeru nesreče mora smučar po svojih močeh pomagati ponesrečencu in nazadnje pri nesreči se mora smučar pustiti legitimirati. Sicer pa je treba spoštovati tudi odredbe in navodila nadzornikov, policistov in drugih oseb, ki skrbijo za varnost na smučišču.
Pazite, kje pustite vozilo in kaj je v njem
Zelo obiskana v teh dneh bodo parkirišča v središčih mest. Zato policija svetuje, da pazite, kje ga boste pustili, da ne postane tarča tatov in vlomilcev. Posebej opozarjajo, da v vozilih na vidnih mestih ne puščajte torbic, aktovk, denarnic in drugih vrednih predmetov! Svoja vozila primerno zavarujte. Zaprite vsa okna, vrata, zaklenite vozilo in prtljažnik ter vklopite alarmno napravo. Izogibajte se parkiranju na neosvetljenih ulicah ali parkiriščih.
Previdno tudi z denarjem in denarnicami
Med prazniki velja večjo pozornost nameniti tudi pri dvigu denarja na bankomatih. Bodite pozorni, ali vas pri dvigovanju denarja kdo ne opazuje, ne štejte in ne kažite denarja na ulici ter se izogibajte neosvetljenih, samotnih krajev.
Prazno stanovanje naj ne vabi vlomilcev
Stanovanja, hiše in drugi prostori niso med prazniki nič bolj ali manj ogroženi kot druge dni, dajejo pa prazniki za storilce, če je stanovanje prazno, več časa za pripravo in izvedbo dejanja. Zato je pomembno, da svoje prostore in imetje ustrezno zavarujete in vzpostavite občutek, da je v hiši ali stanovanju vedno nekdo prisoten. Vrednejše predmete shranite v primerne sefe ali blagajne, tehnične in druge vrednejše predmete pa označite z individualnimi lastnostmi.
Če kljub temu postanete žrtev kaznivega dejanja ali opazite storilca, takoj obvestite policijo na telefonsko številko 113 ali pokličite na najbližjo policijsko postajo.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.