Po več mesecih opozoril na nevzdržne razmere je danes po napovedih 23 zdravnikov družinske medicine v Zdravstvenem domu Kranj podalo odpovedi. Informacijo je potrdil direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske Jože Veternik.
S tem so se uresničile napovedi zdravnikov, da bodo s 1. aprilom odpovedali pogodbe o zaposlitvi, če pristojni ne bodo poskrbeli za ureditev razmer, v katerih bodo lahko svoje delo opravljali kakovostno in varno.
Odpovedni rok je po zakonu 60 dni. Če zaplet do takrat ne bo rešen, bodo morali s koncem maja izdati sklepe o odpovedi, je pojasnil Veternik.
"Računamo, da se bo situacija v tem mesecu skušala rešiti. V petek je bil na obisku minister, kjer smo izmenjali mnenja. Sugestije z naše strani so bile, naj skuša minister aprila razrešiti vsaj del pogojev, ki so jih zdravniki postavili," je dodal.
Zdravniki od ministrstva za zdravje in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije pričakujejo sprejetje standardov in normativov na podlagi strokovnih usmeritev.
Med drugim zahtevajo takojšnjo ureditev glavarinskih količnikov in uveljavitev zgornje meje dnevnih obremenitev. Zdravnike je sicer najbolj razjezil zadnji splošni dogovor, po katerem bi morali v Kranju, kjer so zdravniki že sicer preobremenjeni, sprejeti več bolnikov kot drugod, in sicer za 2700 glavarinskih količnikov. Zahtevajo, da v veljavi ostane normativ 1895 glavarinskih količnikov, na daljši rok pa naj se ta zniža na 1500, kakršna je tudi strokovno določena norma.
Če zahteve ne bodo uresničene, bo na Ptuju 16 zdravnikov dalo odpoved
Zahtevam po ureditvi razmer na področju primarnega zdravstva in pomanjkanja zdravnikov družinske medicine pa so se pridružili tudi družinski zdravniki iz Zdravstvenega doma Ptuj. Če njihove zahteve ne bodo uresničene do 1. junija, bo h kolektivni odpovedi pristopilo 16 zdravnikov, so sporočili iz ptujskega zdravstvenega doma.
Kot so spomnili v sporočilu za javnost, upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ni sprejel predloga Združenja zdravstvenih domov Slovenije, da bi z aneksom k splošnemu dogovoru za letos spremenili pogoje za odklanjanje bolnikov. Združenje je predlagalo, da se kot kriterij upošteva dogovor iz sporazuma o začasni prekinitvi stavkovnih aktivnosti, ki je že veljal v splošnem dogovoru za pogodbeni leti 2017 in 2018.
V kolektivu družinskih zdravnikov ZD Ptuj tako zahtevajo popravek splošnega dogovora, da bo meja za prenehanje opredeljevanja bolnikov 1895 glavarinskih količnikov in da se bo meja zniževala za pet odstotkov na leto do končne vzpostavitve 1500 količnikov oziroma 1200 opredeljenih oseb.
"Posamezni tim družinske medicine se v celoti financira skladno z zgoraj omenjenimi količniki, saj bodo zavodi le tako imeli na razpolago sredstva za zaposlitev novih zdravnikov oziroma za plačevanje zunanjih zdravnikov, ki bodo pomagali pri zapolnitvi vrzeli," pa je razvidno iz druge zahteve.
Prav tako pričakujejo čimprejšnjo administrativno razbremenitev specialistov družinske medicine, zagotovitev razmer, v katerih bo družinska medicina postala bolj privlačna za mlade kadre, ter določitev jasne zgornje meje dnevnih in tedenskih obremenitev družinskega zdravnika.
Odpoved so z majem napovedali tudi celjski zdravniki, z junijem mariborski, v ZD Nazarje pa so trije družinski zdravniki že dali odpoved. Grosupeljski zdravniki zavračajo delo prek obremenitve, dogovorjene v stavkovnem sporazumu.
V Kranju odpovedi podalo 23 od 43 zdravnikov
Kot je na novinarski konferenci povedala direktorica Zdravstvenega doma Kranj Lilijana Gantar Žura, je odpovedi v Kranju podalo 23 od 34 zdravnikov splošne medicine. Brez osebnega zdravnika bi tako po 60-dnevnem odpovednem roku ostalo več kot 40.000 ljudi na območju občin Kranj, Jezersko, Preddvor, Šenčur, Cerklje in Naklo.
