Zaradi nepravilnosti, povezanih s čezmerno ali neupravičeno porabo javnih sredstev in dobrin, ki jih je pri delu veleposlanice v Parizu Veronike Stabej ugotovil lanski nadzor, je zunanje ministrstvo Stabejevi skrajšalo mandat.
Generalni sekretar na MZZ Stanislav Vidovič je danes povedal, da so od 24. do 26. novembra lani izvedli redni nadzor nad delovanjem in izvajanjem nalog veleposlaništva v Parizu.
V zvezi s kršitvami, ki jih je ugotovil nadzor, je MZZ po besedah Vidoviča Stabejevi skrajšalo mandat z 31. julija 2016 na 31. avgusta letos. Poleg tega je ministrstvo veleposlanici izreklo opozorilo o neizpolnjevanju obveznosti in možnost odpovedi pogodbe o zaposlitvi v primeru ponovne kršitve.
Ministrstvo je na podlagi ugotovitev nadzora od veleposlanice zahtevalo še vrnitev vseh neupravičeno pridobljenih sredstev. Vidovič je povedal, da je Stabejeva del sredstev že vrnila, vračilo preostanka pa je v teku.
Generalni sekretar pa je še razkril, da je med izvajanjem notranjih postopkov na MZZ v zvezi z nadzorom policija ministrstvo obvestila o anonimni prijavi zoper Stabejevo zaradi domnevnih nepravilnosti na pariškem veleposlaništvu.
Vidovič je ob tem pripomnil, da glede na že vloženo prijavo MZZ o ugotovitvah nadzora ni še posebej obveščalo policije. A je ministrstvo na podlagi prošnje policiji posredovalo vso dokumentacijo, s katero razpolaga v tej zadevi. Vidovič je dodal, da je bilo ministrstvo seznanjeno, da v zvezi s tem poteka predkazenski postopek, ki pa ga na MZZ ne morejo komentirati.
Erjavec: Gre za staro zadevo
Predsednik odbora za zunanjo politiko Jožef Horvat, ki je za poročilo izvedel danes, pa je kritičen je predvsem do tega, da so nadzor opravili novembra, poročilo izdelali februarja, do danes pa molčali. "Senca tovrstnega poročila pada na celotno diplomacijo, vem pa, da je velika večina slovenskih diplomatov izjemno kakovostnih in poštenih," je dejal za 24UR.
Zunanji minister Karl Erjavec je v odzivu povedal, da gre za staro zadevo in da je zanimivo, da se jo ravno sedaj ponovno oživlja. Dejal je še: "Gre za to, da je naša interna inšpekcija ugotovila nekatere nepravilnosti, zato je inšpektor tudi naložil, da jih je treba odpraviti, jaz pa sem kot sankcijo skrajšal njen mandat." Na vprašanje, zakaj se je za skrajšanje mandata odločil šele zdaj, je odgovoril, da je še pred dvema tednoma potekal obisk premierja Mira Cerarja pri francoskemu predsedniku Francoisu Hollandu in da se mu je zdelo prav, da Stabejeva poskrbi za ta obisk.
Nadzor odkril vrsto nepravilnosti
Kot je danes poročala spletna stran nacionalne televizije, je nadzor dela slovenske veleposlanice v Parizu Veronike Stabej odkril vrsto nezakonitosti. Šlo naj bi za zlorabo službene kartice in vozila, neupravičene in nenapovedane odsotnosti iz države in poneverbe ter oškodovanje proračuna. Še več: da bi nezakonitosti prikrila, je Stabejeva najverjetneje ponarejala tudi listine, novinarji navajajo nadzornike, ki naj bi veleposlanico pod drobnogledom imeli lanskega novembra.
"Ob porabi službene kartice za potovanja in nastanitev hčerke, kar je po mnenju nadzornikov nedopustno, so šla v zasebni namen tudi sredstva za reprezentanco," še poroča omenjena spletna stran.
