Kot so sporočili zdaj že nekdanji nadzorniki, si je nadzorni svet upravljavca edinega slovenskega visokogorskega smučišča prizadeval za "učinkovito in gospodarno poslovanje družbe, vendar je pri svojem delu ugotovil, da niso izpolnjeni pogoji za nadaljnje skrbno in odgovorno opravljanje funkcije", pa tudi "da ne more zagotavljati ustreznega varovanja interesov in premoženja Občine Bovec".
Med glavnimi razlogi za odstop so navedli določene kršitve: malomarnost in neskrbno ravnanje direktorice Sončnega Kanina Manuele Božič Badalič. Očitajo ji tudi nepravočasno in kontradiktorno poročanje, zaradi česar so predlagali njeno razrešitev, ki pa je občinski svet kot pristojni organ ustanoviteljice ni obravnaval.
Nadzorni svet je po njihovih navedbah z namenom preprečevanja škode družbi in Občini Bovec predlagal izredno revizijo in skrbni pregled družbe, česar občina kot ustanoviteljica prav tako ni obravnavala.
Kot so tudi zapisali Marko Gorjanc, Uroš Zupan in Boštjan Novosel, so vse svoje sklepe, predloge in vprašanja pošiljali županu Občine Bovec Valterju Mlekužu, a se ta po njihovih informacijah ni obrnil na pristojne organe in odbore občine, prav tako občinski svet ni odločal o nobenem sklepu nadzornega sveta, "kljub temu da gre za izjemno kritično situacijo, ko je smučišče Kanin zaprto".
Občina Bovec po njihovih navedbah ne spoštuje določil zakona o gospodarskih družbah, koncesijske pogodbe in internih aktov glede pristojnosti in opravljanja funkcije nadzornega sveta, "kar posledično pomeni, da nadzorni svet ne more učinkovito zagotavljati varstva interesov Občine Bovec, njenih občanov in vseh deležnikov, v interesu katerih je uspešno delovanje smučišča Kanin".
"Zaradi navedenega predstavniki Občine Bovec v nadzornem svetu ugotavljamo, da ne moremo skrbno in odgovorno opravljati svoje funkcije," so sklenili.
Manuela Božič Badalič: Odstopili so, ko so že bili razrešeni
Na ostre besede nekdanjih nadzornikov se je podobno ostro odzvala direktorica Božič Badaličeva. Zapisala je, da je razlog za njihov odstop "lažen, neresničen in zavajajoč".
"Grobo kršenje veljavne zakonodaje s strani Marka Gorjanca, nalaganje sklepov meni osebno, ki bi družbi lahko povzročili škodo in številne kazenske in odškodninske tožbe in hkrati kršenje zakonodaje glede Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, kar bo obravnavala tudi KPK, so razlogi za odstop Marka Gorjanca," je navedla.
Iz dopisa, ki ga je priložila, izhaja, da je Gorjanc poslovni partner občinskega svetnika, ki ga je predlagal na mesto nadzornika, česar ne eden ne drugi nista razkrila. Pri "nalaganju sklepov" pa ima v mislih zahtevo nadzornega sveta z začetka oktobra, naj poslovodstvo kljub pomanjkanju dokazov vloži kazensko ovadbo zoper določenega zastopnika zaradi znakov izsiljevanja in morebitnih drugih kaznivih dejanj.
Božič Badaličeva trdi, da tega ni in ne namerava storiti. Nadzorni svet naj bi namreč prekoračil svoja pooblastila in odprl možnost odškodninskih tožb zoper podjetje. Zato pa bo, kot je še zapisala, osebno vložila kazenske ovadbe proti vsem trem odstopljenim nadzornikom.
"Osebno od NS do tega trenutka nisem prejela nobene odstopne izjave od nobenega od navedenih članov," je še dodala in hkrati navedla, da je občinski svet Gorjanca s funkcije predsednika nadzornega sveta razrešil že 20. oktobra, komisija za mandatna vprašanja pa je razrešitev vseh treh predstavnikov občine izglasovala v ponedeljek.
Muke našega najvišjega smučišča
Oktobra je postalo jasno, da krožnokabinska žičnica Kanin v prihajajoči smučarski sezoni ne bo obratovala, saj ne bo mogla pravočasno pridobiti uporabnega dovoljenja.
Občina Bovec kot lastnica si je sicer prizadevala za zamenjavo žičnice z novo. Ob tem je računala na poseben zakon za prenovo te žičnice, potem ko Kanin na lanskem javnem razpisu za vlaganja v trajnostno preoblikovanje slovenskega turizma, katerega del so bile tudi naložbe v nove žičniške naprave, denarja zaradi neustrezne prijave ni prejel.
Generalna policijska uprava pa je po nedavnem poročanju časnika Dnevnik na podlagi naznanila suma storitve kaznivega dejanja sprožila predkazenski postopek v zvezi z obratovanjem kaninskih žičniških naprav. Postopek vodi Nacionalni preiskovalni urad (NPU). Neuradno naj bi preverjal, ali so na Kaninu z neustrezno vzdrževanimi žičnicami ogrožali varnost.
"Glede kazenske ovadbe "povzročanja splošne nevarnosti" lahko povem le to, da imamo pisno dovoljenje Inšpektorata za žičnice, da z gondolo lahko vozimo ljudi, zaposlene, ki opravljajo vzdrževalna dela, preglede ... na smučišču in napravah. Če bi obstajal najmanjši sum, da je žičnica nevarna oz. da so z njenim delovanjem ogrožena življenja ljudi, tega dovoljenja ne bi imeli," je komentirala Božič Badaličeva.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.