Mobilni telefoni so postali nekaj vsakdanjega. Na njihovo priljubljenost ni vplivalo le dejstvo, da jih uporabniki lahko vzamejo s sabo kamor koli gredo, pač pa tudi to, da so lahko začeli pošiljati SMS sporočila. Možnost pošiljanja sporočil so hitro zagrabili tudi oglaševalci in precej podjetij je začelo ponujati različne plačljive vsebine.
Vse več pa je takšnih, ki oglašujejo brezplačne vsebine. Naročilo je ponavadi povezano z včlanitvijo v enega od tako imenovanih SMS klubov. Hkrati se v SMS klube lahko uporabnik prijavi tudi prek sodelovanja v nagradnih igrah, reševanj križank in podobno. Seveda pa je nato nadaljnja sporočila, ki jih uporabnik iz SMS kluba dobi, potrebno plačati. Veliko ljudi se tega sploh ne zaveda, saj težko ločijo brezplačna sporočila od plačljivih. Da je za vsebine potrebno plačati ugotovijo šele, ko vidijo račun, kar so potrdili tudi pri Mobitelu. Po izkušnjah Simobila pa hitreje postanejo pozorni tisti, ki z vrednostnimi karticami sproti polnijo svoj predplačniški račun.
Mobilni operaterji svetujejo previdnost
Če so uporabniki nezadovoljni s plačevanjem sporočil iz raznih SMS klubov, potem jim ne preostane drugega, kot da se odjavijo od takih vsebin. Čeprav mora biti postopek odjave jasno razviden, pa imajo ljudje težave z iskanjem oglasa, prek katerega so za SMS klub izvedeli. Zato tudi pogosto kličejo v centre svojih mobilnih operaterjev.
Ti poudarjajo, da se na oglasna sporočila uporabniki prijavijo sami, običajno tako, da pošljejo SMS s ključno besedo na štirimestno številko, kot je 2929, ali pa na primer v kakšni trgovini izpolnijo letak. Ponavadi gre za sodelovanje v nagradni igri. Uporabnikom svetujejo, da se pred naročilom vsebin, sodelovanjem v nagradnih igrah ali pri vpisovanju v najrazličnejše klube dobro pozanimajo, na kaj se prijavljajo in kako se jim bodo zaračunavali stroški. Dodatno je dobro, da shranijo oglas, navodila oziroma naslov spletne strani, kjer so objavljene podrobne informacije o storitvi, ki jo naročajo ali uporabljajo.
Izpostavili pa so, da se takih sporočil lahko znebijo tako, da pošljejo odjavno ključno besedo kot odgovor na prejeto oglasno sporočilo. Ponavadi gre za besedi "stop" ali "odjava". Klicni center Simobila v povprečju dobi pet odstotkov klicev na temo oglasnih sporočil, hkrati pa ta operater omogoča tudi blokado komercialnih sporočil. Vsi mobilni operaterji uporabnikom poskušajo pomagati tudi prek klicnih centrov, kjer jim povedo, kako se od oglasnih sporočil odjaviti.
Na koncu je tudi veliko odvisno od iznajdljivosti uporabnika. Večinoma lahko že z vpisom imena SMS kluba ali podjetja v internetni iskalnik najde postopek odjave, pa nasvete ostalih uporabnikov, ki imajo enak problem. Vsekakor pa je dobro, da pred pošiljanjem sporočil za brezplačne vsebine uporabniki preberejo pogoje prijave.
Oglasnih sporočil je vedno več
Tržni inšpektorat RS opozarja, da tudi pri tovrstnem oglaševanju obstajajo določena pravila. Uporabniki se morajo zavedati, da z uporabo brezplačne storitve podjetja ali sodelovanjem v nagradni igri lahko pristanejo na včlanitev v SMS klub. S sprejemom brezplačne vsebine namreč sklenejo pogodbo s podjetjem. Med pogoji sodelovanja morata biti med drugim razvidna ime in sedež podjetja, pa tudi cena storitve. Jasno mora biti, na kakšen način in kdaj bo storitev zaračunana. Torej nekje mora pisati, da bo uporabnik po poslanem SMS naročilu takoj prijel naročeno vsebino, cena pa bo razvidna na računu, ali pa bodo znesek uporabniku predplačniškega sistema trgali takoj.
Navedeno mora biti tudi, da uporabnik nima pravice do vračila plačanega zneska. Vračilo mobilne vsebine iz prejetega SMS sporočila ali vračilo sporočila z oglaševalsko vsebino namreč ni mogoče. Gre za izjemo, saj načeloma Zakon o varstvu potrošnikov omogoča odstop od pogodbe v 15 dneh, brez navedbe razloga in s pravico do vračila plačanega zneska. Pomembno pa je, da so splošni pogoji pri sklenitvi pogodbe jasno razvidni.
Vsa sporočila niso plačljiva
Na mobilni telefon pa lahko uporabniki prejmejo tudi sporočila, ki so popolnoma brezplačna in ne prinašajo nobenih dodatnih obveznosti in nadaljnjega plačevanja. Tako lahko operaterji pošiljajo različna informativna sporočila, zahvale za SMS donacije in podobno. Taka so na primer sporočila s številke 1919. Operaterji poudarjajo, da se pri tovrstnih sporočilih vedno podpišejo, enako pa bi morali storiti tudi vsi ponudniki oglasnih vsebin.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.