Slovenija bo ta konec tedna v znamenju številnih karnevalov in povork pustnih šem.
Ulice stare Ljubljane so danes preplavile pustne maškare. Na Zmajevem karnevalu so se s skupinskimi maskami predstavili ljubljanski vrtci in osnovne šole, zimo pa so jim pomagale odganjati tudi značilne maske iz ljudskega izročila. Zvoncem kurentov je tako vsaj za nekaj minut uspelo priklicati sončne žarke nad sicer sivim mestom.
Tradicionalni Zmajev karneval je bil letos obarvan s temo evropske kulturne dediščine in 70. obletnico Lutkovnega gledališča Ljubljana. Pustni sprevod je tako zaznamovala bogata zgodovina osrednjega slovenskega lutkovnega gledališča, ki uprizarja lutkovne in dramske predstave za otroke, mlade in odrasle.
Pisane maske so se zbrale na Novem trgu in se nato z velikim zmajem in bežigrajsko godbo z mažoretkami na čelu podale po ulicah stare Ljubljane. Spremljali so jih tudi liki iz Lutkovnega gledališča, predstave katerega so bile tudi navdih za otroške skupinske maske.
Kokoške, ki so svoje kostume izdelale iz starih dežnikov in z recikliranjem materiala tako poskrbele še za varovanje okolja, so idejo za skupinsko masko našle v predstavi po predlogi pravljice Kokoška Emilija avtorice Svetlane Makarovič. Tudi njena pravljica Sovica Oka je bila navdih kar dvema skupina, ki sta danes prhutali v sprevodu ob Ljubljanici.
Že novembra pa so svoje maske začeli izdelovati na Osnovni šoli Bičevje, kjer so poustvarili pravljico Juri Muri v Afriki Toneta Pavčka. V sprevodu je bilo sicer videti tudi zlate ribice, snežake in like iz Živalske farme.
Najmlajšim pa so sledile tradicionalne slovenske maske. Najglasnejši so bili kurenti in koranti, ki so s svojimi zvonci in ježevkami za nekaj minut uspeli odgnati sive oblake. Po mestu so odmevali tudi poki, ki so jih iz doma spletenih bičev izvabljali pokači. Pravilna tehnika pokanja zahteva kar nekaj spretnosti, saj mora za pok vozel na koncu biča prebiti zvočni zid. Manjkali niso niti Zeleni Jurij, nagajiva klusa in orači, ki naznanjajo obilno letino.
Strašnejše maske so nekaj vznemirjenja povzročile med mlajšimi gledalci sprevoda, ki so bili našemljeni v princeske, Pike Nogavičke, gasilce, kavbojce in različne superheroje. Med njimi je bilo opaziti tudi precej navdušencev nad Nindža želvami in franšizo Vojna zvezd. Starejši so svojo norčavost bolj zadržano pokazali s pisanimi lasuljami ali mačjimi ušesi, precej navdušenja pa je požel Aladin, ki je svojo rolko zamaskiral v letečo preprogo.
Na Kongresnem trgu se je po sprevodu mask nadaljevalo pustno rajanje s tekmovanjem za najboljšo masko in delavnico za otroke. Množična pustovanja v krajih po celi Sloveniji se bodo sicer nadaljevala tudi v nedeljo.
Na jubilejni pustni povorki v slovenski Istri več kot 17.000 ljudi
V Kopru si je danes jubilejno 10. Istrsko pustno povorko po ocenah organizatorjev ogledalo več kot 17.000 ljudi. Istrski karneval, ki je ena največjih pustnih prireditev v državi, se je začela že v petek z 8. otroškim pustnim rajanjem v Izoli.
Istrska pustna povorka je tudi letos startala s parkirišča ob stadionu Bonifika in se vila po Pristaniški ulici do trga ob Upravi za pomorstvo.
Povorke se je udeležilo kar 14 pustnih skupin z vozovi, osem skupinskih mask in tri etnografske pustne skupine s skupaj 800 udeleženci, ki jim tudi letos ni zmanjkalo kreativnosti, so sporočili z Mestne občine Koper.
Hrušico zasedli škoromati
Med območji v Sloveniji, kjer se je ohranilo največ tradicionalnih pustnih mask, je zahodni del, med katerimi so na južnem območju Brkinov in Podgrajsko-Matarskem podolju tudi škoromati.
V skupini škoromatov je okrog 22 različnih pustnih mask. Najbolj prepoznaven lik je škoromat, oblečen v ovčje kože, z zvonci okrog pasu in koničastim pokrivalom, okrašenim s papirnatimi rožami in barvnimi trakovi. "Takih je v skupini, kot je naša današnja, okrog deset. Ponavadi je tako, da lahko posameznik skozi leta izbira različne like," je povedal škoromat.
