Če začnemo na začetku. Zelo hitro po prevzemu ministrske funkcije, to je bilo konec lanske pomladi, je Andrej Vizjak na Ministrstvu za okolje in prostor razpustil Službo za sistem okolja in prostora, ki je delovala kot pravna služba ministrstva. Precej nenavadna poteza ministra, so nas opozorili viri, saj je ta kadrovsko zelo močna ekipa, specializirana za pripravo zakonodaje, že pripravljala obstoječi Gradbeni zakon (GZ) in Zakon o urejanju prostora (ZUreP-2), zato bi bilo pričakovati, da bodo sodelovali tudi pri pripravi predlogov nove zakonodaje (tako gradbene - GZ-1, kot Zakona o urejanju prostora - ZUreP-3). Vizjak je po naših podatkih ukinil vseh 12 delovnih mest znotraj te službe, zaposlene pa prerazporedil na druga delovna mesta, ki s pripravo zakonov nimajo nobene veze.
Namesto tega je za spremembo gradbene zakonodaje le nekaj dni kasneje, Vizjak podpisal pogodbo z zasebno družbo – odvetniško pisarno Neffat d.o.o., ki jo vodi odvetnik Domen Neffat. Odvetniška družba naj ne bi imela referenc s področja gradbene in prostorske zakonodaje. Pogodba je vredna dobrih 19 tisoč evrov. Odvetnike so na ministrstvu za okolje, priznava Vizjak (odgovore ministrstva bomo predstavili v nadaljevanju), našli in k sodelovanju povabili sami.
In zdaj tisto, kar najbolj bode v oči – spremembe gradbenega zakona v petem poglavju: Legalizacija objektov omogoča legalizacijo tako imenovanih črnih gradenj. To bo, če bo predlog sprejet v takšni obliki, kot je bil spisan, možno za objekte, ki so bili zgrajeni do konca aprila 2004. Torej tudi za nepremičnino v zaledju Kopra, čigar lastnik je poslanec Desus-a Branko Simonovič. Spomnimo, prvotno kmečko lopo je poslanec sproti in brez dovoljenj dograjeval vse od leta 1997 naprej, kar so pred časom razkrili na TV Slovenija. Danes v Semedeli nad Koprom stoji stanovanjska hiša s prekrasnim razgledom na slovensko Istro, v njej naj bi Simonovič tudi prebival.
Vse lepo in prav, če ne bi prav tega Branka Simonoviča, kar je razvidno tudi na primer iz prijave na Novinarsko častno razsodišče, v pritožbi zoper novinarko RTV Eugenijo Carl pravno zastopala prav odvetniška pisarna Neffat. Torej ista pisarna, ki je pripravljala spremembo gradbene zakonodaje, bo Simonovičevo črno gradnjo spremenila v legalno.
Še več – povezave se tu še ne končajo. Na istem naslovu, kjer deluje odvetniška pisarna Neffat, je tudi sedež podjetja Nebra d.o.o. v lasti staršev odvetnika Domna Neffata. Branka Neffat je v javnosti znana odvetnica, članica ljubljanskega odbora stranke Desusa, ki naj bi se zavzemala, da Desus ostane bližje Janši kot KUL-u; Milan Neffat pa je inženir, član Inženirske zbornice (članica zbornice je tudi sama družba Nebra), kar bi lahko predstavljalo dodaten konflikt interesov. Po domače, gradbeni zakon se je sestavljal v prostorih inženirskega podjetja, ki bi od tega zakona lahko imel neposredno poslovno korist. Sploh ker Ministrstvo za okolje in prostor temu istemu podjetju izposoja javne uslužbence za predavanja na njihovih izobraževanjih.
Ministrstvo: O konfliktu interesov bi nas morali obvestiti v odvetniški pisarni
Na Ministrstvo za okolje in prostor smo naslovili številna vprašanja. Na primer, zakaj je minister razpustil Službo za sistem okolja in prostora? Odgovarjajo, da gre za reorganizacijo, ki je bila izvedena zaradi učinkovitega delovanja organa in da razpustitev ni povezana s pripravo prostorske zakonodaje. "Upoštevaje dejstvo, da so za posamezne zakonodajne predloge, razlago in v skladu z usmeritvami funkcionarja za izvajanje politike iz posameznega področja pristojni posamezni direktorati, je bilo ocenjeno, da bo delo potekalo učinkovitejše, če bodo javni uslužbenci Službe za sistem okolja in prostora neposredno vključeni v vse procese posameznega direktorata."
Kot smo že zapisali, so na ministrstvu potrdili, da so odvetniško pisarno Neffat izbrali sami: "Ministrstvo je k oddaji ponudbe pozvalo dva potencialna ponudnika. Odvetniška družba Neffat o.p. d.o.o. je podala najugodnejšo ponudbo, zato je Ministrstvo za okolje in prostor z njo sklenilo pogodbo za izvajanje pravne podpore pri pripravi sprememb zakonskih predpisov na področju prostora in graditve." O tem, kakšne reference imajo pa nič: "Za posredovanje izkušenj in referenc prosimo, da se obrnete neposredno na to družbo."
