
Papež Benedikt XVI. je sprejel odpoved službi ljubljanskega nadškofa metropolita Alojza Urana in za njegovega naslednika imenoval dosedanjega mariborskega nadškofa koadjutorja Antona Stresa, so sporočili iz tiskovnega urada Slovenske škofovske konference. Stresa bo na mestu pomočnika mariborskega nadškofa metropolita zamenjal murskosoboški škof Marjan Turnšek. Za novega murskosoboškega škofa ordinarija pa je papež imenoval dosedanjega mariborskega pomožnega škofa Petra Štumpfa. Nadškof Uran bo po predaji nadškofije nasledniku ohranil naslov nekdanjega ljubljanskega nadškofa metropolita.
Razlog za odstop Urana so njegove težave z zdravjem. Kot je znano, so Urana 9. oktobra zaradi nenadne slabosti odpeljali v bolnišnico, kjer je ostal na zdravljenju. Takrat so opravljene preiskave pokazale delno oslabelost srca, čemur je sledila ustrezna terapija.
16. oktobra se je Uran vrnil iz bolnišnice in sporočil, da se dobro počuti. Začel je opravljati nekatere svoje naloge, po nasvetu zdravnikov pa je svoje obveznosti nekoliko prilagodil, so takrat sporočili iz ljubljanske nadškofije.
'Da, Oče'
"Dober pastir da svoje življenje za ovce,“ je geslo, po katerem se je ravnal Alojz Uran pri svojem službovanju v ljubljanski nadškofiji, kot je dejal v današnjem nagovoru ob odstopu. "Po svojih močeh sem skušal vedno in povsod izpolniti tisto, kar sem prepoznal kot Božjo voljo. 'Da, Oče' ponovim tudi danes, ko je apostolski nuncij uradno sporočil, da je papež Benedikt XVI. iz zdravstvenih razlogov sprejel mojo odpoved službi ordinarija in imenoval novega pastirja za ljubljansko nadškofijo,“ je še dejal Uran in se ob tem posebej zahvalil duhovnikom, redovnikom in redovnicam, s katerimi je sodeloval, ter vernikom.
Poudaril je še, da „odpoved voditeljski službi ne pomeni odpovedi žrtvi, ki jo še naprej rad sprejmem za to Cerkev, za to ljudstvo, iz katerega me je Gospod poklical.“ „To je Gospodovo delo, s katerim želim še naprej sodelovati, da se bo Božje kraljestvo v nas in med nami utrjevalo in širilo.“
V svojem govoru je tudi pozdravil svojega naslednika: "Dragi sobrat Tone, bratsko ti izrekam dobrodošlico in ti želim, da bi Božja mati Marija in naši svetniški kandidati izprosili zate vse potrebne milosti, da bi mogel do konca vzljubiti to Cerkev, ki ti je zaupana. Naj bo tvoja vera, upanje in ljubezen do Kristusa tolikšna, da prejmeš od njega vse tisto, kar presega človeške moči za novo odgovorno poslanstvo v Ljubljani. Naj bo res vse zaradi evangelija!“
'Vse zaradi evangelija'
Novi ljubljanski nadškof in metropolit pa je svoj nagovor začel z zahvalo papežu Benediktu XVI. za zaupanje in s posebno zahvalo dosedanjemu nadškofu metropolitu Alojzu Uranu. "Ljubljansko nadškofijo je vodil z njemu lastno prisrčnostjo, prijaznostjo, veseljem in pogumom kot pravi pastir, ki je blizu svojim vernikom in duhovnikom. Ljubljansko nadškofijo sprejemam v urejenem in zglednem stanju in za vse to sem dosedanjemu nadškofu iskreno hvaležen. Ravno tako pa sem mu tudi hvaležen za pripravljenost, da mi še naprej pomaga in s svojimi bogatimi izkušnjami stoji ob strani.“ Ob tem je pozdravil tudi vse svoje nove sodelavce, laiške sodelavce, redovnice in redovnike, pa tudi vernike vseh drugih krščanskih veroizpovedi, "posebej še pravoslavne in evangeličane, pa člane islamske verske skupnosti in Jude. Prav tako pozdravljam pripadnike drugih svetovnih verstev, kakor tudi pripadnike drugačnih prepričanj. V medsebojnem spoštovanju želim sodelovati z vsemi in se truditi za pravične odnose, mirno sožitje in skupno dobro.“
"Odnosi med državo in Cerkcijo se sicer počasi, a vendarle urejajo v smeri evropskih standardov,“ je še dejal Stres in dodal, da bi rad prispeval k uresničitvi še tistega, "kar nam na tem področju manjka“. „Cerkve se ni treba bati,“ je še dodal. "Katoliška cerkev in njeni člani v Republiki Sloveniji nimamo in ne pričakujemo privilegijev, smemo pa pričakovati, da bomo za svoje poslanstvo imeli enake možnosti, kakor jih ima Cerkev v drugih primerljivih evropskih državah. Nič več in nič manj.“
Stres bo delo v nadškofiji, kot je povedal, prevzel januarja, do takrat pa se bo seznanil s sedanjim stanjem v nadškofiji. "Zavedam se, da je pred menoj težka naloga, ki pa jo prevzemam v duhu mojega gesla: 'Vse zaradi evangelija' in predvsem v zaupanju na Božjo pomoč.“
„Postajajmo vedno bolj občestvo, vedno bolj povezani med seboj v skupni veri, upanju in ljubezni, da bomo lahko izpolnili naše temeljno poslanstvo na ozemlju naše nadškofije in v vsej naši domovini: da bomo prepričljivo izpričali našo vero v Božjo ljubezen, ki se nam je razodela v Jezusu Kristusu in ki edina zasluži, da ji verujemo, vanjo zaupamo in se ji predamo, da nas prevzame,“ je zaključil Stres.
