Poslanska skupina SDS pozdravlja razsodbo vrhovnega sodišča glede nadzorovanja novinarja Tomaža Ranca, je dejal poslanec Jožef Jerovšek, ki je tudi izrazil pričakovanje, da bo ob takem sodnem epilogu predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos ponudil svoj odstop. Kos pravi, da je o njegovi individualni odgovornosti že odločilo državno tožilstvo.
'Epilog afere Vič-Holmec'
Jerovšek je sodbo označil kot "enega od epilogov afere Vič-Holmec in uspešen poskus odprave kolateralne škode te afere". Spomnilje tudi, da je okrožni državni tožilec Gorazd Fišer, ki je zavrgel kazensko ovadbo zoper Draga Kosa, kar osem mesecev zadrževal dokumentacijo. Danes je Jerovšek "vesel, da je razsodba vrhovnega sodišča ugotovila nezakonitost poskusov ustrahovanja novinarjev in posega v zasebnost Tomaža Ranca". Po njegovem mnenju gre tudi za "pomembno zmago v boju za zaščito nedotakljivosti ustavnih in človekovih pravic".
Sodba po Jerovškovih besedah kaže, da sta generalna državna tožilka Zdenka Cerar in okrožni tožilec Gorazd Fišer ščitila kršitve ustavnih in človekovih pravic s tem, ko sta preprečila kazenski pregon Draga Kosa. "To je bil tudi nezaslišan poseg s strani takratne politike pod vodstvom LDS na področje človekovih pravic," je prepričan Jerovšek, ki meni, da "je tudi sedanja funkcija Draga Kosa plod kadrovskega nagrajevanja prejšnje koalicije". Jerovšek zato pričakuje, da bo Kos odstopil z mesta predsednika komisije za preprečevanje korupcije.
Kos očitke zavrača
Drago Kos je komentiral očitke o kadrovskem nagrajevanju in pojasnil, da ga je na sedanjo funkcijo imenoval parlament na predlog predsednika republike. "Zoper ta predlog so takrat glasovali poslanci samo ene stranke in to je bila SLS," je dodal Kos.
Kos se spominja, da so to zadevo poslanci SDS pri njem poskušali uporabiti večkrat "in to se vleče še do danes. Ob tem vedno znova pozabljajo, da je o moji individualni odgovornosti že odločilo državno tožilstvo na podlagi upravnih preiskovalnih dejanj ljubljanskega sodišča in je bila ovadba zoper mene zavržena," je pojasnil.
Petek: LDS prisluškovala novinarjem in opoziciji
Poslanec SDS Miro Petek pa v zadevi Ranc vidi številne vzporednice z domnevnim prisluškovanjem Janezu Janši leta 2004. Pri tem je moral Ranc zmago doseči s civilno tožbo, "ker so državni organi ščitili nezakonitost", medtem ko bo na epilog prisluškovanja Janši po njegovem mnenju treba počakati še precej let. "V času vladavine LDS so torej nezakonito spremljali novinarje in opozicijo," je ugotavljal Petek, za katerega je bila Sova "instrumentalizirana za politični boj, z nelegalno zbranimi informacijami pa je LDS takrat hotela priti do političnih ciljev t.j. do ohranitve oblasti".
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.