"To je resen alarm, na katerega se moramo hitro odzvati vsi udeleženci. Nujno se moramo usesti ministrstvo za zdravje, vlada, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in čim prej sprejeti aneks k pogodbi," je izpostavila Gantar Žura.
Kot je pojasnila, so zdravniki v odpovedih zapisali, da jo dajejo zaradi pritiska ZZZS k obremenitvam preko normativa in standarda iz modre knjige. To jih sili k delu v pogojih, ki onemogočajo izpolnjevanje temeljnega poslanstva zdravniške stroke.
"Zdravniki ne verjamejo več obljubam in bodo odpovedi pogodb umaknili le takrat, če bodo stvari dogovorjene, zapisane in podpisane," je poudarila Gantar Žura. "Če se situacija ne razreši, bomo morali konec maja izdati sklepe o odpovedi," pa je povedal Veternik.
Računa, da bodo pristojni v tem času poskušali rešiti situacijo in uresničiti vsaj del pogojev, ki so jih postavili zdravniki, da bi bili ti nato pripravljeni preklicati svoje odpovedi. "Mi dejansko računamo, da bodo aprila vsi akterji s pozitivno energijo skupaj s stroko in sindikati poskušali najti rešitve, ki bi zadovoljili zdravnike, da bodo preklicali odpovedi," je poudaril.
Meni, da je ključno, da bi z aneksom spremenili določilo letošnjega splošnega dogovora, ki je dvignil mejo, po kateri lahko zdravniki odklanjajo registracijo novih bolnikov. Lani je veljalo določilo, ki je zapovedalo, da lahko zdravnik družinske medicine odklanja vpis pacientov, ko doseže 1995 glavarinskih količnikov, letos pa se upošteva povprečje v posamezni izpostavi.
Če bodo zdravniki res odšli, sledi razpad sistema, napoveduje Gantar Žura. V tem primeru bi morali vzpostaviti izredne razmere in vse bolnike s tega območja usmeriti v nujne urgentne ambulante, kjer bi obravnavali nujna stanja. To bi pomenilo velik pritisk na dežurne ambulante, katerih nenujne storitve pa so na Gorenjskem za bolnike plačljive.
Muževič: Za stabilizacijo sistema potrebujemo okoli 100 zdravnikov
Igor Muževič, družinski zdravnik in predsednik sindikata družinskih zdravnikov Praktik.um je v pogovoru v oddaji Svet povedal, da so si z ministrom pogledali zahteve zdravnikov, ki so napovedali odpoved. Ob tem ostaja utemeljen strah, kaj bi se zgodilo z bolniki, ki ne bi mogli najti novega zdravnika.
"Zato smo predlagali, da se v interventni zakon hitro doda možnost spremembe v inštitut izbranega zdravstvenega zavoda. To pomeni, da bi bili na zavod opredeljeni bolniki, ki ne bi imeli svojega izbranega zdravnika, te bolnike pa bi potem obravnavali zunanji ali notranji bolniki zunaj ordinacijskega časa. To so lahko tujci, upokojeni zdravniki, svobodni zdravniki. Kakorkoli že, poskrbelo bi se za bolnike," je povedal Muževič.
Kot pravi, jim je minister prisluhnil, občutek ima, da razume problematiko. "V Sloveniji nimamo tega mehanizma, da bi minister rekel, da bo nekaj narejeno, pa se bo to tudi dejansko zgodilo. Več deležnikov je, glavna bosta vlada in koalicijski partnerji in pa parlament, namreč skozi to institucijo mora iti interventni zakon. Upam, da bodo imeli posluh za zdravorazumske rešitve, ki bodo stabilizirale zdravstveni sistem," je povedal.
Kot je še povedal Muževič, bi za stabilizacijo sistema potrebovali kakšnih 100 zdravnikov. A problem je v tem, kako bi tuje zdravnike privabili v Slovenijo. "V Evropi obstaja približno milijon zdravnikov, samo treba jim je ponuditi pogoje, da bodo radi prišli. Verjetno to ne bodo norveški zdravniki, lahko pa ponudimo dokaj privlačne pogoje za tiste iz bližnjih regij. V UKC Maribor so tako rešili problem pomanjkanja anesteziologov," je zaključil predsednik sindikata.
