Dan po neizvolitvi kandidata za mandatarja Zorana Jankovića se nadaljujejo pogovori o tem, kako naprej. Stranka SDS je danes popoldne strankama SD in DeSUS poslala osnutek koalicijske pogodbe, o kateri so se sicer že usklajevali s SLS, DLGV in NSi. Zasedal je namreč izvršni odbor stranke SDS. Opozoril je, da je vsak dan brez vlade država v vse težjem položaju. V odboru menijo, da so skupaj z DLGV, SLS in NSi ravnali odgovorno, ko so uskladili koalicijsko pogodbo in jo danes poslali naprej v obravnavo strankama DeSUS in SD. Odločitev obeh strank bo SDS spoštovala. Opozarjajo pa še, da so pred Slovenijo težki izzivi, ki "terjajo pretehtane odločitve v realnem času brez popravnih izpitov in brez zavrženega dejanja iskanja in kupovanja glasov ali t. i. tretjih poti in tretjih oseb. Skupaj s podpisnicami predloga pogodbe pa bo SDS prevzela odgovornost le, če bo pred vlaganjem kandidature že podpisana koalicijska pogodba, ki bo omogočala večinsko koalicijo in trdno vlado".
Predsednik DLGV Gregor Virant je danes v oddaji SVET povedal, da bi stranka v morebitni desnosredinski vladi želela obdržati mesto predsednika DZ. Zahtevajo tudi finančno in pravosodno ministrstvo ter ali mesto predsednika državnega zbora ali notranje ministrstvo. Zahtevajo tudi ukinitev Agencije za upravljanje kapitalskih naložb in umik države iz gospodarstva. Predsednik SLS Radovan Žerjav pravi, da do zdaj večjih zahtev niso imeli, zanimala jih je predvsem vsebina. Predsednica NSi Ljudmila Novak pa pravi, da bi jih zanimal resor Slovencev po svetu ter tudi "kakšno državotvorno ministrstvo".
Žerjav sicer tudi pravi, da je predlog koalicijske pogodbe, ki je bil danes poslan še dvema strankama, popolnoma odprt. Žerjav verjame, da bosta obe stranki odgovorili v petek ali soboto, tudi sam pa pravi, da desnosredinska koalicija ni mogoča, če vanjo ne vstopi vsaj ena od obeh strank.
SD koalicijske pogodbe še ne komentira
Vodja poslanske skupine SD Janko Veber je že pred tem napovedal, da bodo položaj, v katerem se je država znašla po zavrnitvi Zorana Jankovića, resno preučili. Vodstvo stranke SD je danes odločilo, da kandidata za mandatarja ne bodo predlagali, o podpori kateremu drugemu kandidatu pa niso odločali, ker uradnega predloga še ni. Osnutka za sestavo koalicije, ki naj bi jim ga danes poslala SDS, pa še niso dobili. Ko ga bodo prejeli, ga bodo tudi komentirali, je povedal podpredsednik stranke Patrick Vlačič.
Po besedah Vebra pa SD ugotavlja, da so zaradi nepotrditve Jankovića na mesto premierja, nastale zelo resne razmere. Posebej opozarjajo na posledice, ki jih ima trenutno dogajanje na političnem parketu tako za notranjepolitično kot za zunanjepolitično področje. "Nimamo namreč vlade, ki bi delovala s polnimi pooblastili, zato smo se odločili, da bomo zelo resno preučili položaj," je dejal. Temu bo sledilo tudi resno odločanje o tem na organih stranke, je dodal. Svoje stališče bodo sporočili v kratkem.
Na vprašanje, ali bi SD šla v koalicijska pogajanja s SDS, poslanec Dušan Kumer odgovarja, da glede na to, da naj bi bila ta koalicijska pogodba že usklajena, bo tisti, ki bo zraven prišel, samo pridružen član in ne enakopraven koalicijski partner. Na vprašanje, ali bi podprl Janšo za mandatarja, pa odgovarja z vprašanjem: "Zakaj Janša ni podprl Jankovića"?
