Državni zbor je danes na izredni seji s 77 glasovi za in enim proti sprejel novelo zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju. Sprememba med drugim lajša dokazno breme upnika pri dokazovanju pogojev za začetek stečaja.
Novela ureja položaj, ko insolventen dolžnik ni več sposoben plačevati plač delavcem in prispevkov. Upnik bo lažje dokazoval pogoje za začetek stečaja, zlasti delavcev oziroma Jamstvenega in preživninskega sklada RS, ki predlaga začetek stečajnega postopka.
Novela določa neizpodbitno domnevo trajnejše nelikvidnosti, če dolžnik več kot tri mesece zamuja s plačilom minimalnih plač in prispevkov.
Za ustrezen nadzor nad dolžnikom pred začetkom postopka zaradi insolventnosti, če ta predlaga odložitev odločitve o upnikovem predlogu za začetek stečajnega postopka, se kot dodatni pogoj za odložitev odločanja določa izjava uprave, da pravočasno plačuje plače vsaj v višini minimalne plače in povezane prispevke, razen če je bilo plačilo prispevkov odloženo v skladu z zakonom. Poleg tega bo moral dolžnik izjaviti, da bo to sposoben uresničevati tudi v dvomesečnem obdobju odložitve odločanja.
Pogoj bo tudi poročilo pooblaščenega revizorja, da po pregledu uresničevanja zgornjih zahtev nima pridržkov, poročilo o ukrepih finančnega prestrukturiranja ter dokaz o skupščini, ki bo odločala o dokapitalizaciji podjetja.
Minister za pravosodje mora v ustreznem aktu, s katerim določi tarifo, predpisati najvišje zneske nagrad za stečajne upravitelje in podrobnejša pravila o stroških, do katerih je upravičen upravitelj.
Po spremenjenem pravilniku, ki je začel veljati 11. julija, lahko stečajni upravitelj v prvi fazi, za pripravo otvoritvenega poročila, prejme največ 20.000 evrov, v drugi fazi, za preizkus terjatve, pa največ 10.000 evrov. Nadomestilo za unovčenje stečajne mase in razdelitev, katerega višina je bila doslej neomejena, pa ne more preseči 50.000 evrov.
Novelirani zakon tudi nalaga Vrhovnemu sodišču, da mora podatke o pravnomočno odmerjenih zneskih nagrad stečajnim upraviteljem enkrat letno posredovati ministrstvu za pravosodje in DZ.
Poslanci pa so s 77 glasovi za in dvema proti sprejeli tudi sklep, da predlog novele tega zakona, ki ga je podal državni svet, ni primeren za nadaljnjo obravnavo.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.