Nadzor naj bi pokazal, da so bila od septembra do decembra 2011 sredstva za reprezentanco močno presežena. Omenjena spletna stran je pri tem citirala del poročila, ki ga je sestavil glavni diplomatski nadzornik Miha Vrhunec. V njem so zapisali, da je veleposlanica v tem času "iz sredstev reprezentance priredila otroški bazar, lutkovno predstavo, Miklavževanje in otroško delavnico, torej dogodke, ki niso služili promociji Slovenije, ampak večinoma sodijo bolj v privatno dejavnost veleposlanice in njene hčerke".
Je kar vzela 5.000 evrov odškodnine, ki jih je dobilo naše veleposlaništvo?
V nadzoru naj bi ugotovili tudi, da naj bi bilo sporno nakazilo 5.000 evrov, ki jih je naše veleposlaništvo prejelo kot odškodnino zgornjih sosedov zaradi izliva vode v rezidenco med obnovitvenimi deli. Obstajala naj bi pogodba, ki naj bi jo podpisala veleposlanica, slednja pa naj bi tudi prejela ček. Nadzorniki pa naj ne bi tega denarja našli med prihodki veleposlaništva. Kam je torej šel denar? Stabejeva naj bi zatrjevala, da se ne spomni nikakršne odškodnine, navajajo novinarji spletne strani nacionalne televizije.
A nadzorniki so se v zadevo poglobili in ugotovili sledeče: "Zbrani podatki banke Credit Agricole pa so razkrili, da je bil ček izdan na veleposlaništvo, konkretno na "AMB REPUBLIQUE SLOVENIE". Nato je, tako poročilo nadzora, "veleposlanica sama dopisala svoje ime na ček, saj je nadzor pridobil kopijo čeka, iz katerega je razvidno, da je pod vrstico "AMB REPUBLIQUE SLOVENIE" dopisano "Mma. Veronika Stabej". Dodatno je nadzor pridobil obrazec za polog in unovčenja čeka, na katerem je navedena številka bančnega računa, ki je enaka številki bančnega računa, na katerega se nakazuje osebni dohodek veleposlanici Stabej," poroča omenjena spletna stran.
Kaj je na ugotovitve odgovorila Stabejeva?
V poročilu naj bi bilo zapisano, da "Stabejeva zdaj vztraja, da je s tem denarjem pokrila prekoračitev stroškov reprezentance. Vendar se je na takšno razlago oprla šele ob razkritju dokumentov. Članici nadzora je na prvem pogovoru povedala, da je za prekoračitev reprezentance namenila svojo celotno mesečno plačo, kar dodatno kaže na to, da je želela veleposlanica nadzoru prikriti dejansko stanje".
Kakšen je torej zaključek?
Po poročanju omenjenega medija, naj bi nadzor ugotovil, da "obstajajo razlogi za sum, da ima navedeno ravnanje veleposlanice Stabej v tej zadevi lahko znake kaznivega dejanja, in sicer kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja, poneverbe, goljufije, oškodovanja javnih sredstev in zatajitve".
Kaj predlagajo nadzorniki?
Nadzorniki naj bi predlagali, naj zadevo preuči tudi finančno računovodska služba.
"V kolikor ta ugotovi, da so podani znaki kaznivega dejanja, nadzor predlaga, da se pristojnim organom naznani dejanje, saj je ministrstvo kot državni organ dolžno naznaniti kaznivo dejanje, opustitev ovadbe pa lahko pomeni tudi kaznivo dejanje po 281. členu kazenskega zakonika," po poročanju omenjene spletne strani piše v poročilu, nadzorniki pa naj bi predlagali, da Stabejeva znesek z zamudnimi obrestmi takoj vrne proračunu.
Poročilo je imelo oznako tajno, zunanje ministrstvo pa je podatke razkrilo šele na podlagi odločbe informacijske pooblaščenke, ki je za odločanje o zadevi porabila štiri mesece, še dodaja omenjeni medij.
KOMENTARJI (297)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.