Neuradno: SD proti vstopu, DeSUS pa mu je naklonjen
Po neuradnih podatkih pa naj bi SD zavračala vstop v koalicijo s SDS, DeSUS pa bi v tako koalicijo lahko vstopil, so poročali v oddaji SVET. Predsednik stranke upokojencev Karl Erjavec pravi, da mu je stranka že podelila mandat za pogovore z novim morebitnim mandatarjem. Po poročanju oddaje SVET naj bi Janković ostal poslanec in skoraj zagotovo ne bo še enkrat kandidiral za župana. Tako naj bi najverjetneje krepil svojo stranko v opoziciji.
Pahor opozarja, da se državi mudi
Svet se še bolj hitro vrti, Slovenija pa še bolj trdno stoji, je na tiskovni konferenci po seji vlade, ki opravlja tekoče posle, dejal premier Borut Pahor. Ker se v prvem poskusu ni posrečilo, da bi Slovenija čim prej dobila novo vlado, je morala stara vlada oceniti, katere ukrepe mora sprejeti, da ne bodo ogroženi interesi države, ko ni nove vlade, je pojasnil in poudaril, da država stoji od lani, ko je bil razpuščen parlament, in državna administracija ne izvaja ukrepov, ki so potrebni. Opozoril je, da na vidiku ni neke prave rešitve, ki bi nas tolažila, da bo nova vlada oblikovana čim prej.
Vlada mora videti celotno sliko, ne le delčkov mozaika, ker sicer nima vizije, kako rešiti problem, je opozoril Pahor. Le vlada s polnimi pooblastili lahko sklada delčke, da pridemo do polne slike reševanja in rešitve, je nadaljeval in zaključil, da bodo storili vse, kar je v njihovi moči, da škoda zaradi zastoja v politiki ne bo še večja. Je pa sicer opomnil, da strankarskih zadev na seji vlade ne bo komentiral.
Tudi DeSUS še brez vabila
Predsednik SDS Janez Janša za sestavo koalicije nujno potrebuje poslanca Erjavca, zato je ključno vprašanje, kaj bo storil DeSUS. Neuradno Erjavcu ni najbolj po godu, da bi mandatar postal Janša, bolj naj bi se zavzemal, da mandatarstvo prevzame nekdo tretji. Če pa bi Janković spet kandidiral za mandatarja, pa je Erjavec že sinoči napovedal, da bi takrat zahteval konkretno pojasnilo, kateri so tisti poslanci, ki zagotavljajo večino, so poročali v 24UR OB ENIH.
Generalni sekretar DeSUS Ljubo Jasnič je sicer pojasnil, da predloga koalicijske pogodbe s strani SDS še niso prejeli. Je pa ponovil, da imata pogajalska skupina in predsednik stranke zdaj mandat izvršnega odbora stranke, da se pogovarjata tudi z morebitnim drugim kandidatom za mandatarja.
Prav tako z DeSUS za zdaj še niso stopili v stik v uradu predsednika republike, je povedal Jasnič. Predsednik republike Danilo Türk je namreč v sredo napovedal še en krog posvetovanj o mandatarju.
Na naslednjem svetu stranke skoraj gotovo o Janševi koaliciji
Tiskovna predstavnica Liste Virant Helena Lovše je danes za 24ur.com potrdila, da nadaljujejo pogajanja skupaj s strankami SDS, SLS in NSi, ni pa povedala, kdaj se bodo znova sestali. "Po javno znanih podatkih ima pooblastilo za ta pogajanja tudi DeSUS. Pri tem uveljavljamo enake pogoje, kot smo jih pred tem v pogajanjih s Pozitivno Slovenijo. Ostalih strank ne bomo komentirali," je še zapisala v sporočilu.
