Predreferendumska kampanja se je uradno začela. Opozicijske SDS, SLS in SNS arbitražnemu sporazumu nasprotujejo in se zavzemajo za njegovo zavrnitev na referendumu. Koalicijske stranke – SD, Zares, LDS in DeSUS – pa nasprotno zagotavljajo, da je sporazum dober za Slovenijo in bi ga morali volivci na referendumu podpreti.
V SLS državljane pozivajo, naj spremljajo referendumsko kampanjo in se v nedeljo, 6. junija, udeležijo referenduma in glasujejo proti. Predsednik SLS Radovan Žerjav je napovedal, da bo SLS kot edina parlamentarna politična stranka, ki je kot vladna ali nevladna stranka vseskozi odločno nasprotovala vsem slabim rešitvam v zvezi s slovensko-hrvaško mejo in v državni zbor tudi vložila dve resoluciji in en sklep za zaščito ozemeljske celovitosti Slovenije, v svoji referendumski kampanji ljudem pojasnila vse pasti in slabosti arbitražnega sporazuma za državo, slovensko gospodarstvo in posledično tudi za državljane.
''Slovenci in Slovenke ne smemo dopustiti, da bomo po bolečih izgubah ozemlja, izgubi Trsta in Koroške, spet izgubili dele svojega ozemlja. V zgodovini smo bili že velikokrat ozemeljsko ogoljufani in ne smemo dopustiti, da se nam odvzame še teritorialni stik z odprtim morjem, naše okno v svet,'' je dejal. Pričakuje, ''da bo referendumska kampanja vsebinska in argumentirana ter da bo koalicija imela bolj strpno in argumentirano retoriko brez zavajanja ljudi, kot smo bili žal temu priča v času podpisovanja arbitražnega sporazuma.''
Slovenija se ne sme bati za svoj mednarodni ugled, če arbitražni sporazum doživi referendumsko zavrnitev, poudarja. ''Kajti mednarodni ugled ni, da poklekneš pred interesom velikih držav. Tudi osamosvojitvi Slovenije so najprej odločno nasprotovale mnoge države, a so nas zatem priznali kot samostojno in suvereno državo. Danes imamo svojo državo in smo enakopravna članica EU.'' Po njegovih besedah je ''ugledna država tista, ki se zna postaviti za svoje vitalne interese državnosti''.
Ugledna skupina bo pripravila arbitražno gradivo
V okviru priprave slovenske argumentacije za arbitražno sodišče, ki naj bi razsodilo o slovensko-hrvaški meji, se je prvič sešla posvetovalna skupina. Sestanek skupine je sklical zunanji minister Samuel Žbogar, vanjo pa povabil 20 uglednih oseb, pravnikov in predstavnikov civilne družbe, ki so se v minulih letih oglašali glede meje.
Udeleženci so bili zadovoljni s sestankom, novega pa napovedali po referendumu ne glede na njegov izid. O tem ali je arbitražni sporazum dober ali slab, po ministrovih besedah niso govorili, čeprav so nekateri udeleženci, med njimi direktor Zavoda 25. junij Marjan Podobnik, po srečanju ponovili svoje nasprotovanje sporazumu. Njegov zavod je sicer prav danes sporočil, da so ob avtocesti pod Trojanami postavili napis "Slovenija proti arbitraži".
Profesor na FDV Janko Prunk, ki je bil med letoma 2005 in 2007 sopredsedujoči slovensko-hrvaške zgodovinske komisije, je razpravo označil kot zelo odprto, na kateri je vsak povedal svoje stališče. Danijel Starman iz Civilne iniciative za mejo v Istri ga je označil za koristnega. Prepričan je tudi, da bo z arbitražnim sporazumom, ki je največji dosežek doslej, Slovenija ohranila teritorialni stik z odprtim morjem.
Ugledna publicistka Spomenka Hribar je povedala, da je glede arbitražnega sporazuma še vedno "v dvomu", glavno vprašanje pa se ji zdi, "od kje" bo Slovenija začela utemeljevati svojo zahtevo po pravičnosti.
Strokovnjak za pomorsko pravo Marko Pavliha je kot pozitivno označil to, da so bili na sestanku za ohranitev enotnega duha tako v primeru "padca" kot tudi potrditve sporazuma na referendumu. Še vedno je proti sporazumu, saj je zanj boljša rešitev oziroma "minimum" sporazum Drnovšek-Račan.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.