Komisija za upravni nadzor ministrstva za zdravje je v Javnem zavodu Lekarna Ljubljana (Zavod) izvedla redni upravni nadzor. Pri tem so morali pregledati dokumentacijo, ki se nanaša na ugotavljanje skladnosti izvajanja dejavnosti z zakonom o lekarniški dejavnosti, zakonom o zdravilih in zakonom o zavodih, razmerje do družbe LL Grosist, finančno dokumentacijo (letna poročila, finančne načrte), opraviti razgovore s posameznimi delavci, direktorjem in opraviti druga nadzorna dejanja.
Ugotovili so, da ciljno vodenje Zavoda ni skladno z namenom zakona o lekarniški dejavnosti in zakona o zavodih. Za osrednji cilj imajo poslovanja namreč povečevanje prodaje blaga, zaslužka in dobička, med drugim tudi z zdravili brez recepta, posledično pa večanje prihodkov in dobička tudi iz naslova javne službe. S tem ne sledijo osnovnemu poslanstvu lekarniške dejavnosti, ki je oskrba prebivalstva z zdravili na recept in brez recepta ter magistralnimi zdravili, ne pa doseganje čim večjih dobičkov. Zavedati se je namreč treba, da prekomerno uživanje zdravil lahko škoduje zdravju ljudi in povečuje javnofinančne izdatke za potrebe zdravljenja. Zato kakršna koli promocija in spodbujanje uživanja zdravil ter prehranskih dopolnil lahko ogroža javno zdravje.
Druga ugotovitev je, da so bilančni podatki iz letnih poročil od leta 2007 do 2010 neskladni s podrobnim pregledom vseh prihodkov, ustvarjenih tako v delu javne službe kot tržne dejavnosti. Pridobljeni podatki v času nadzora izkazujejo višje prihodke pri izvajanju javne službe, kot jo izkazujejo v bilancah letnih poročil. Nasprotno pa podatki o izvajanju tržnega dela dejavnosti izkazujejo nižje prihodke kot uradni bilančni izkazi. Razlike med podatki iz poročil so tolikšne, da komisija ocenjuje, da podatki iz poročil o poslovanju Zavoda niso pravilni in ne odražajo dejanskega prometa niti z zdravili na recept in brez recepta niti z blagom, ki se uvršča v tržno dejavnost.
Po mnenju komisije je ustanovitev družbe LL Grosist z vplačilom ustanovitvenega vložka Zavoda kršitev zakona o javnih financah. Javnim zavodom namreč ni dovoljeno vlaganje sredstev za odplačno pridobivanje kapitalskih naložb.
Ugotovili so tudi, da se obvezno strokovno in neodvisno izobraževanje oz. izpopolnjevanje strokovnih lekarniških delavcev ne izvaja v skladu s predpisi. Pod nazivom "strokovnega izobraževanja" se namreč izvaja tudi oglaševanje strokovni javnosti.
Poleg tega komisija opaža opustitev dolžnega ravnanja ob svetovanju, kar pomeni, da uporabnikom lekarniških storitev ne dajejo vedno pojasnil o razliki med zdravilom in prehranskim dopolnilom. Problematičen je tudi sistem nagrajevanja zaposlenih, ker ne sledi določilom kodeksa lekarniških strokovnih delavcev (nagrajujejo predvsem individualno uspešnost po sistemu "več prodaš, več dobiš").
Komisija ministrstva za zdravje bo s svojimi ugotovitvami zdaj seznanila Lekarniško zbornico Slovenije, Urad za varstvo konkurence, Računsko sodišče RS, Komisijo za preprečevanje korupcije in ministrstvo za finance. Ministrstvu za zdravje pa predlagajo tudi spremembe zakonodaje na področju lekarniške dejavnosti in zdravil, ki urejajo področje lekarn in veledrogerij, da bi dosegli višjo raven javnega zdravja v Sloveniji.
V Lekarni Ljubljana so ogorčeni
V Lekarni Ljubljana so nad "neresničnimi, pavšalnimi in povsem izmišljenimi trditvami" v ugotovitvah upravnega nadzora izrazili ogorčenje.
Po njihovih navedbah ministrstvo ponavlja, da je Lekarna Ljubljana z ustanovitvijo grosističnega podjetja kršila zakon o javnih financah, pa čeprav je bila ustanovitev LL Grosista zakonita. Trditev, da s povečevanjem prodaje in ustvarjanjem presežkov iz poslovanja ogrožajo zdravje potrošnikov, pa je sploh vredna zapisa v zbirko absurdov, so prepričani.
Ob tem so poudarili, da Lekarna Ljubljana dejansko posluje najuspešneje v svoji zgodovini in napovedali, da bodo v prihodnjih dneh temeljito preučili ugotovitve upravnega nadzora ter nanje podrobno odgovorili.
KOMENTARJI (324)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.