Kot so z uprave za varno hrano še sporočili za STA, bodo rejcu izdali odločbo, s katero bodo odredili ukrepe za odpravo neskladij, proti njemu pa bo uveden tudi prekrškovni postopek.
Solastnica kmetije Alenka Rojko je medtem za Delo povedala, da gre za manjše nepravilnosti: na eni strani hleva niso gorele luči in odlepljeni so bili praskalniki, na katerih si kokoši brusijo kremplje. Kot je pojasnila, bodo dobili ureditveno odločbo, po kateri bodo morali nepravilnosti odpraviti. To bodo storili do konca meseca, naprej pa naj bi vse potekalo utečeno, je nemoteno dobavo jajc in testenin javnim zavodom potrdila Rojkova.
Kot je še dejala za Delo, bodo na kmetiji letos začeli pridobivati dokumentacijo za prehod na alternativne sisteme reje. Ko bo ministrstvo odločilo, da je čas za odpravo baterijske reje, bodo to upoštevali, do takrat pa ta ni prepovedana, je poudarila.
Po objavi skritih posnetkov z ene izmed slovenskih farm kokoši nesnic, ki prikazuje nehigienične razmere na farmi, so na kmetiji obtožbe hitro zavrnili, trdijo pa tudi, da so posnetki zmontirani. Društvo AETP, ki se zavzema za opustitev baterijske reje, je sicer zagotovilo, da gre za avtentične posnetke.
Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so po objavi posnetkov dejali, da zagovarjajo opustitev reje živali v kletkah, a menijo, da mora biti prehod postopen. Kot so dejali, je cilj uvedba reje brez kletk najpozneje z letom 2028.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.