Urad za enake možnosti je februarja izpeljal raziskavo o spolnem in drugem nadlegovanju na delovnem mestu. Kot je povedala direktorica urada Tanja Salecl, je na delovnem mestu najbolj pogosto spolno nadlegovanje. Prav tako so ženske bolj pogosto spolno nadlegovane kot moški. Bojana Priboršič Peric z Zavoda RS za zaposlovanje pa je predstavila zaposlovanje in brezposelnost žensk. Kot je povedala, brezposelnost zadnjih deset let upada, zvišuje pa se delež brezposelnih žensk.
Raziskava Urada za enake možnosti je tako pokazala, da je najpogostejša vrsta nadlegovanja na delovnem mestu spolno verbalno nadlegovanje. Takšno obliko nadlegovanja je doživelo 27,1 odstotka vprašanih, od tega kar 78,7 odstotka žensk in 21,3 odstotka moških. Ostale oblike nadlegovanja so manj pogoste, a kljub temu prisotne, je na novinarski konferenci pred posvetom Ženske na trgu dela - statistika in dejstva povedala Salecijeva.
Ženske so pogosteje žrtve vseh oblik nadlegovanja. Najmanj so nadlegovane zaradi spolne usmerjenosti (52,2 odstotka), delež moških je tu 47,8 odstotkov, največkrat pa pri spolnem kariernem nadlegovanju (87,5 odstotkov), kjer je delež moških le 12,5 odstotkov.
Ni ti treba povedati delodajalcu, lahko poveš nam!
Salecijeva je predstavila tudi rezultate akcije Ni ti treba povedati delodajalcu, lahko poveš nam!, ki jo je od novembra lani do aprila letos izvajal urad skupaj z Zavodom RS za zaposlovanje. V tem času so prejeli 418 prijav zoper delodajalce, ki kandidate na razgovorih sprašujejo o načrtih glede družine, nosečnosti, zakonskem stanu in ostalih osebnih zadevah.
Delodajalci so vprašanja, povezana z družinskim oziroma zakonskim življenjem kandidatov za zaposlitev, najpogosteje postavljali na razgovoru - ženskam pogosteje kot moškim -, je povedala Salecijeva. Kot je dodala, so ženske najpogosteje spraševali ali imajo otroke in če so poročene ali samske, moške pa so najpogosteje spraševali po zakonskem stanu.
Priboršič Periceva pa je predstavila stanje na področju zaposlovanja žensk. Slednje se v glavnem zaposlujejo v storitvenem sektorju, je povedala. Ženske imajo sicer višjo izobrazbo kot moški, kar 59,7 odstotkov jih ima namreč sedmo stopnjo izobrazbe, kljub temu pa jih je manj zaposlenih v poklicni skupini zakonodajalci, visoki uradniki in menedžerji (30,8 odstotkov) ter za nedoločen čas
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.