Kranjski župan zaskrbljen: Storil sem vse, kar je bilo v moji moči
V Mestni občini Kranj so z zaskrbljenostjo sprejeli novico o odpovedih pogodb o zaposlitvi s strani kranjskih splošnih zdravnikov. Uresničevanje odpovedi pomeni resno ogroženost za zdravje občanov oz. pacientov, ki koristijo zdravstvene storitve kranjskih splošnih zdravnikov, pravijo na občini in hkrati pozivajo k dialogu med zdravniki, OZG, ZD Kranj, ZZZS ter vlado/ministrstvom, da se nastala situacija začne čim prej reševati.
V občini so videli kot začasno rešitev problema, da bi zdravniki odstopili od namere odpovedi pogodb o zaposlitvi, s tem da bi UO ZZZS sprejel pobudo Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije za nujni sprejem Aneksa št. 1 k Splošnemu dogovoru za pogodbeno leto 2019, ki so ga partnerjem Splošnega dogovora za leto 2019 posredovali v četrtek, 21. 3. 2019.
"Tako smo z razočaranjem smo sprejeli informacijo, da je UO ZZZS predlog aneksa zavrnil. Računali smo na to, da bo UO ZZS sprejel predlog, zdravniki ne bi dali odpovedi, v vmesnem času pa bi se pristopilo k sistemskim rešitvam. Glede na to, da novi minister zagovarja, da bo rešitev tega problema prioritetna, MOK poziva vse akterje, da ponovno preučijo aneks in ga tudi sprejmejo ter da se pristopi k sistemskemu reševanju problematike," so še zapisali.
Župan Kranja Matjaž Rakovec je, kot pravi, storil vse kar je bilo v moči in pristojnosti Mestne občine Kranj, da do nastale situacije ne bi prišlo, tako se je sestal s predstavniki OZG in ZD Kranj, pogovori so potekali tudi v smeri možnosti razpisov koncesij, a v dani situaciji ob pomanjkanju zdravnikov interesa za družinsko medicino tudi v Kranju ni. Pomanjkanje zdravnikov je problem na ravni celotne država in je v prihodnje nujno, da se naredi poklic za splošnega zdravnika atraktiven za mlade, da se bodo odločali za specializacijo (sedaj se ne) in v poklicu tudi ostali.
Podeljevanje koncesij glede na problem pomanjkanja zdravnikov ni rešitev problema, ker ne razbremeni obstoječih zdravnikov, menijo na občini. Koncesije so namreč dopolnilo obstoječi javni mreži in ne institut za reševanje kadrovskih težav javnih zavodov. V danih razmerah se s koncesijo namreč ne pridobi dodane vrednosti, pride pa do tega, da javni zavod izgubi zdravnika, ki se prijavi na razpis koncesije.
Šabeder v petek obiskal 'kritične' zdravstvene domove
Zaradi problematike preobremenjenih družinskih zdravnikov, ki v več koncih države grozijo z odpovedmi ali so prenehali sprejemati nove bolnike, se je novi minister za zdravje Aleš Šabeder v petek odpravil v zdravstvene domove v Celju, Nazarjah in Kranju. Kot je povedal ob robu sobotnega kariernega kongresa študentov medicine, se je želel seznaniti z razmerami in z najbolj "ključnimi kritičnimi elementi".
Po njegovih besedah so v vseh treh zdravstvenih domovih kot najbolj ključno izpostavili sprejetje aneksa k splošnemu dogovoru za to leto. Analizirali so tudi druge težave, "nekatere so rešljive na kratek rok, nekatere pa so sistemske narave, z njimi se bo treba soočiti takoj", je poudaril minister.
"Dogovorili smo se tudi, da se v naslednjem tednu sestane delovna skupina za reševanje problematike na primarni ravni, v katero so vključeni zdravniki, socialni partnerji in zbornica, tako da nemudoma začnemo delo in reševanje problematike," je napovedal minister.
Srečanja z zdravniki v petek sicer ni bilo, ker Šabeder na njem ni želel predstavnikov sindikatov. Šabeder je poudaril, da nikakor niso zavrnili sodelovanja s sindikati. "Tudi na samem sestanku smo prosili vodstva posameznih zdravstvenih domov, da se nam pridružijo tako zdravniki kot predstavniki socialnih partnerjev," je pojasnil. Priznal je sicer, da razburjenja sindikatov ni pričakoval, in izrazil upanje, da bodo z vsemi deležniki v zdravstvenem sistemu sodelovali korektno.
KOMENTARJI (532)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.