Slovenija

Nadaljevanje stavke in pogajanj

Ljubljana/Trbovlje, 21. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V pogajanjih med zdravniškim sindikatom Fides in vlado ni prišlo do dogovora. Jutri se bo sestal glavni stavkovni odbor Fidesa, ki naj bi odločal o usodi zdravniške stavke.

image (28)
image (28) FOTO: 24ur.com

Nekatere zadeve jim je sicer uspelo uskladiti, vendar pa pogajanja v zvezi z bistvenimi vprašanji napredujejo počasi, pravi predsednik Fidesa Konrad Kuštrin. Predsednik Fidesa še ni mogel napovedati, kdaj se bo stavka končala.

Sindikat Fides se po napovedih ne bo odpovedal nobeni stavkovni zahtevi, saj so vse utemeljene, čeprav je reševanje nekaterih problemov po Kuštrinovem mnenju mogoče preložiti.

Pravice bolnikov ne smejo biti kršene

Zaradi stavke pravice zavarovanih oseb iz obveznega zdravstvenega zavarovanja ne smejo biti kršene, pojasnjuje pomočnica generalnega direktorja ZZZS za zdravstveno zavarovanje Breda Butala. "V primeru, da bodo zavarovane osebe dobile potrjen nalog, da so se pri izvajalcu zglasile, tudi če jim storitev ni bila nudena, bodo dobile povračilo teh stroškov," je poudarila Breda Butala Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Pomočnica generalnega direktorja za zdravstveno zavarovanje je ob tem dodala, da bodo nato individualno ugotavljali, če je bila zavodu s tem storjena škoda in tudi ustrezno ukrepali, na primer v primeru izvajalca, ki oseb ni obvestil o prenaročitvi.

Tudi drugi sindikati zahtevajo ureditev stanja

Sindikati v zdravstvu Slovenije - Pergam pa poudarjajo, da mora vlada, če se zavzema za pravno državo, izpolniti vse dogovorjene obveze in obljube, tako do Fidesa, kot tudi do drugih socialnih partnerjev. Zavzemajo se za celovito ureditev plačne in kadrovske politike v zdravstvu, za kar je odgovorna vlada, ki naj zaradi problemov financiranja zdravstva ne bi zagotavljala ustreznega zaposlovanj.

Inšpekcija ni ugotovila nepravilnosti

Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije je že v petek na ministra za zdravje Dušana Kebra ter na inšpektorat za delo naslovil pismo, v katerem so opozarjali na po njihovem mnenju nezakonito ravnanje. Odredba je po njihovem mnenju prepovedala oziroma onemogočila delo nestavkajočim delavcem, kar je očitna kršitev petega člena zakona o stavki.

Izredni inšpekcijski pregled, ki ga je trboveljska enota Inšpektorata RS za delo v torek opravila v Splošni bolnišnici Trbovlje (SBT), je pokazal, da v času splošne stavke zdravnikov in zobozdravnikov ni bil kršen peti člen zakona o stavki. Direktor bolnišnice Rudi Zupan je namreč že pred začetkom stavke izdal organizacijsko navodilo o delu in razporejanju zaposlenih v času zdravniške stavke, kjer je predlagal, da naj tisto nestavkajoče osebje, ki za delo ni nujno potrebno, porabi neizkoriščene proste dni ali redni dopust iz leta 2001, kar pa je sindikat ocenil za nezakonito kršenje pravice do dela.

Inšpektorica za delo ugotavlja, da omenjeno navodilo za izrabo letnega dopusta za leto 2001 smiselno ne uporablja zakona o temeljnih pravicah iz delovnih razmerij, saj naj bi se dopust porabil za obnovo psihofizičnih sposobnosti. V omenjenem primeru gre za spremembo potrebnega števila izvajalcev v posamezni izmeni ter ne gre za prisilni dopust, temveč le za izrabo neizkoriščenega dopusta iz leta 2001 ter prostih dni. Direktor pa lahko določi, da neizkoriščen dopust iz leta 2001 ter neizkoriščene ure propadejo, če jih delavci v tem času ne izkoristijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.