Direktor Univerzitetnega kliničnega centra Maribor Gregor Pivec, ki se junija poslavlja s tega položaja, priznava, da hrvaški anesteziologi ne opravljajo vsega predvidenega dela, zato še vedno ne dosegajo zadostnega števila operacij. Kot je danes povedal, je tako odločila strokovna direktorica kliničnega centra Darja Arko.
"Hrvaški anesteziologi ne opravljajo nadzorstvene funkcije nad delom naših specializantov, kar so po pogodbi zavezani. To delo so drugače pripravljeni opravljati, saj predstavlja del njihovih delovnih obveznosti v KBC Rijeka," je na najnovejše kritike zdravniškega sindikata Fides odgovoril Pivec.
Poudaril je, da imajo anesteziologi iz reškega kliničnega centra za delo pri nas veljavne licence, ki jih je kot strokovno enakovredne z evidenčnim vpisom potrdila Zdravniška zbornica Slovenije. "Obenem so zaposleni pri delodajalcu (Inštitutu za raziskave v medicini), ki je registriran v Sloveniji, torej je njihov strokovni in pravni status enak slovenskim zdravnikom," je pojasnil.
Strokovna direktorica UKC Maribor pa po navedbah Pivca meni, da hrvaški anesteziologi ne smejo opravljati nadzorstvene funkcije. "Mnenje strokovne direktorice, ki je sicer formalno po statutu UKC Maribor edina pristojna za organizacijo izvajanja in nadzor nad strokovnim delom, se v tem oziru neformalno opira (zgolj) na mnenje Zdravniške zbornice Slovenije, ki pa kljub naši intervenciji še ni potrdila pravilnosti tega stališča," je pojasnil Pivec. "Zaradi nevključevanja specializantov v redno delo na žalost se vedno ne dosegamo zadostnega števila operacij, kar povzroča etično, strokovno in poslovno škodo UKC Maribor," je dodal.
Arkova se bo na te navedbe ter na sredino izjavo predsednika Fidesa Konrada Kuštrina, da bi bilo prav, da bi odstopila, po napovedih odzvala prihodnji teden.
Za Fides je nezaslišano, da ima UKC Maribor s posrednikom sklenjeno pogodbo za storitve anesteziologov iz Reke, glede na to, da so slovenski anesteziologi, združeni v zavodu Mobilni specialist, po besedah predsednika sindikata Kuštrina pripravljeni delati v Mariboru.
Pivec odgovarja, da sodelovanja s slovenskimi anesteziologi, tudi Mobilnim specialistom, niso nikoli izključili. "Niti od zavoda Mobilni specialist niti od drugih izvajalcev nismo prejeli relevantne ponudbe, da bi sploh lahko začeli sodelovanje. Z naše strani kontakta nismo prekinili in smo še vedno zainteresirani za sodelovanje, vendar pa moramo pri tem izpostaviti, da se je nedavno pojavilo ministrstva za zdravje, ki postavlja pod vprašaj možnosti poslovno-strokovnih sodelovanj z drugimi izvajalci," je navedel.
Ministrstvo je sicer v ponedeljek poslanem mnenju vodstvu UKC Maribor pojasnilo, da se po zakonu o zdravstveni dejavnosti s pravno osebo - posrednikom ne more sklepati podjemne pogodbe za opravljanje zdravstvenih storitev.
V UKC Maribor trdijo, da so v tem primeru vprašljive tudi pogodbe z drugimi zavodi in instituti, kot sta na primer pogodba z Zavodom RS za transfuzijsko medicino za potrditveno testiranje krvodajalcev na označevalce okužb in pogodba z ljubljansko medicinsko fakulteto za storitve mikrobioloških preiskav. Zaradi teh pomislekov še vedno niso podpisali pogodbe z Onkološkim inštitutom za radioterapevtsko dejavnost, ki bi omogočila obsevanja na novem mariborskem oddelku za onkologijo.
Pogodbo med UKC Maribor in Inštitutom za raziskave v medicini preiskujejo tudi kriminalisti. Kot so povedali na Policijski upravi Maribor, je zadeva še vedno v fazi preverjanja sumov storitve kaznivega dejanja. Da so prejeli prijavo, povezano z UKC Maribor in strokovno direktorico Darjo Arko, pa so potrdili na Komisiji za preprečevanje korupcije.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.