Nadangel Mihael je po dveh mesecih in opravljenih restavratorskih delih na Tartinijev trg prispel že v soboto in nato 48 ur čakal, da so si ga ljudje ogledali od blizu.
"Ko sem videl, ko so angela sneli, kakšen odnos so imeli Pirančani, ko so prišli do njega, se ga dotikali z nekim spoštovanjem ... sem rekel: Zakaj pa ga ne bi, ko pride nazaj, sprejeli malo drugače, slovesno," je to odločitev pojasnil piranski župnik Zorko Bajc in poudaril, da je nadangel Mihael postal ne samo del piranske vedute na vrhu zvonika, ampak "tudi močan simbol, ki resnično povezuje Pirančane".
Danes pa se je s pomočjo helikopterja vrnil na svoje mesto. Po manjšem zapletu, ko so se jermeni zapletli okoli kipa in so ga morali na novo zapeti, je helikopter Slovenske vojske le dvignil kip in ga ponesel na vrh zvonika stolne cerkve, kjer so ga nato s pomočjo pripadnikov helikopterske reševalne skupine namestili nazaj na njegovo mesto.
Kot je po izvedeni akciji ocenil poveljnik helikopterja Miha Vencelj, je bila akcija zelo zahtevna in je predstavljala velik izziv, tako zaradi dejstva, da tovrstne operacije izvajajo zelo poredko, kot tudi zaradi specifike operacije. Pri helikopterskem reševanju v gorah je denimo pilotu zaradi bližine stene lažje držati pozicijo.
Sicer pa se je Vencelj zahvalil celotni ekipi, ki so jo poleg njega sestavljali še kopilot, tehnik letalec in na vrhu zvonika še pripadnika helikopterske reševalne skupine.
Nad uspešno izvedenim dvigom in namestitvijo nadangela, ki ga je Slovenska vojska izvedla brezplačno, je bil ponosen tudi obrambni minister Karl Erjavec. "Samo da to gledaš, pa si tudi kar malce moker, ker te skrbi, kako se bo zadeva iztekla," se je malo v šali izrazil minister.
"Naši pripadniki so vrhunsko usposobljeni. To ni bila enostavna akcija," je sicer poudaril Erjavec, ki je ob tem spomnil, da je vojska praktično vsak dan po pet ali šestkrat angažirana v zahtevne polete, tako v okviru nujne medicinske pomoči kot gorskega reševanja. "Mislim, da je treba Slovensko vojsko tudi gledati s tega vidika, da je to pomoč ljudem, pomoč lokalnim skupnostim," je dodal.
Čestitke in zahvalo ministrstvu, ki jim je takoj priskočilo na pomoč, je izrazil tudi piranski župan Peter Bossman. Veselja ni skrival niti župnik Bajc. Kot je priznal, "sem se bal, kaj se bo danes dogajalo, kako bo angel prišel na svoje mesto, ker to je bilo res izjemno zahtevno delo in sem iskreno hvaležen Slovenski vojski, da je tako mojstrsko to izvedla".
Ob zdajšnji obnovi so kip nadangela prvič po več kot sto letih "prizemljili", vsi vpleteni pa upajo, da bo Mihael na svojem mestu zdržal vsaj še nadaljnjih sto let.
Burja odnesla del njegovega krila
Kip angela, ki je narejen iz bakrene pločevine, že od leta 1769 bdi nad Piranom, obnovo pa je spodbudila februarska burja, ki je del krila odnesla na Tartinijev trg. Kip so avgusta s pomočjo helikopterja Slovenske vojske sneli z zvonika in ga odpeljali na obnovo v Ljubljano, "domov" pa se je vrnil še pravočasno za občinski praznik.
Glavni izziv pri obnovi je bila odstranitev celotnega bakrenega plašča, s katero so prišli do skeletne konstrukcije, zaradi katere se je nadangel tudi moral spustiti na zemljo, je pojasnil vodja restavratorskih del Jože Drešar iz družbe Gnom. "Skeletno konstrukcijo je bilo treba dodatno ojačati, par elementov zamenjati in potem seveda vračanje nazaj tega bakrenega plašča," je dodal.
Bakrena pločevina je po njegovih besedah relativno dobro obstojna na vremenske vplive. Veliko je bilo narejenega že ob obnovi pred 110 leti, ko so zamenjali večino povrhnjice, ohranili pa spodnji del tunike, obraz, desno roko in prsni ter hrbtni del kipa.
Sama obnova brez stroškov spusta in prevoza je stala 25.000 evrov, denar pa so prispevali tako župnija kot občina in ministrstvo za kulturo.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.