Čeprav je za hrušiške škoromate, tako kot za druge tradicionalne maske, veljalo, da lahko maske nadenejo le mladi in neporočeni fantje, starejši od 15 let, se je v zadnjih desetletjih tudi to spremenilo. Sedaj so bile v pustnem sprevodu tudi po tri generacije iz posamezne družine. Iz ene takih je bil tudi "kapo", vodja pustnega sprevoda in nosilec zastave. "Kapo mora biti nekdo pameten, ki zna varno voditi pustno druščino," je pojasnil tokratni vodja pustnega sprevoda. Odkar sodeluje na pustovanju, je oblekel že različne pustne like.
V Hrušici je nekoč živelo preko 500 prebivalcev, danes jih je le še okrog 260. Tudi zato so lahko danes poleg neporočenih moških škoromati tudi možje, le težko pa v ta tradicionalni običaj sprejmejo priseljence. K poznejšemu pustovanju navajajo že mlade generacije, ki svojim starejšim sovaščanom sledijo oblečeni v pomanjšane maske škoromatov ali kakšnih drugih pustnih mask.
V Hrušici je ni hiše, kjer škoromatov ne bi sprejeli in jim kaj ponudili. "Če je posamezno gospodinjstvo v zadnjem letu doživelo kakšno nesrečo ali smrt v družini, pa se hiši približamo potiho, domačine le pozdravimo in nato odidemo brez glasbe ali glasnega zvonjenja z zvonci," je še opisal letošnji vodja pustnega sprevoda.
Tretji prepoznaven lik med škoromati je "kopit", za katerega je značilno, da je po obrazu pobarvan s sajami in nosi velike lesene klešče, s katerimi lovi dekleta. Za to nalogo ponavadi izberejo postavne in visoke moške, da je njihov lik tudi zaradi telesne "mogočnosti" še bolj strašen.
Pustna skupina v Hrušici je zelo močna, zanjo so značilne lesene maske, izrezljane iz enega kosa lipovega ali kakšnega drugega mehkega lesa. "Nekoč si je fant sam izdelal masko, potem pa smo to delo prepustili mojstru. Sam imam doma dve različni leseni maski, ki ju prilagajam potrebam," je še povedal škoromat iz hrušiške skupine.
Pustno skupino iz Hrušice so vabili na različna gostovanja, vendar ostajajo zvesti zelo dolgi tradiciji – na pustno soboto pripravijo pustni sprevod in pobiranje domačih dobrot v domači vasi. Tako zbrane dobrote kasneje porabijo za skupno večerno zabavo, večerjo, z zbranim denarjem pa si privoščijo tudi kakšen skupen piknik ali izlet.
Bodite previdni, nepridipravi gnečo izkoristijo za tatvine
Ob pustnih povorkah pa je tudi več varnostnih pojavov, ki lahko negativno vplivajo na splošno varnost in dobro počutje državljanov. Gnečo na javnih mestih namreč nepridipravi izkoriščajo za različna kazniva dejanja in tatvine.
Veliko za svojo varnost lahko naredite sami, pravijo na policiji. Lastnine - torbic, denarnic - ne puščajte brez nadzora. Še posebej pa pazite na otroke. Poučite jih, kaj naj storijo, če se izgubijo v množici (obrnejo naj se na policiste, varnostnike ali reditelje).
Ko bodo pustne maske trkale na vrata, bodite previdni pri odpiranju vrat doma ali stanovanja. Varnostno verižico imejte vedno zataknjeno, še zlasti, če ste sami. Uporabljajte domofone in videodomofone ter kukala na vhodih, še opozarjajo policisti.
Za volan ne smete v maski
Policisti opozarjajo voznike, da med vožnjo ne smejo nositi pustnih mask. Med vožnjo po zakonu voznik ne sme uporabljati opreme ali naprav, ki bi zmanjšale njegov slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila (maske, slušalke, telefon). Za neupoštevanje te določbe je predpisana globa v višini 120 evrov.
Vsekakor je nepriporočljivo tudi, da se za volan usedete, če ste pod vplivom alkohola. Policija opozarja, da se na pustnih rajanjih, če veste, da boste potem morali voziti avtomobil, uprete skušnjavi. Če bo vseeno po grlu tekel alkohol, pa poskrbite za primernejše oblike prevoza na zabavo ali domov (javni prevoz, taksi, trezen prijatelj, starš).
Tudi sicer upoštevajte cestnoprometna pravila in prilagodite hitrost. Še posebej bodite pozorni na najranljivejšo skupino v prometu, seveda pa morajo tudi pešci upoštevati vsaj pravila varne udeležbe v prometu.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.