Neuradno smo izvedeli, da naj bi na naslednjem svetu stranke razpravljali o morebitni Janševi koaliciji, a ne nameravajo prehitevati, saj morajo počakati na odločitev predsednika države.
Je pa predsednica NSi Ljudmila Novak povedala, da se desnosredinski četverček danes predvidoma ne bo sestal.
V poslanski skupini Pozitivne Slovenije so povedali, da za zdaj posvetovanj znotraj stranke ne načrtujejo.
Invalidna demokracija
Iz Liberalne akademije so sporočili, da obžalujejo močno nižanje demokratičnih standardov ob včerajšnjem glasovanju v državnem zboru. Opozarjajo, da je strankarska interna disciplinizacija v opozicijskih strankah pripeljala do točke, ko so zanikana temeljna demokratična orodja in postopki, kamor spada tudi tajno glasovanje poslancev. "S strani političnih strank odvzeta možnost glasovanja poslancem, celo vnaprej glasno napovedana, ne šteje le za nedopustno 'obstrukcijo', ampak predstavlja način kratenja pravice in dolžnosti glasovanja slehernemu poslancu v Državnem zboru," pišejo v izjavi in nadaljujejo, da je bila strankarska računica močnejša od možnosti, da končno dobimo vlado.
"Janša, Virant, Žerjav in Novakova so takšnim ravnanjem dokazali ne le svoje invalidno razumevanje demokracije, ampak jo tudi delajo za invalidno, državo pa potiskajo v vedno večjo politično krizo," zaključujejo v Liberalni akademiji.
Nov krog posvetovanj
Türk je danes sprejel predsednika državnega zbora Gregorja Viranta. Pogovarjala sta se o nadaljnjih postopkih, ki so potrebni za oblikovanje vlade, so sporočili iz Urada predsednika RS.
Več o vsebini pogovora v uradu predsednika republike niso želeli povedati. So pa potrdili, da so v stiku s parlamentarnimi strankami in se dogovarjajo o ustreznem terminu novega kroga posvetovanja o kandidatu za mandatarja.
Zakrajšek: Slovenija rabi strategijo za izhod iz krize
V oddaji 24UR ZVEČER so objavili pogovor z Egonom Zakrajškom, pomočnikom direktorja na oddelku za monetarne zadeve v ameriški centralni banki. Njegovo ime se je v času pred in po volitvah omenjalo kot ime mogočega mandatarja za sestavo vlade. Sam o tem noče javno govoriti, je pa povedal, kakšne posledice ima lahko politična kriza na gospodarstvo.
Pojasnil je, da finančni trgi od Slovenije ne pričakujejo, da bo v nekaj dneh sprejela potrebne reforme, pričakujejo pa, da se bo ta položaj razčistil. Dejal je, da daljša kot je kriza, bolj je na vidiku status quo, ki pa ni prinesel nič dobrega. "Kaj pomeni status quo, se pa vidi. Nas je pripeljalo v zelo, zelo klavrno situacijo," je povedal.
Po njegovih besedah bi morala Slovenija sprejeti temeljito reformo trga dela, pokojninsko reformo, država bi se morala umakniti iz nekaterih nestrateških panog in "seveda absolutno kritično je saniranje slovenskega bančnega sistema". Kreditni krč Sloveniji po mnenju Zakrajška preprečuje, da bi se gospodarstvo postavilo na svoje noge.
Na vprašanje, ali smo na podobni poti kot Grčija, odgovarja, da ima Slovenija še nekaj manevrskega prostora. Vendar pa opozarja, da je zadolževanje vse dražje, da se rast bliža ničli, hkrati pa javni dolg znaša 4,5 odstotka BDP. To stanje je po njegovem mnenju nevzdržno. Treba bi bilo stabilizirati javne finance, finančnim trgom pa poslati sporočilo, da država ima strategijo za izhod iz krize.
KOMENTARJI (4049)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.