Glede suma konflikta interesa. Zanimalo nas je, ali je minister Vizjak, preden je pogodbo podpisal, preveril sume … "Ne," odgovarjajo in dodajajo, da je na konflikt interesov primarno dolžan opozoriti tisti, ki vstopa v javno sfero, torej tisti, ki z ministrstvom podpiše pogodbo: "Naročnik ne more biti seznanjen z vsemi okoliščinami, ki bi lahko bile v konkretnih primerih relevantne za presojo konfliktov interesov." Ob tem so pojasnili, da ne posedujejo podatkov, da bi se posamezni predpis pisal v prostorih inženirskega podjetja. Potrdili pa so, da se javni uslužbenci ministrstva udeležujejo tudi izobraževanj podjetja Nebra in tam tudi predavajo: "Vendar le izven rednega delovnega časa ob soglasju ministra v skladu s 100. členom Zakona o javnih uslužbencih."
Arogantno
Vprašanja smo poslali tudi poslancu Desusa Branku Simonoviču, a nam nanje ni odgovoril. Zanimalo nas je, v kakšni fazi so njegovi postopki z legalizacijo črne gradnje in koliko časa ga že zastopa odvetnik Domen Neffat, pa tudi ali se že od prej osebno poznata.
Je pa na naša vprašanja odgovoril zgoraj omenjeni odvetnik. Njegovi odgovori so milo rečeni arogantni. Glede izkušenj na področju gradbeništva odgovarja: "Ne razumemo vprašanja. Sprašujete nas v smislu, kakšne izkušnje imate pri opravljanju novinarskega poklica. Imamo dobre izkušnje in veliko izkušenj." O očitkih, da so spremembe zakonodaje pisane na kožo poslancu Simonoviču pa: "Kot smo že pojasnili zgoraj, smo zelo trdo delali, da so nas uvrstili na seznam slovenskih najboljših odvetniških pisarn. Na nas se obračajo različne stranke z različnimi zadevami zlasti zato, ker vedo, da varujemo podatke, ki nam jih dajo, ravnamo maksimalno zaupno in znamo varovati njihovo osebno integriteto ne glede na politične, medijske ali kakršne koli druge pritiske. Mi smo tisti v prvi vrsti, ki bomo zaščitili našo stranko, za kar nas obvezuje ne samo Zakon o odvetništvu in Kodeks odvetniške poklicne etike, to je tudi naše temeljno vodilo delovanja. Zato v primeru, če boste potrebovali kakršno koli pravno storitev, vam bomo z veseljem pomagali in vas maksimalno zaščitili." Neffat pojasnjuje tudi povezavo s podjetjem Nebra in Milanom Neffatom, pooblaščenim gradbenim inženirjem: "Poudariti je treba, da je gospod upokojenec, ki še zaradi zdravstvenih razlogov (kar je mimogrede z zakonodajo varovano kot osebni podatek) minimalno dela za potrebe sodišča (sodni izvedenec in cenilec) in še sodeluje pri posameznih investicijskih projektih."
V skladu z Resolucijo o deklarativni dejavnosti (ReNDej), ki jo je sprejel DZ, bi zakonodajne predloge morala pripravljati državna uprava sama.
IV. IZHODIŠČA IN NAČELA ZA PRIPRAVO PREDPISOV :
Pripravo predpisov je treba v celoti zaupati javnim uslužbencem, ki morajo imeti najboljši pregled nad stanjem na svojem področju, znati predlagati primerne strokovno utemeljene rešitve, obvladati pravila nomotehnike in skrbeti za uspešno izvedbo in spremljanje sprejetih predpisov.
V. PRIPRAVA PREDPISOV :
Priprava oziroma sprejemanje predpisov je poglavitna naloga državne uprave, torej ministrstev. Zato morajo biti ministrstva kadrovsko in tehnično usposobljena spremljati in urejati področja, za katera so ustanovljena.
Predlogi sprememb gradbene zakonodaje so sicer v zakonodajnem postopku od junija letos in bodo, če bodo sprejete, nadomestile gradbeni zakon, ki velja od sredine leta 2018.
Na spremembe gradbeno prostorske zakonodaje je ministrstvo prejelo kar okoli 3.000 pripomb. Številne pripombe so v zakonodajni postopek vložile tudi državne inštitucije – na primer Upravno sodišče, več pripomb ima tudi Zakonodajno-pravna služba Državnega zbora.
Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije pa je med drugim opozorila na prevelike pristojnosti inženirjev, ki jih prinaša nov zakon, gradnjo bodo namreč lahko vodili le predstavniki iz strok, ki jih zastopa Inženirska zbornica Slovenije: "Gre za veliko spremembo, ki lahko v prihodnjih letih naredi ogromno škodo gospodarstvu, saj je v prihajajočih generacijah premalo študentov gradbeništva, ki bi lahko pokrili vse zahteve slovenske gradbene industrije za vodje gradnje, s čimer bodo v izraziti prednosti tuje gradbene firme, na kar smo večkrat opozarjali.” Zaradi tega so vlado in ministrstvo za okolje pozvali, naj končni predlog zakona ponovno vrne v javno obravnavo.
KOMENTARJI (1075)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.