
Nadomestilo za vzgojo športnika lahko klub zahteva za igralca, ki nima sklenjene pogodbe, plačati jih mora njegov novi klub.
Odškodnino pa se zaračuna igralcu, starejšemu od 15 let, ki že ima pogodbe. Za razliko od nadomestil odškodnina bremeni igralca in ne kluba.
"Za otroka, ki je danes star 10 let in je dve leti treniral pod njihovim okriljem, zahtevajo nadomestilo za prestop. Naj omenim, da smo v tem času vadnino plačevali starši, dres za tekmo smo kupili starši, občina daje klubu v uporabo dvorano za treninge," je zapisal eden od staršev. Predsednik portoroškega kluba Bojan Kocjančič je te navedbe potrdil, a dejstvo je, da je bila kljub temu njihova zahteva povsem v skladu s pravilnikom Košarkarske zveze Slovenije (KZS).
Razložil je, da Portorož otrokom, ki so klub zapustili že jeseni, ni želel dati izpisnice, če ne dobijo plačanega nadomestila, kar pomeni, da so jim bila vrata uradnih tekmovanj pod okriljem KZS zaprta. Kot omenjeno, je zadeva zdaj rešena.
Nadomestilo izračunala KZS

Igralci brez pogodbe lahko v prestopnem roku izberejo nov klub, ki mora nato vložiti zahtevek za prestop. Priložiti mu mora ali izpisnico prejšnjega kluba ali dogovor med kluboma o prestopu. In tu se je zapletlo. Pirančani ne enega ne drugega niso imeli, zato so jim izstavili račun: "V kolikor zahtevku za prestop ni priložen eden od naštetih dokumentov, Registracijska komisija KZS v skladu z določili pravilnika izračuna nadomestilo in izračun posreduje obema kluboma, ki imata tri dni časa, da podata svoje pripombe na izračun. Po poteku treh dni Registracijska komisija izda odločbo, v kateri je zapisana višina nadomestila," je pojasnil predstavnik KZS Alen Obrez. To se je zgodilo tudi v primeru Portoroža in Pirana.
Dodal je, da je Piran zahtevek za prestop prve skupine igralcev do 13 let vložil že avgusta, "kljub temu, da ne nastopa v tekmovanju KZS s to ekipo".
Novi zakon o športu bo nadomestila za prestope otrok ukinil
V obravnavi v državnem zboru je namreč predlog novega zakona o športu, ki bo služenju s tako mladimi športniki naredil konec. Prva branja je že prestal.
Prestope ureja 34. člen predlaganega Zakona o športu: (1) Športnik lahko prestopi iz športne organizacije v drugo športno organizacijo. (2) Športna organizacija lahko od športnika, starejšega od 15 let, zahteva plačilo odškodnine za prestop, če ima z njim sklenjeno pisno pogodbo, v kateri je to določeno in na podlagi katere prejema plačilo v višini najmanj bruto minimalne plače v Republiki Sloveniji. (3) Ne glede na prejšnji odstavek športna organizacija ne sme zahtevati plačila odškodnine, če so dejanski stroški, ki jih krije športnik za pripravo in tekmovanja, v uradnih tekmovalnih sistemih višji od plačila iz prejšnjega odstavka. (4) Če tako določajo pravila NPŠZ (nacionalne panožne športne zveze, op. a.) lahko športna organizacija, iz katere športnik izstopa, zaračuna nadomestilo za vzgojo športnika športni organizaciji, v katero športnik prestopa. (5) Določbe internega akta športne organizacije ali pogodbe iz drugega odstavka tega člena, ki so v nasprotju s tem členom, so nične. |

Kaj ta člen pomeni, so nam pojasnili na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport. "Odškodnine za prestop se lahko zaračuna v primeru, če je športnik starejši od 15 let in dobiva na podlagi pogodbe plačilo v višini najmanj bruto minimalne plače v Republiki Sloveniji. Zaračunana odškodnine za prestop v drugo športno organizacijo je breme športnika. Nacionalne panožne športne zveze pa lahko določijo sistem nadomestil za vzgojo športnikov, ki se sme urejati samo oziroma zgolj med športnimi društvi oziroma klubi in ne sme v nobeni obliki vplivati na možnost prostega prestopa športnika v drug klub."
Predlog zakona tudi natančneje določa, kdo je športnik: "Športniki so v skladu z 32. členom predloga zakona registrirani športniki, ki so stari najmanj 12 let in imajo s strani OKS-ZŠZ potrjen nastop na tekmovanju uradnega tekmovalnega sistema ter so vpisani v evidenco registriranih športnikov," so pojasnili na ministrstvu. Šele od te starosti dalje so možni uradni prestopi, ko lahko klub tudi zahteva nadomestilo, ki pa športnika ne sme bremeniti.
Doslej je veljalo, da je športnik "vsaka fizična oseba, ki je registrirana pri nacionalni panožni športni zvezi in tekmuje v uradnih tekmovalnih sistemih nacionalnih panožnih športnih zvez". Starostne omejitve ni bilo.
Zagrožena tudi globa
Nadzor nad izvajanjem zakona bo opravljal Inšpektorat RS za šolstvo in šport. Če bo ugotovil, da športna organizacija onemogoča športniku, da brez odškodnine prestopiti v drugo športno organizacijo, ali pa mu neupravičeno zaračuna odškodnino, bo lahko izrekel globo. Te bodo znašale med 500 in 2000 evrov.
Varuhinja še ni zadovoljna
V uradu varuhinje so nam povedali, da so na ministrstvu nekaterim njihovim pomislekom prisluhnili, ne pa vsem. Četrti odstavek 34. člena predlaganega zakona se jim še vedno zdi sporen, saj po njihovem mnenju dopušča, "da so pravila nacionalnih športnih organizacij pravno nad zakonskimi določili". Vztrajajo tudi, da bi morali zaračunavanje nadomestil za prestope otrok do 15 let prepovedati.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.