Nadškof od leta 2004
Uran je bil sicer 16. decembra 1992 imenovan za ljubljanskega pomožnega škofa, 31. decembra 1992 pa za kanonika in dekana stolnega kapitlja ter za arhidiakona prvega arhidiakonata. 6. januarja 1993 ga je v škofa v Rimu posvetil papež Janez Pavel II. Ob posvečenju si je za škofovsko geslo izbral geslo: "Da, Oče".
Za ljubljanskega nadškofa metropolita je bil Uran imenovan 25. oktobra 2004, umeščen pa je bil 5. decembra v stolni cerkvi sv. Nikolaja v Ljubljani. Na tem položaju je nasledil Franca Rodeta, ki je bil ljubljanski nadškof od marca 1997. Pred njim je bil od leta 1980 ljubljanski nadškof in metropolit pokojni Alojzij Šuštar.
'Vse zaradi evangelija'

Stres se je rodil 15. decembra 1942 na Donački gori pri Rogatcu. Maturiral je leta 1962 na srednji šoli za izobraževanje duhovnikov v Zagrebu. Leta 1960 je vstopil v Misijonsko družbo lazaristov v Beogradu, tri leta pozneje pa se je vpisal na Teološko fakulteto v Ljubljani, kjer je končal tri letnike. Študij je jeseni leta 1966 nadaljeval na teološki fakulteti pariškega katoliškega inštituta (Institut Catholique de Paris). Tam je leta 1969 opravil licenciat iz teologije, magisterij iz filozofije pa na filozofski fakulteti istega inštituta leta 1972.
Leta 1974 je doktoriral iz teologije na ljubljanski teološki fakulteti z disertacijo o razvoju marksističnega pojmovanja religije v povojni Jugoslaviji, leta 1984 pa je doktoriral tudi iz filozofije na že omenjenem pariškem katoliškem inštitutu z disertacijo o pojmu svobode pri Heglu in prevzemu tega pojma pri Marxu.
Papež Janez Pavel II. ga je 13. maja 2000 imenoval za ptujskega naslovnega in mariborskega pomožnega škofa. V škofa je bil posvečen 24. junija 2000. Za škofovsko geslo si je izbral geslo: "Vse zaradi evangelija", ki povzema citat apostola Pavla: "Vse delam zaradi evangelija."
Ob ustanovitvi novih škofij na Slovenskem ga je 7. aprila 2006 papež Benedikt XVI. imenoval za prvega škofa novoustanovljene celjske škofije. Za njenega škofa je bil umeščen 21. maja 2006, 21. januarja letos je bil imenovan za nadškofa pomočnika nadškofije Maribor. Od imenovanja za nadškofa pomočnika je opravljal tudi vlogo apostolskega administratorja škofije Celje, so še sporočili iz tiskovnega urada Slovenske škofovske konference (SŠK).
Pri škofovski konferenci je odgovoren tudi za duhovno oskrbo v Slovenski vojski ter za pogajanja z mednarodnimi ustanovami v Združenju slovenskih katoliških skavtov in skavtinj. Leta 2007 je bil izvoljen za podpredsednika Slovenske škofovske konference.
Napisal je 18 knjig in brošur ter več kot 300 znanstvenih in strokovnih razprav ter poljudnih člankov v različnih revijah in časopisih.
KOMENTARJI (209)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.