Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je lani opravil nadzor nad vodenjem čakalnih seznamov pri vseh 11 izvajalcih ortopedskih operacij kolka in kolena. Preskoke oziroma sume preskokov čakalnih vrst so ugotovili pri vseh, sedmim pa so zaradi tega obračunali pogodbene kazni v skupni višini 48.800 evrov.
ZZZS je ugotovil tudi, da so dejanske čakalne dobe krajše, kot jih bolnišnice sporočajo Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Sumijo, da želijo nekateri s pridobiti dodatne programe in financiranje, nekateri pa umetno prikazano dolgo čakalno dobo celo izkoriščajo za pritisk na zavarovance, da bi se ti odločili za samoplačništvo.
Z ugotovitvami so v ponedeljek seznanili Komisijo za preprečevanje korupcije, računsko sodišče in ministrstvo za zdravje. Po opravljenih nadzorih ZZZS ocenjuje, da se - kljub še vedno določenim pomanjkljivostim - kakovost vodenja čakalnih seznamov v zadnjih letih pri večini izvajalcev zdravstvenih storitev izboljšuje, kar pomeni, da so nadzorne aktivnosti učinkovite.
Ugotovitve iz teh nadzorov dodatno po mnenju zavoda še potrjujejo njihovo stališče, da je treba za skrajševanje čakalnih dob ne zgolj nameniti dodaten denar, temveč tudi izboljšati upravljanje čakalnih seznamov in njihovo vodenje v bolnišnicah. A to zahteva poleg ustreznejših predpisov tudi ustreznejšo informatizacijo in administracijo ter organizacijo dela v bolnišnicah, dodajajo.
V nadzorih so med drugim ugotovili, da definicija izračuna pričakovane in realizirane čakalne dobe, ki jo določi NIJZ, ni ustrezna. Zato predlagajo nekaj sistemskih sprememb oziroma dopolnitev predpisov. Med drugim predlagajo, naj se v predpisih opredeli zgolj elektronsko vodenje čakalnih seznamov, saj ročno vodenje onemogoča in otežuje nadzor, ker podatkov ni mogoče obdelovati brez izgube časa za prepisovanje v ustrezne obdelovalne tabele.
Še vedno tudi ni povsem jasno, ali se vodi en čakalni seznam za določen poseg ali pa se lahko vodijo čakalni seznami po zdravnikih, ki poseg opravljajo. Prav tako pravilnik o vodenju čakalnih seznamov ne opredeljuje pravil uvrščanja zavarovancev na seznam v primeru vodenja seznamov po zdravnikih in pride do zaposlitve novega zdravnika, še pojasnjujejo na zavodu.
Pravilnik tudi ne opredeljuje postopka "zapolnjevanja" izpraznjenih terminov, ko se na primer oseba opraviči za poseg. To pa omogoča "legalno" preskakovanje čakalne vrste oziroma ravnanje izvajalcev po lastni presoji, menijo na ZZZS. Prav tako je po oceni zavoda za potrebe nadzorov prekratek zakonsko določen rok šestih mesecev za hranjenje podatkov v čakalnem seznamu in podatkov o morebitnem spreminjanju vrstnega reda skupaj z obrazložitvijo okoliščin.
Nadalje ZZZS predlaga, naj ministrstvo za zdravje objavi strokovnomedicinske kriterije uvrščanja na čakalni seznam, ki so jih pripravili razširjeni strokovni kolegiji posameznih medicinskih strok. Poleg tega zavod predlaga tudi čim prejšnjo uvedbo e-napotnice in e-naročanja, saj bo to po njihovem prepričanju pomembno pripomoglo k poenotenju postopkov naročanja.
Napovedujejo pa tudi, da bodo v sedmih bolnišnicah v nadaljevanju nadzorni zdravniki ZZZS izvedli še dodatne finančno-medicinske nadzore, in sicer v Valdoltri, UKC Ljubljana, UKC Maribor, Kirurškemu sanatoriju Rožna dolina, ter v splošnih bolnišnicah v Slovenj Gradcu, na Ptuju in v Novi Gorici.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.